Obserwuj w Google News

Atak paniki. Co robić, gdy dopada nas lęk?

3 min. czytania
Aktualizacja 06.12.2022
09.04.2018 16:56
Zareaguj Reakcja

Atak paniki to krótkotrwały epizod lęku, który nie ma żadnej konkretnej przyczyny lub może być wywołany przez stresującą sytuację. Pacjent boi się, że umrze, zemdleje lub utraci kontrolę. Sprawdź, co warto wiedzieć o atakach paniki i jak sobie z nimi radzić.

atak paniki
fot. Shutterstock
  1. Atak paniki – objawy
  2. Atak paniki – jak się uspokoić?
  3. Atak paniki – jak sobie radzić?
  4. Atak paniki – przyczyny

Każdy z nas choć raz w życiu doświadczył lęku o swoje życie. Zazwyczaj, kiedy się boimy, mamy ku temu racjonalne powody. W przypadku ataku paniki jest inaczej. Może nas dopaść wszędzie – w domu, w pracy, w windzie, za kierownicą. Jak sobie radzić z zespołem lęku napadowego? Czy atak paniki da się wyleczyć? Podpowiadamy.

Odczuwanie strachu to w sytuacji zagrożenia naturalna rzecz. Oddech i tętno są przyspieszone, napinają się mięśnie. Lęk w przypadku ataku paniki ma charakter irracjonalny. Przychodzi znienacka, nie da się go przewidzieć i stopniowo wzrasta. Może się pojawić bez żadnej uchwytnej dla pacjenta przyczyny, dotyczyć konkretnej sytuacji, która wywołuje lęk lub być wywołany chorobą. Jeśli choć raz doświadczyłaś takiego stanu, z pewnością nie pomylisz go z żadnym innym. 

Atak paniki – objawy

Człowiek, który przeżywa atak paniki, czuje się bardzo chory. Ma wrażenie, że za chwilę umrze lub straci kontrolę. Może płakać i wzywać pogotowie. Niektórzy boją się, że mają zawał serca. Pojawia się uczucie odrealnienia i odłączenia od własnego ciała. Charakterystyczny jest lęk przed kolejnymi atakami, tzw. lęk przed lękiem.

Atak paniki może trwać od kilku czy kilkunastu minut do godziny.

Pojawiają się:

Atak paniki – jak się uspokoić?

Jeśli czujesz, że nadchodzi atak paniki, postaraj się unormować oddychanie. Oddychaj spokojnie i powoli. Możesz skupić wzrok na jednym punkcie. Nie uciekaj od tego niewygodnego stanu, tylko pozwól sobie przeżyć wszystkie emocje z nim związane. Jeśli chce ci się płakać, nie powstrzymuj się. Uświadom sobie, że to tylko atak paniki, nad którym to ty masz kontrolę.

Kiedy poczujesz się lepiej, postaraj się zidentyfikować myśl, czy emocję, która wywołała atak paniki, a potem zracjonalizuj to, co się stało. Gdy pierwsze objawy paniki złagodnieją, możesz zacząć z kimś rozmawiać, żeby odwrócić swoją uwagę od lęku.

Atak paniki – jak sobie radzić?

Zespół lęku napadowego leczy się:

  • farmakologicznie – stosuje się leki antydepresyjne, zwłaszcza z grupy SSRI i benzodiazepiny;
  • psychoterapią – ma funkcję wspierającą, redukującą napięcie; pacjent stara się zrozumieć mechanizm funkcjonowania lęku;
  • terapią behawioralną – polega ona na desensytyzacji, czyli odwrażliwianiu poprzez konfrontację z sytuacją, która nie stanowi bezpośredniego zagrożenia. 

Dodatkowo można stosować naukę technik relaksacyjnych, rozluźniania mięśni i prawidłowego oddychania. Rozluźnienie i uspokojenie przynosi też terapia ziołowa, np. picie naparu z kozłka lekarskiego lub melisy oraz zażywanie magnezu, który redukuje lęk.

Atak paniki – przyczyny

Napady paniki występują u 9% populacji. Dwukrotnie częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Przyczyny ataków paniki nie są do końca znane. Mogą one występować u osób chorych na następujące zaburzenia psychiczne:

Objawy napadów paniki mogą wystąpić też chorobach somatycznych, takich jak:

Ataki paniki pojawiają się też u zdrowych osób w stresujących sytuacjach.

Wśród czynników etiologicznych wymienia się:

  • skłonności genetyczne,
  • stres,
  • traumatyczne przeżycia (choroba, wypadek).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.