Zamknij

Neurastenia - jak się objawia i jakie są przyczyny?

Marta Wilczkowska
20.12.2020
Aktualizacja: 20.12.2020 15:54

Neurastenia to jedno z najczęściej rozpoznawanych zaburzeń nerwicowych. W medycynie rozróżnia się kilka rodzajów nerwicy neurastenicznej. Neurastenia: objawy i zazwyczaj rozpoznawane typy tego zaburzenia: sprawdź więcej!

Neurastenia - objawy
fot. Shutterstock

Neurastenia to jeden z rodzajów zaburzeń nerwicowych, często utożsamiany z depresją lub zaburzeniami lękowymi. Objawy neurastenii są na tyle niespecyficzne, że bywają nierzadko mylone ze zwykłym przemęczeniem, wynikającym między innymi ze stresującego trybu życia. Jednym z pierwszych uczonych, który opisał neurastenię jako zaburzenie związane z różnymi dolegliwościami psychosomatycznymi, był XIX-wieczny uczony George Beard. 

Zobacz także: Zaburzenia osobowości - rodzaje, objawy i sposoby leczenia 

Neurastenia objawy i rodzaje

Neurastenia objawia się dolegliwościami zarówno ze strony psychiki, jak i ciała. Osobom cierpiącym na to zaburzenie towarzyszy chroniczne, nieadekwatne do wykonanych czynności zmęczenie organizmu. Neurastenik zmaga się z licznymi wahaniami nastroju, przejawiającymi się okresami rozdrażnienia czy zdenerwowania. Nierzadko pojawiają się problemy ze snem oraz trudności z zachowaniem koncentracji.

Charakterystyczne bywają również:

  • bóle głowy,
  • nadmierna potliwość,
  • parestezje,
  • kołatania serca (niebędące przyczyną choroby układu krążenia),
  • bóle brzucha,
  • problemy związane z wypróżnianiem (zaparcia, biegunki).

W zależności od rodzaju neurastenii mogą wystąpić różne objawy. W przypadku neurastenii hipostenicznej dominuje uczucie niepokoju, poczucie zmęczenia umysłowego, trudności z zachowaniem uwagi. Z kolei neurastenia hipersteniczna może objawiać się rozdrażnieniem, napadami gniewu, nadwrażliwością na bodźce zmysłowe.

Neurastenia ICD 10

W międzynarodowym systemie diagnozy nozologicznej (czyli w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD – 10) neurastenia występuje w grupie „innych zaburzeń nerwicowych” (F48.0). W klasyfikacji opisuje się neurastenię jako jedną z możliwych przyczyn spadku wydajności zawodowej i efektywnego radzenia sobie z zadaniami życia codziennego. Rozróżnia się tam objawy specyficzne dla zmęczenia umysłowego i fizycznego, które występują nawet po minimalnym wysiłku.

Neurastenia lękowa i neurastenia pourazowa

Określenia neurastenia lękowa i neurastenia pourazowa mogą sugerować występowanie innych zaburzeń, m.in. depresji, zaburzeń lękowych czy zespołu stresu pourazowego (PTSD). Wskazują one na możliwe podłoże neurastenii. W przypadku postawienia diagnozy konieczne bywa wdrożenie leczenia farmakologicznego. Neurastenia jest zazwyczaj leczona środkami przeciwdepresyjnymi oraz anksjolitycznymi. Standardowo zaleca się również psychoterapię, zarówno grupową, jak i indywidualną.

Czy to na pewno neurastenia?

Ponieważ neurastenia powoduje niespecyficzne objawy ze strony organizmu, istotne jest wykluczenie u pacjenta innych chorób, zwłaszcza chorób serca i zaburzeń hormonalnych. Rozpoznanie w kierunku neurastenii następuje dopiero po wykluczeniu możliwych chorób somatycznych.

Zobacz także: Antydepresanty nie uzależniają, ale mogą powodować skutku uboczne! Koniecznie sprawdź jakie!

 Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio Zet na Facebooku!