,

"Efekt selfie". Publikowanie swoich zdjęć wpływa negatywnie na psychikę

22.03.2023
Aktualizacja: 22.03.2023 14:07

Wiele osób robi selfie, retuszuje zdjęcia i publikuje w mediach społecznościowych, by czuć się lepiej i podnieść swoją samoocenę. Tymczasem badania wskazują, że ten mechanizm działa zupełnie inaczej. Naukowcy wykazali, że publikowanie selfie wywołuje lęk i obniża samoocenę zarówno w przypadku zdjęć "naturalnych", jak i tych z dodatkowymi filtrami.

Selfie
fot. Shutterstock

Selfie mogą mieć negatywny wpływ na psychikę człowieka. Z badań wynika, że zarówno oglądanie zdjęć innych ludzi, jak i wykonywanie zdjęć sobie może być szkodliwe i przynosić zupełnie odwrotny skutek do zamierzonego. Naukowcy nazywają to "efektem selfie".

Różne badania udokumentowały powszechne niezadowolenie z wyglądu ciała i wagi wśród dziewcząt i kobiet, a media społecznościowe okazały się znaczącym katalizatorem tych obaw. Biorąc pod uwagę, że media społecznościowe dają możliwość porównań społecznych, a także narażenia na nierealistyczne oczekiwania dotyczące piękna, niezadowolenie z ciała może wynikać z częstego korzystania z nich. Media społecznościowe prezentują niezliczone wyidealizowane obrazy szczupłych, pięknych, zmienionych przez filtry obrazów kobiet, a "ideał szczupłej sylwetki" i "ideał wysportowanej sylwetki" są przedstawiane jako normalne, pożądane i osiągalne dla każdej kobiety. Kobiety analizując przeglądane przez siebie obrazy, zaczynają dążyć do nierealistycznego, nienaturalnego standardu piękna i wstydzą się, gdy nie są w stanie go osiągnąć. Badania wykazały, że częsty kontakt z Internetem i portalami społecznościowymi skutkuje wysokim poziomem niezadowolenia z wagi, dążeniem do szczupłej sylwetki. Na samoocenę wpływają nie tylko zdjęcia w bikini, także popularne selfie mogą mieć szkodliwe oddziaływanie na psychikę.

Selfie wpływa na nastrój i samoocenę

W artykule “Selfie” harm: Effects on mood and body image in young women opublikowanym na łamach "Science Direct" badacze wyjaśnili, jaki wpływ na psychikę człowieka mogą mieć tzw. selfie, czyli zdjęcia robione sobie (własnoręcznie), wykorzystywane jako forma autoprezentacji w mediach społecznościowych. 

W badaniu sprawdzono, czy robienie i publikowanie selfie, z retuszem zdjęć lub bez wywołuje zmiany nastroju i zaburzenie obrazu ciała wśród młodych kobiet. Studentki zostały losowo przydzielone do jednego z trzech grup eksperymentalnych: robienia i publikowania nietkniętego retuszem selfie, robienia i publikowania wyselekcjonowanego i wyretuszowanego selfie oraz grupy kontrolnej. Stan nastroju i obraz ciała mierzono przed i po publikacji selfie. Zgodnie z przewidywaniami naukowców wystąpił związek z publikacją zdjęć i zmianami nastroju oraz poczuciem atrakcyjności fizycznej.

Kobiety, które robiły i publikowały selfie w mediach społecznościowych, zgłaszały, że później czuły się bardziej niespokojne, mniej pewne siebie i mniej atrakcyjne fizycznie w porównaniu z kobietami z grupy kontrolnej (nie robiły i nie publikowały selfie). Szkodliwe efekty "autoportretów" stwierdzono nawet wtedy, gdy uczestnicy mogli ponownie zrobić i wyretuszować swoje selfie. To pierwsze eksperymentalne badanie pokazujące, że robienie i publikowanie selfie w mediach społecznościowych ma negatywne skutki psychologiczne dla kobiet.

Zdaniem autorów badania stany psychiczne, na które wpływa robienie i publikowanie selfie w mediach społecznościowych, są szczególnie związane z poczuciem samoświadomości i / lub lękiem przed negatywną oceną ze strony innych. Ta interpretacja wydaje się prawdopodobna, biorąc pod uwagę fakt, że uczestnicy badania udostępniali swoje selfie na swoich profilach w mediach społecznościowych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Selfie" harm: Effects on mood and body image in young women - Jennifer S. Mills, Sarah Musto, Lindsay Williams, Marika Tiggemann. Available online 24 August 2018, Version of Record 24 August 2018.

Logo radiozet Dzieje się