Zamknij

To ćwiczenie pomoże ci uporać się z lękiem i niepokojem. Wykonuj je codziennie

28.10.2021
Aktualizacja: 28.10.2021 10:10

Lęk i niepokój mają negatywny wpływ na nasze samopoczucie, a także na podejmowanie przez nas decyzje. Można jednak nad nimi zapanować. Jak to zrobić? Podpowiada Agnieszka Maciąg.

uttarabodhi mudra
fot. Shutterstock
  1. Jak wykonać uttarabodhi mudrę?
  2. Jak działa uttarabodhi mudra?

Każdy z nas odczuwa czasem lęk lub niepokój przed jakimś wydarzeniem. To zupełnie naturalne. Jak w takiej sytuacji możemy sobie pomóc? Jak spróbować opanować emocje, poprawić koncentrację i uważność, a także wzmocnić pewność siebie?

Agnieszka Maciąg w jednej ze swoich książek "Twoja wewnętrzna moc. Jak żyć w niespokojnych czasach" radzi, by wypróbować uttarabodhi mudra (mudra oświecenia). Jest ona polecana właśnie w sytuacjach wywołujących lęk i niepokój.

– Mój mąż Robert, przechodząc swój proces przemiany, doświadczał różnych wyzwań. Jednym z nich było zmierzenie się z napadami paniki. Zaczął pracować właśnie z tą mudrą. Przyniosła niesamowite efekty – napisała Agnieszka Maciąg.

Jak wykonać uttarabodhi mudrę?

Wskazówki znajdziemy również w książce pani Agnieszki.

  1. Usiądź w wygodnej pozycji z wyprostowanym kręgosłupem.
  2. Palce mały, serdeczny i środkowy obu rąk, zapleć ze sobą.
  3. Palce wskazujące skieruj ku górze, a kciuki ku dołowi. Zetknij je ze sobą.
  4. Ułożone w mudrę w dłonie, umieść na wysoki klatki piersiowej, oddalone od niej o mniej więcej 5-10 centymetrów.
  5. Zamknij oczy i spokojnie oddychaj.
  6. Pozostań w tej pozycji przez 10-20 minut.

Tę mudrę możesz praktykować do trzech razy dziennie. Wykonuj w dowolnym czasie i miejscu podczas ataku lęku lub niepokoju.

Jak działa uttarabodhi mudra?

Trenerzy jogi uważają, że ćwiczenie mudry uttarabodhi to świetny sposób na uspokojenie podekscytowanego umysłu lub ukojenie nerwów przed rozpoczęciem pozornie przytłaczającego zadania. Mudra ta pomaga dotlenić organizm, wzmacniając pracę serca i płuc, uspokaja mózg i tym samym poprawia koncentrację, skupienie. Dzięki temu, osobie wykonującej tę mudrę, łatwiej jest znaleźć rozwiązanie stresujących ją problemów, co przekłada się na zmniejszenie lęku i niepokoju. Mudra poprawia też pewność siebie, odpręża i uspokaja.  

Ważne!

Jeśli masz stany lękowe, zaburzenia nastroju, zgłoś się po pomoc do specjalisty, np. lekarza, psychologa, psychiatry. Pomogą oni znaleźć przyczynę tych dolegliwości i wskażą sposoby ich leczenia. Mudra uttarabodhi jest ćwiczeniem, które może pomóc ci w leczeniu stanów lękowych (w terapii zalecane są ćwiczenia relaksujące).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Twoja wewnętrzna moc. Jak żyć dobrze w niespokojnych czasach", Agnieszka Maciąg, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2020