Obserwuj w Google News

Uciążliwe natręctwa - jak okiełznać gnomy

2 min. czytania
Aktualizacja 26.10.2020
08.11.2018 12:46
Zareaguj Reakcja

Maniakalnie sprawdzasz, czy wyłączyłeś żelazko? Skarpetki w szufladzie układasz zawsze w określonym porządku? Natrętne myśli nie dają Ci zasnąć? Sprawdź, w jaki sposób z natręctwami poradziła sobie pewna Brytyjka.

Nerwica natręctw, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
fot. Shutterstock

Adaś Miauczyński, bohater filmu „Dzień świra” Marka Koterskiego, wszystko robił „na siedem”. Siedem łyków wody, siedem obrotów łyżeczką w kubku, siedem podtarć tyłka papierem toaletowym, a jak za mało - to trzynaście lub dwadzieścia jeden. Zero miejsca na improwizację, wszystko w określonym porządku, każdy ruch starannie zaplanowany. Brzmi znajomo?

Nerwica natręctw zidentyfikowana

Nerwica natręctw (inaczej zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, obsessive-compulsive disorder, OCD) to przypadłość charakteryzująca się natrętnymi myślami (obsesje) i powtarzającymi się czynnościami utrudniającymi życie (kompulsje). Próba ich powstrzymania wyzwala nieprzyjemne uczucia, takie jak lęk i niepokój. Problem jest powszechny. Szacuje się, że może dotyczyć nawet 2,5 proc. populacji.

Pewna Brytyjka, Catherine Benfield, znalazła swój własny sposób na poradzenie sobie z tą przypadłością. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne manifestowały się u niej za pomocą natrętnych myśli, głównie o charakterze agresywnym. Problem stał się poważny, gdy została matką i przestraszyła się, że mogłaby zrobić dziecku krzywdę.

Kobieta przeszła terapię i postanowiła zwizualizować swój problem. Dzięki pomocy męża stworzyła budzący litość rysunek, postać przypominającą wystraszonego królika – z długimi uszami, nasłuchującymi odgłosów zagrożenia, wielkimi oczami, wypatrującymi wrogów oraz dużymi stopami do sprawnego uciekania przed niebezpieczeństwem.

Olivia pomogła Catherine wyabstrahować problem i wyzwolić w sobie pokłady współczucia. „Gdybym naprawdę chciała kogoś skrzywdzić, wyobraziłabym sobie małą, bezbronną Olivię, skaczącą w miejscu ze strachu” – zdradziła BBC. Króliczycę nazwała Olivia, od pierwszej litery skrótu OCD (obsessive-compulsive disorder).

Nerwica natręctw - objawy

Objawy zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych podzielić można na myśli i czynności.

Myśli (obsesje), które najczęściej niepokoją osoby z nerwicą natręctw, to:

  • natrętna niepewność (Czy na pewno wyłączyłem żelazko?);
  • myśli o charakterze agresywnym (Nie powstrzymam się, zaraz go uderzę);
  • obsesyjne myśli o konieczności zrobienia porządku (Znowu trzeba tu posprzątać!).

Czynności natrętne (kompulsje), to m.in.:

  • przymus wielokrotnego mycia rąk w ciągu dnia;
  • nerwowe poprawianie włosów/ubrania;
  • dziwaczne rytuały – np. wszystko „na siedem”.

Nerwicy natręctw często towarzyszą objawy depresji i zaburzeń lękowych, takich jak fobie:

  • bakcylofobia – lęk przed zarazkami,
  • myzofobia – lęk przed brudem,
  • ajchmofobia – lęk przed ostrymi przedmiotami.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne - leczenie

W leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych wykorzystuje się zarówno leki, jak i psychoterapię. Podstawowe leki, które przyjmują pacjenci ze zdiagnozowaną nerwicą natręctw, to leki o działaniu przeciwdepresyjnym: selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (np. sertralina, paroksetyna, fluwoksamina, citalopram, fluoksetyna) oraz lek trójpierścieniowy – klomipramina.

Jeśli chodzi o terapię, to najlepsze efekty leczenia uzyskuje się na terapii poznawczo-behawioralnej, a niekiedy także podczas psychoterapii psychodynamicznej. Jeśli zaobserwujemy u siebie natrętne myśli lub powtarzające się zachowania uprzykrzające nam (i innym!) życie, warto zgłosić się do lekarza. Pozytywną reakcję na leczenie obserwuje się aż u 75 proc. chorych.

Źródło: mp.pl, bbc.com