Obserwuj w Google News

Chora tarczyca może wywoływać ataki paniki

2 min. czytania
08.09.2020 13:13
Zareaguj Reakcja

Choroby tarczycy długo nie dają charakterystycznych objawów. Należą do nich m.in. zaburzenia lękowe. Pacjenci latami czekają na diagnozę, zmagając się z atakami paniki - ostrzega Europejskie Towarzystwo Endokrynologiczne.

Hashimoto może wywoływać ataki paniki
fot. Shutterstock

Zaburzenia lękowe to powszechny problem. U jednych mają charakter rodzinny, u innych w ten sposób mogą manifestować się choroby ogólnoustrojowe. Miewasz ataki paniki? Zbadaj tarczycę - radzą eksperci z Europejskiego Towarzystwa Endokrynologicznego.

Hashimoto a psychika

Naukowcy przebadali grupę osób z zaburzeniami lękowymi pod kątem chorób tarczycy. W badaniu wzięło udział 27 kobiet (średnia wieku 31 lat) i 29 mężczyzn (średnia wieku 34 lata). Ochotnicy cierpieli na zaburzenia lękowe z atakami paniki. Każdego z nich poddano ocenie pod kątem zaburzeń czynności tarczycy, w tym USG tarczycy i badaniom poziomu hormonów tarczycy we krwi.

Podstawowe badania wyszły dobrze, ale niespokojni uczestnicy mieli oznaki zapalenia tarczycy, a w ich krwi wykryto przeciwciała przeciwtarczycowe.

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, znane szerzej jako choroba Hashimoto, zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych - orzekli badacze z Europejskiego Towarzystwa Endokrynologicznego.

Hashimoto - badania

Hashiomoto trudno zdiagnozować, ponieważ podstawowe badania - TSH, fT3, fT4 - i USG tarczycy często wychodzą dobrze. Zdarza się, że pacjent latami czeka na diagnozę, zmagając się z utrudniającymi życie napadami lęku.

Mówiła o tym m.in. Majka Jeżowska w Radiu ZET. Stan, który skłonił ją do poszerzenia diagnostyki, określiła jako "niepokój w klatce piersiowej". "Robiłam tylko podstawowe badania tarczycy. Dopiero, jak wyszło, że mam dużo przeciwciał, to zostałam właściwie zdiagnozowana" - wspominała piosenkarka w audycji „NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

- Chorobę autoimmunologiczną rozpoznajemy na podstawie badania przeciwciał, a nie wyniku badań TSH - wyjaśniła dr Joanna Ciołek.

Źródło: eurekalert.org