,

Hałas niszczy nas, tak jak smog i korki. Jak uniknąć nerwicy, mieszkając w mieście?

16.01.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 07:53

Dziś wyzwaniem dla medycyny jest to, jak radzić sobie z nerwicami. Jesteśmy bombardowani różnymi bodźcami z każdej strony. Hałas, nieprzestrzeganie zasad, zła społeczna adaptacja, pęd powodują wzrost chorób psychicznych. Jak zapobiegać chorobom psychicznym, jak unikać nerwic?

Nerwica: czym jest i jak jej uniknać?
fot. Shuterstock

Co hałas robi z naszą psychiką? 

Hałas każdego dnia przeszkadza nam w pracy, w domu i na ulicy. Poruszając się samochodem, na zatłoczonych ulicach dużych miast, zniecierpliwieni trąbimy na siebie. Robimy zakupy w supermarketach, gdzie zagłuszani jesteśmy głośną muzyką. W biurze rozmawiamy w ciasnych pokojach, przekrzykujemy się, albo "odłączamy" od hałasu słuchawkami. Na osiedlowym placu zabaw słyszymy, jak piszczą dzieci. Z czasem przestaliśmy zauważać szum, który nas otacza. Tymczasem, nasze miasta, osiedla i miejsca pracy są za głośne, a to niszczy nie tylko nasz słuch, ale też zdrowie psychiczne i fizyczne. 

Doprowadziło to do sytuacji, w której problem z koncentracją, a nawet agresją mają już nie tylko dzieci, ale i dorośli. Winny jest za to hałas, który obecnie jest stałym elementem pracy nie tylko osób z branży budowniczej, górniczej, rozrywkowej, ale też pracujących w coraz powszechniejszych open space`ach. Gary Evans, psycholog z Cornell Univeristy, stwierdził na podstawie próbek moczu, że ich pracownicy mieli podwyższony poziom hormonu stresu - adrenaliny. Wykazywali też mniejszą motywację do pracy niż ludzie pracujący w niewielkich, ale odosobnionych pokojach. 

Vinesh Oommen z australijskiego Queensland University of Technology uważa, że w open spasie jesteśmy konfrontowani z całym szeregiem problemów, takich jak brak prywatności czy zalew bodźców, co z kolei skutkuje problemami zdrowotnymi, obniżeniem wydajności i niskim poziomem zadowolenia z pracy. Nawet zwykła rozmowa prowadzona przez kolegów przy sąsiednich biurkach może znacząco obniżać koncentrację 

Ważna informacja

Mamy do czynienia z dwoma rodzajami hałasu. Jeden z nich jest niesłyszalny, drugi - ogłuszający, niemożliwy do przegapienia.

Nerwica: czym jest i jak jej uniknąć?

Hałas przyczynia się do rozwoju nerwicy, czyli zaburzenia psychicznego, którego źródłem są nierozwiązane konflikty zewnętrzne. Wedle szacunków zmaga się z nimi 8 milionów Polaków. Choć zaburzenia nerwicowe nazywane są chorobą duszy, cierpi przez nie również ciało. Nieleczone mogą trwać latami. 

Aby zdiagnozować nerwicę należy obserwować wszelkie objawy, zarówno psychiczne jak i fizyczne. 

Psychiczne objawy nerwicy:

 1. ogólny lęk,
 2. zaburzenia pamięci,
 3. koszmary,
 4. niepokój,
 5. problemy ze snem,
 6. ogólne zmęczenie,
 7. nadpobudliwość,
 8. zaburzenia dysocjacyjne.

Fizyczne objawy nerwicy:

 1. bólów głowy,
 2. nadciśnienia,
 3. problemów skórnych,
 4. impotencji,
 5. problemów ze snem,
 6. pocenia się,
 7. tików nerwowych,
 8. suchości w ustach,
 9. mdłości.

Psychologowie i lekarze podpowiadają, aby  jak uniknąć powstania nerwicy. Należy przede wszystkim wyeliminować sytuacje nerwicopodobne. Tylko, czy jest to możliwe? Tak, jeśli podejdziemy do zmiany małymi krokami, rozpoczynając pracę od siebie. Chodzi o wyrobienie nawyku wyciszania się i życzliwości. W ten sposób zarazimy tym samym innych wokół siebie. Niesie to ze sobą więcej korzyści. Jeśli jesteś wyciszony, uspokojony, oczyszczony z nadmiaru bodźców, z czasem stajesz się też lepszym słuchaczem siebie, partnera, a nawet nieznajomych osób. Można się tego nauczyć przez proste ćwiczenia z zakresu medytacji

Oczywiście oprócz pracy własnej, potrzebna jest zmiana w przestrzeni publicznej. Niektóre miasta w Polsce podjęły w tym kierunku pewne kroki. Komenda Wojewódzka w Krakowie projektuje uruchomienie stałego dyżuru telefonicznego, który przyśpieszyłby interwencje milicyjne w wypadku zakłócenia spokoju. Cały świat zaczyna walczyć z hałasem, który uniemożliwia regenerację naszych sił. Przykładem jest zatłoczony i głośny Nowy York, w którym zatwierdzono tydzień walki z hałasem. 

Miejmy świadomość, że nasze jednostkowe działania naprawdę mogą przełożyć się na poprawę relacji społecznych. Hałas robiony przez uciążliwych sąsiadów jest główną przyczyną wzrostu agresji, a nawet przemocy. Co trzeci badany przez firmę Rockwool przyznał, że głośni sąsiedzi nie pozwalają na sen, powodując nerwowość i agresję.  

Ważna informacja

Hałas stanowi jeden z najbardziej szkodliwych czynników nerwicorodnych, zagrażający naszemu zdrowiu psychicznemu.

Pomóc nam może kontakt z naturą, która od zawsze koi wszystkie nasze zmysły. Już same dźwięki, które słyszymy, spacerując po lesie - sprawiają, że czujemy się lepiej. Są one ważne dla naszego fizycznego i emocjonalnego dobrostanu.

Warto czasami uciec od miejskiego życia i zrelaksować się przez kilka godzin wśród pięknej przyrody i krajobrazów. Samo spacerowanie wpływa na aktywność mózgu. Potwierdzają to kolejne  badania. Naukowcy uwagę poświęcili szczególnie korze przedczołowej, której aktywność znacznie zwiększa się podczas hałasu i negatywnych rozmyślań. Badanych podzielili oni na dwie grupy – jedna z nich spacerowała półtorej godziny w lesie, druga natomiast tyle samo czasu w mieście. U pierwszych odnotowano wyraźne zmniejszenie natężenia negatywnych myśli, podczas gdy u drugich nie uległo ono zmianie. Kontakt z naturą sprawia zatem, że praca naszych mózgów odzyskuje równowagę.

Źródło: Przekrój

logo Tu się dzieje