Nerwica: objawy. Jak rozpoznać atak nerwicy? Na co zwrócić uwagę?
Suchość w ustach, problemy ze snem, ból w klatce piersiowej - przez nerwicę wiele osób myśli, że może mieć zawał serca. Silny stres może wywoływać objawy emocjonalne, a nawet fizyczne. Jakie są objawy nerwicy? Co świadczy o tym, że masz właśnie atak nerwicy?

Nerwica to zaburzenie emocjonalne, które dotyka głównie młodych ludzi w wieku 25-45 lat. Objawy nerwicy są często lekceważone lub po prostu trudne do nazwania. Stres towarzyszy nam przez całe życie, dlatego tak trudno jest rozpoznać, że ciągłe bóle brzucha, problemy ze snem, lęk i niepokój są związane właśnie z nerwicą, a nie zwykłym ''podenerwowaniem''.
Stres, przeciążenie obowiązkami, życie pod presją, nadmierne wymagania, działanie pod presją czasu, a także napięte stosunki z otoczeniem (rodzinne, partnerskie, służbowe) mogą prowadzić do zaburzeń nerwicowych. Sprawdź, które objawy mogą wskazywać na nerwicę i powinny zaalarmować. Na jakie symptomy zwrócić uwagę u siebie i bliskich.
Objawy nerwicy. Na co zwrócić uwagę?
Chorzy na nerwicę rozpoznają u siebie nieprawidłowe objawy i odczuwają zaburzenia własnego funkcjonowania. Wiedzą, że czują się źle, że paraliżuje i ogranicza ich irracjonalny lęk. Odczuwają pogorszenie w relacjach.
Nie zawsze jednak uświadamiają sobie emocjonalne podłoże swoich problemów.
Najczęściej występującymi objawami nerwicy są:
- lęk o zdrowie (nawet hipochondria), pracę, życie, związek i wiele innych,
- uczucie ciągłego niepokoju,
- uczucie napięcia,
- nadpobudliwość,
- zaburzenia koncentracji,
- zaburzenia snu,
- ciągłe zamartwianie się,
- poczucie niewydolności, niska samoocena,
- ciągłe zmęczenie.
Często występują też:
- dolegliwości bólowe - bóle głowy, brzucha, serca,
- zaburzenia równowagi i czucia,
- celowe unikanie sytuacji wyzwalających lęk (ludzi, rozmów, telefonów, czynności),
- myśli i czynności natrętne - objadanie się, mycie rąk, sprzątanie,
- dolegliwości jelitowe,
- niespecyficzne fizyczne odczucia cielesne,
- objawy ze strony układu moczowego.
Nerwicę trzeba leczyć, bo jej objawy zaburzają relacje społeczne, rozwój kariery zawodowej, uniemożliwiają uczenie się i realizację własnych pasji oraz celów. Lęk i uczucie niepokoju często powodują wycofanie społeczne, zaniechanie wielu aktywności, rezygnację z planów, a pozornie niewinne, błahe czynności, takie jak załatwienie spraw urzędowych, dotrzymywanie terminów potrafią przerażać, paraliżować.
Mam objawy nerwicy. Co dalej?
Kiedy zgłosić się po pomoc? Wtedy, gdy objawy zaczynają pogarszać samopoczucie, mają tendencję do nawracania, utrwalania się, gdy ograniczają funkcjonowanie, wpływają na nastrój i relacje z otoczeniem.
Specjalistą, który rozpoznaje i leczy nerwicę, jest psychiatra. Kieruje on diagnostyką, ustala rozpoznanie i strategię postępowania.
Podstawową leczenia jest psychoterapia, a w przypadku dużego nasilenia objawów, niepokoju, lęku, zaburzeń snu, objawów depresyjnych często konieczna jest także farmakoterapia.
Poprawę można zwykle zauważyć już po kilkunastu tygodniach (kilku miesiącach) od rozpoczęcia psychoterapii i farmakoterapii (jeśli to konieczne).
Źródło: podyplomie.pl, psychomedic.pl