Zamknij

Lęk przed katastrofą klimatyczną odczuwa co trzeci Polak: wyniki sondażu Kantar

09.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 17:12

W najnowszym sondażu Kantar zapytano Polaków, jakie zagrożenie do 2050 roku budzi ich największy lęk. Najwięcej – 28% respondentów wskazało na katastrofę klimatyczną. Polacy boją się także wojny w naszym kraju (taką odpowiedź wskazało 26% badanych) oraz kryzysu gospodarczego – 25% odpowiedzi.

Lęk przed katastrofą klimatyczną Polaków.
fot. Shutterstock

O co martwią się Polacy? 

Najnowszy sondaż Kantar, przeprowadzony dla Radia TOK FM, „Gazety Wyborczej” i portalu Gazeta.pl, pokazuje, że co trzeci Polak odczuwa lęk przed katastrofą klimatyczną. Prawie tak samo liczna grupa boi się wojny oraz kryzysu gospodarczego. 

Ludzie młodzi – między 18. a 34. rokiem życia – bardziej boją się kryzysu gospodarczego (68%) oraz wojny (55%) niż katastrofy klimatycznej (51%). Kryzysu klimatycznego najbardziej obawiają się ludzie po 60. roku życia, na taką odpowiedź wskazało 34% ankietowanych w tym wieku.

W sondażu spytano Polaków także o to, czy Polska robi tyle, ile należy, by przeciwdziałać zmianom klimatu. 55%  respondentów uważa, że rząd mógłby zrobić więcej w tej sprawie. Z kolei 41% badanych pozytywnie ocenia działania Polski w kontekście reakcji na katastrofę klimatyczną. 4% badanych nie ma zdania. Według 90% ankietowanych przez Kantar państwa na świecie powinny przeciwdziałać zmianom klimatu. Tylko 7% jest innego zdania.

Sondaż Kantar został przeprowadzony 1-5.10.2019 roku na próbie 1005 pełnoletnich osób. 

Przeczytaj: Największe zagrożenia zdrowotne w 2019 wg WHO 

Depresja i lęk przed katastrofą klimatyczną: czym jest?

Coraz bardziej martwimy się o naszą przyszłość, planetę i nasze rodziny. Wewnętrzny niepokój wywołany jest zmianami klimatycznymi i dewastacją środowiska, które zwiastują katastrofę ekologiczną. Recykling śmieci, rezygnacja ze słomek, używanie jak najmniej plastiku to ostatnie akcje, które mają nie tylko uratować ziemię, ale też lepiej się nam czuć. Wielu jednak obawia się, że nawet na tego typu działania, jest już za późno. 

Raport Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego z 2017 roku pokazał, jak katastrofa klimatyczna wpływa na zdrowie psychiczne. Po huraganie Katrina w 2005 roku na zniszczonych terenach podwoiła się liczba samobójstw i prób odebrania sobie życia. Połowa osób miała stany lękowe, a co szósta PTSD (zespół stresu pourazowego). 

Psychologowie podkreślają, że najbardziej przeraża nas utrata poczucia kontroli i bezradność. W tym celu coraz częściej powstają grupy wsparcia dla osób z lękiem klimatycznym. 

Źródło: TOK FM