Jak rozpoznać atak paniki? Te objawy pojawiają się w ciele
Atak paniki to coś więcej niż po prostu strach. Pojawia się nagle i nie trwa długo, ale ciało wchodzi na najwyższe obroty w reakcji na zagrożenie. Jakie są fizyczne objawy ataku paniki? Jak rozpoznać ten stan?

Atak paniki to skrajne przerażenie. Nie jest to zwykły strach, który normalnie się odczuwa, np. stojąc na krawędzi urwiska, poruszając trudny temat lub zaczynając nową pracę. To poczucie, że zaraz stanie się coś naprawdę strasznego – a nawet że umrzemy – choć wiadomo, że to nieprawda. Objawy często występują bez oczywistego powodu, ale mogą też być reakcją na stres. Panika może pojawić się, np. kiedy idziesz ulicą lub robisz pranie, a nawet wybudzić cię z głębokiego snu. Jakie są fizyczne objawy ataku paniki?
Jakie są fizyczne objawy ataku paniki?
Objawy ataku paniki nie zawsze są takie sama nawet w przypadku jednej osoby – za każdym razem może to być inny zestaw symptomów. Nie wszystkie objawy muszą się pojawić jednocześnie.
1. Ucisk w klatce piersiowej
Przypływ adrenaliny powoduje, że serce przyspiesza lub tłucze się w piersiach (albo jedno i drugie). Możesz też czuć ból w klatce piersiowej i nie móc oddychać.
2. Dławienie w gardle
Podczas ataku paniki gardło zaciska się, co powoduje dławienie i uniemożliwia przełykanie. Możesz też czuć mdłości. Wszystko to utrudnia złapanie oddechu.
3. Zawroty głowy
Panika może spowodować zawroty głowy – wtedy cały świat zaczyna wirować. Niektórzy opisują to jako wrażenie odłączenia od rzeczywistości.
4. Pocenie się
Pocenie się dłoni to klasyczny objaw lęku, który jest również symptomem ataku paniki. Zimne poty mogą wystąpić także w innych miejscach na ciele, np. pod pachami, często bardzo obfite. Oprócz pocenia się mogą pojawić się też uderzenia gorąca.
5. Drżenie i mrowienie ciała
Atak paniki może powodować drżenie całego ciała – ciało zaczyna się wtedy trząść. Ponieważ krew płynie do serca i mięśni, to palce u rąk i nóg mogą mrowić lub drętwieć.
6. Ból głowy
Pojawia się nagle i równie szybko znika. Ból głowy sam w sobie, podobnie jak inne pojedyncze objawy, nie musi oznaczać ataku paniki.
Jak długo trwa atak paniki?
Atak paniki zwykle pojawia się niespodziewanie i osiąga szczyt w ciągu około 10 minut. Następnie powoli zaczyna mijać, a człowiek zaczyna czuć się lepiej. Ataki rzadko trwają dłużej niż godzinę, a większość z nich kończy się w ciągu 20-30 minut. Co ważne, nie każdy atak paniki jest taki sam jak poprzedni.
Kiedy należy iść do lekarza?
Jeśli przydarzył ci się jeden czy dwa incydenty związane z atakiem paniki i ustępują one bez innych problemów, to najpewniej nie ma się czym martwić. Jeśli jednak zdarza się to częściej lub budzi duży niepokój, warto zgłosić się do lekarza. Pomoże on ustalić przyczyny ataków paniki i je opanować, a także wykluczy ewentualne choroby, w tym choroby serca, niedoczynność tarczycy lub cukrzycę.
Źródło: WebMD.com