Zamknij

Zespół lęku uogólnionego - czym jest?

14.12.2020 19:00

Zespół lęku uogólnionego - życie osoby, która wiecznie się boi, może być piekłem. Czym charakteryzuje się ten rodzaj lęku i jakie są jego objawy i leczenie? Sprawdź!

kobieta w stanie lęku
fot. Shutterstock

Silny, nieuzasadniony strach, towarzyszący każdego dnia, stany lękowe i uczucie bezradności – to może być zespół lęku uogólnionego. Czym jest dokładnie?

Zobacz także: Stresu nie da się uniknąć. Jak możemy sobie z nim radzić?

Zespół lęku uogólnionego – co to jest?

Zespół lęku uogólnionego (ang. GADgeneralized anxiety disorder) to rodzaj zaburzenia psychicznego, zaliczanego do grupy zaburzeń lękowych. Cechuje się odczuwaniem uporczywego, stale utrzymującego się niepokoju nie powiązanego z jakimiś określonymi czynnikami. Lęk ten bywa określany jako „wolnopłynący”, znajdując ujście w licznych obawach pacjenta. Innym rodzaju lękiem jest atak paniki, tzw. lęk napadowy, który z reguły jest silniejszy i przychodzi nagle.

Nerwica lękowa dotyka coraz więcej osób. Szacuje się, że z zespołem lęku uogólnionego zmaga się nawet 3% społeczeństwa. Na szczęście istnieje coraz więcej skutecznych metod, pozwalających osobom dotkniętym tym zaburzeniem sprawnie funkcjonować w otoczeniu.

Zespół lęku uogólnionego - objawy

Nerwica lękowa wiąże się z występowaniem uporczywego niepokoju, nieproporcjonalnego do danej sytuacji i okoliczności. Często osoba dotknięta tym zaburzeniem nie potrafi określić, z jakiego powodu odczuwa lęk, choć nieustannie się zamartwia i jest pełna obaw. Dyskomfort nasila dodatkowo uczucie napięcia i niemożność zrelaksowania się. Zespół lęku uogólnionego przejawia się także pesymistycznym nastawieniem do życia i obawą o przyszłość.

W przypadku zespołu lęku uogólnionego występują również liczne objawy somatyczne. Stałe uczucie niepokoju może wiązać się z takimi objawami jak:

  • napięcie mięśniowe
  • uczucie drętwienia i mrowienia
  • nadmierna potliwość
  • trudności z oddychaniem
  • bóle głowy
  • zaburzenia ze strony układu pokarmowego
  • wzrost ciśnienia tętniczego krwi, tachykardia
  • zaburzenia snu/bezsenność.

Osoby dotknięte tym zaburzeniem są świadome swoich objawów i wiedzą, że ich niepokój nie jest racjonalnie uzasadniony. Jednak mimo to nie potrafią zapanować nad swoimi przeżyciami, co dodatkowo wzmaga u nich niepokój i nasila występowanie objawów. Bardzo często zespół lęku uogólnionego towarzyszy innym zaburzeniom psychicznym, m.in. nerwicy natręctw, depresji czy fobiom (zwłaszcza fobii społecznej). 

Zobacz także: Odczuwasz napięcie w ciele? To może być objaw nerwicy

Zespół lęku uogólnionego - przyczyny

Eksperci wskazują, że rozwojowi zespołu lęku uogólnionego sprzyjają zarówno czynniki biologiczne (uwarunkowania genetyczne, nieprawidłowości w obrębie układu nerwowego), psychologiczne, jak i społeczno-kulturowe. Wśród tych ostatnich wymienia się zwłaszcza nieprawidłowości w okresie wczesnego dzieciństwa. Zaburzone relacje z opiekunami dziecka, m.in. brak poczucia bezpieczeństwa, mogą przyczynić się do powstania i rozwoju nerwicy lękowej.

Zespół lęku uogólnionego - leczenie

Postawienie diagnozy wiąże się z wdrożeniem odpowiedniej formy leczenia. Nerwicę lękową leczy się zazwyczaj jedną z form psychoterapii (szczególnie technikami poznawczo-behawioralnymi, choć zwraca się uwagę także na zalety podejścia psychodynamicznego), zarówno w postaci indywidualnej, jak i grupowej. W niektórych przypadkach zalecana bywa także farmakoterapia. W przypadku zespołu lęku uogólnionego stosowane są przede wszystkim leki przeciwdepresyjne (SSRI, SNRI, TCA) i anksjolityczne.

Zespół lęku uogólnionego może dawać szereg objawów, które znacznie obniżają komfort naszego życia. Dlatego tak ważne jest zdiagnozowanie podłoża naszego silnego stresu. Tylko wtedy będziemy mogli rozpocząć walkę z tym przeciwnikiem. Zespół lęku uogólnionego może mieć mnóstwo przyczyn, ale najważniejsze jest, aby trafić na tę odpowiednią. Jeżeli nie radzisz sobie sam w tym nierównym starciu, zgłoś się do specjalisty. To najlepsze rozwiązanie - ekspert będzie wiedział, jak ci pomóc. I istnieje duża szansa, że w końcu pozbędziesz się nieustannego lęku.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

loader