Oceń
Neurastenia to jeden z rodzajów zaburzeń nerwicowych, często utożsamiany z depresją lub zaburzeniami lękowymi. Objawy neurastenii są na tyle niespecyficzne, że bywają nierzadko mylone ze zwykłym przemęczeniem, wynikającym między innymi ze stresującego trybu życia. Jednym z pierwszych uczonych, który opisał neurastenię jako zaburzenie związane z różnymi dolegliwościami psychosomatycznymi, był XIX-wieczny uczony George Beard.
Zobacz także: Zaburzenia osobowości - rodzaje, objawy i sposoby leczenia
Neurastenia objawy i rodzaje
Neurastenia objawia się dolegliwościami zarówno ze strony psychiki, jak i ciała. Osobom cierpiącym na to zaburzenie towarzyszy chroniczne, nieadekwatne do wykonanych czynności zmęczenie organizmu. Neurastenik zmaga się z licznymi wahaniami nastroju, przejawiającymi się okresami rozdrażnienia czy zdenerwowania. Nierzadko pojawiają się problemy ze snem oraz trudności z zachowaniem koncentracji.
Charakterystyczne bywają również:
- bóle głowy,
- nadmierna potliwość,
- parestezje,
- kołatania serca (niebędące przyczyną choroby układu krążenia),
- bóle brzucha,
- problemy związane z wypróżnianiem (zaparcia, biegunki).
W zależności od rodzaju neurastenii mogą wystąpić różne objawy. W przypadku neurastenii hipostenicznej dominuje uczucie niepokoju, poczucie zmęczenia umysłowego, trudności z zachowaniem uwagi. Z kolei neurastenia hipersteniczna może objawiać się rozdrażnieniem, napadami gniewu, nadwrażliwością na bodźce zmysłowe.
Neurastenia ICD 10
W międzynarodowym systemie diagnozy nozologicznej (czyli w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD – 10) neurastenia występuje w grupie „innych zaburzeń nerwicowych” (F48.0). W klasyfikacji opisuje się neurastenię jako jedną z możliwych przyczyn spadku wydajności zawodowej i efektywnego radzenia sobie z zadaniami życia codziennego. Rozróżnia się tam objawy specyficzne dla zmęczenia umysłowego i fizycznego, które występują nawet po minimalnym wysiłku.
Neurastenia lękowa i neurastenia pourazowa
Określenia neurastenia lękowa i neurastenia pourazowa mogą sugerować występowanie innych zaburzeń, m.in. depresji, zaburzeń lękowych czy zespołu stresu pourazowego (PTSD). Wskazują one na możliwe podłoże neurastenii. W przypadku postawienia diagnozy konieczne bywa wdrożenie leczenia farmakologicznego. Neurastenia jest zazwyczaj leczona środkami przeciwdepresyjnymi oraz anksjolitycznymi. Standardowo zaleca się również psychoterapię, zarówno grupową, jak i indywidualną.
Czy to na pewno neurastenia?
Ponieważ neurastenia powoduje niespecyficzne objawy ze strony organizmu, istotne jest wykluczenie u pacjenta innych chorób, zwłaszcza chorób serca i zaburzeń hormonalnych. Rozpoznanie w kierunku neurastenii następuje dopiero po wykluczeniu możliwych chorób somatycznych.
Zobacz także: Antydepresanty nie uzależniają, ale mogą powodować skutku uboczne! Koniecznie sprawdź jakie!
Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio Zet na Facebooku!
Oceń artykuł