Zamknij

Nerwica niszczy całe ciało. 9 najbardziej bolesnych objawów

21.01.2022
Aktualizacja: 10.02.2022 15:53

Osoby chorujące na nerwicę codziennie zmagają się z licznymi dolegliwościami, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Ta ciężka, przewlekła choroba dotyka całe ciało i powoduje ciągły ból, choć zwykle jest to niewidoczne dla otoczenia. Jakie są najcięższe objawy nerwicy?

Jak nerwica wpływa na ciało? 9 najcięższych, fizycznych objawów
fot. Shutterstock
  1. Duszności
  2. Wymioty i biegunka
  3. Drętwienie kończyn
  4. Ból bioder
  5. Ucisk w gardle
  6. Przeszywający ból oczu
  7. Kłucie w klatce piersiowej
  8. Sztywność i ból karku
  9. Paraliż
  10. Problemy z cerą

Mianem nerwicy określa się różnego rodzaju zaburzenia lękowe, niezwiązane z konkretnymi sytuacjami. Lęk może przybrać formę ciągłego, silnego napięcia, które towarzyszy chorym praktycznie przez cały czas. Nerwica zaburza normalne działanie organizmu, sprawia, że całe ciało jest napięte i przygotowane „do ucieczki”. Organizm chorego nieustannie wydziela adrenalinę, która wzmacnia objawy somatyczne nerwicy. Na nerwicę choruje coraz więcej osób, często o tym nie wiedząc.

Nerwica to choroba, którą ciężko zdiagnozować. Osoby, które na nią cierpią, mogą przez wiele lat doświadczać różnych dolegliwości fizycznych, których nie łączą z chorobą. Bolesne symptomy nerwicy przypisują innym schorzeniom. Zdarza się, że pacjenci szukają pomocy w rozmaitych gabinetach lekarskich, a dopiero po wykluczeniu innych chorób trafiają do psychiatry. Nerwica wyniszcza całe ciało i sprawia, że codzienne funkcjonowanie staje się prawdziwą męczarnią. Chorzy często zmagają się z natrętnymi myślami i wykonują kompulsywne czynności (by choć przez chwilę wyciszyć „głosy” w głowie). Obsesyjne myśli mogą dotyczyć abstrakcyjnych wydarzeń, takich jak zrobienie krzywdy bliskiej osobie. Pojedyncze zdania często układają się w całe ciągi myślowe i scenariusze, które trudno zagłuszyć. Osoby zmagające się z nerwicą są wśród nas – w pracy, szkole czy sklepie. Szacuje się, że 1 na 50 osób cierpi na to zaburzenie. Wiele osób próbuje jednak żyć z chorobą, co bez odpowiedniej terapii, jest niezwykle trudne i wyniszczające. Z jakimi dolegliwościami fizycznymi codziennie walczą chorzy na nerwicę?

Duszności

W przebiegu niektórych zaburzeń lękowych występują regularne ataki paniki, którym towarzyszą objawy takie jak duszności, kołatanie serca i problemy z oddychaniem. Podczas takiego ataku chory ma wrażenie, że może stracić kontrolę nad własnym ciałem, a nawet umrzeć. Ataki paniki trudno przewidzieć, mogą wydarzyć się nawet w sytuacji, która obiektywnie nie wiąże się z żadnym stresem. Napady lęku trwają zwykle kilkanaście minut i mijają samoistnie. U chorych, którzy często miewają ataki paniki, może wystąpić lęk przed kolejnym atakiem. To zamknięte koło, które sprawia, że osoba z zaburzeniami lękowymi właściwie przez cały czas odczuwa ogromny strach.

Wymioty i biegunka

Nerwica atakuje także układ pokarmowy, a ciągły stres powoduje biegunkę i wymioty, zwłaszcza w zaawansowanym stadium choroby. Zaburzenia nerwicowe przyczyniają się do rozwoju nerwicy żołądka, czyli zaburzeń pracy jelit wynikających z nadmiernej ekspozycji organizmu na stres. Nerwica żołądka objawia się zaparciami, bólem brzucha, zgagą, skurczami żołądka i uczuciem sytości. U chorego może w krótkim czasie dojść do znacznego spadku wagi. Niestety, nerwica żołądka dodatkowo nasila objawy związane ze stanami lękowymi, a chorzy z obawy przed nagłym wystąpieniem dolegliwości układu pokarmowego zaczynają unikać kontaktu z innymi ludźmi.

Drętwienie kończyn

Chorzy bardzo często zmagają się z drętwieniem kończyn (głównie rąk). To naturalna reakcja ciała w odpowiedzi na silne emocje. Drętwienie może być również spowodowane niedoborami składników odżywczych, które wynikają z zaburzeń przewodu pokarmowego.

Ból bioder

Ból bioder to konsekwencja regularnego napinania tej części ciała. W reakcji na bardzo stresujące sytuacje następuje mimowolny przykurcz w okolicy miednicy. Powtarzanie odruchu napinania mięśni może powodować przeciążenie i ból.

Ucisk w gardle

Nerwica może objawiać się tzw. gulą w gardle, czyli nagłym uczuciem ucisku. Chory może mieć wrażenie, że w gardle utknęło ciało obce, zaczyna wtedy nerwowo przełykać ślinę, co potęguje nieprzyjemne objawy.

Przeszywający ból oczu

Niektórzy chorzy skarżą się na silne bóle oczu. Tak naprawdę ból w okolicach oczu, jak i wewnątrz gałek ocznych ma swoje źródło w głowie. Chroniczny stres przyczynia się do ataków napięciowego bólu głowy. To charakterystyczny, napadowy ból, który obejmuje całą głowę (również czoło i potylicę).

Kłucie w klatce piersiowej

Nerwica powoduje problemy ze złapaniem oddechu i nerwobóle w klatce piersiowej. U chorego może wystąpić nerwica serca, czyli zaburzenie pracy mięśnia sercowego, które objawia się przyśpieszonym biciem serca. Chory może mieć wrażenie, że serce „wyskoczy” mu z piersi.

Sztywność i ból karku

Kark to część kręgosłupa, która jest najbardziej podatna na skutki napięcia spowodowanego stresem. Ciągłe napinanie całego ciała sprawia, że kręgosłup jest przeciążony, co objawia się bólem i sztywnością, zwłaszcza podczas ruchu.

Paraliż

Bóle mięśni pojawiające się w przebiegu nerwicy sprawiają, że ciało funkcjonuje coraz gorzej. Podczas ataków paniki chory może być na tyle osłabiony, że trudno będzie mu wykonać jakikolwiek ruch. W takich chwilach to emocje przejmują kontrolę nad ciałem. Choć wydaje się to niemożliwe, osoby cierpiące na nerwicę w najgorszych momentach choroby czują fizycznie utratę kontroli nad swoim ciałem.

Problemy z cerą

Stres ma wpływ na ciało, również na kondycję cery i włosów. Zaburzenia lękowe przyczyniają się do zmian skórnych, takich jak pieczenie, świąd, nadwrażliwość i różnego rodzaju bolesne wykwity. Chorzy walczą z wypadaniem włosów, które trudno zahamować za pomocą suplementów i odżywek.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, heydoc.pl, biotechnologia.pl