,

Życie z robakami pod skórą. Na czym polega obłęd pasożytniczy?

02.06.2023
Aktualizacja: 02.06.2023 09:37

Osoby z obłędem pasożytniczym żyją w przekonaniu, że pod ich skórą znajdują się różne drobne stworzenia, które powoli wyniszczają ich organizm. Skąd bierze się ta straszna choroba i czy można ją leczyć?

Obłęd pasożytniczy: tak rozpoznasz straszną chorobę
fot. Shutterstock
  1. Kogo dotyka obłęd pasożytniczy? Czynniki ryzyka
  2. Jak rozpoznać obłęd pasożytniczy?

Czynniki psychiczne mają ogromny wpływ na rozwój wielu chorób dermatologicznych. Badaniem zależności między chorobami psychicznymi a schorzeniami skóry zajmuje się psychodermatologia. “Szacuje się, że pierwotne i wtórne zaburzenia psychiczne występują u około 15% pacjentów zgłaszających się do poradni dermatologicznych”. Jednym z takich schorzeń jest obłęd pasożytniczy, nazywany również chorobą Ekboma, od nazwiska lekarza, który zdiagnozował schorzenie po raz pierwszy. To zaburzenie, które brzmi jak koszmar. Jest zaliczane zgodnie z klasyfikacją ICD-10 do grupy organicznych zaburzeń urojeniowych

Osoby, które zmagają się z tą paranoją, mają nieustanne wrażenie, że w ich ciele “zamieszkały” pasożyty, które swobodnie poruszają się pod skórą, rozmnażają się i roznoszą choroby, przy czym nie ma na to żadnych dowodów medycznych. Wrażenie to jest na tyle silne, że powoduje wyraźne symptomy fizyczne, takie jak swędzenie, pieczenie, bóle w różnych miejscach. Normalne funkcjonowanie z taką chorobą jest niemożliwe. Pacjenci zwykle trafiają do szpitali, kiedy zmiany na ich skórze są na tyle rozległe, że nie są w stanie wyleczyć ich samodzielnie (m.in. od ciągłego drapania, pocierania). Co ciekawe, obłędem pasożytniczym można się “zarazić”, co opisywane jest w medycynie jako indukowane zaburzenie urojeniowe (fr. folie a deux). Zjawisko to polega na pojawieniu się podobnych objawów u osoby z najbliższego otoczenia chorego.

Kogo dotyka obłęd pasożytniczy? Czynniki ryzyka

Polscy naukowcy opisują przypadek 73-letniej kobiety, która trafiła do szpitala z powodu zmian nadżerkowych: była przekonana, że jest zakażona nicieniami. Dolegliwości występowały u niej od około 7 lat, jednak żadne badania tego nie potwierdziły. Dopiero po konsultacji z psychiatrą, gdy kobieta zaczęła przyjmować silne środki, objawy na które wcześniej się uskarżała, ustały.

Z obłędem pasożytniczym najczęściej zmagają się osoby starsze, głównie kobiety.  Średni wiek zachorowania to 57 lat Szacuje się, że w USA choroba dotyka nawet co 20 osobę. Według badania  przeprowadzonego wśród polskich dermatologów, aż 85% z nich spotkało się z przynajmniej jednym przypadkiem obłędu pasożytniczego w swojej codziennej praktyce lekarskiej.

Jakie są czynniki ryzyka? Nie bez powodu obłęd pasożytniczy dotyka głównie starsze osoby. Według badań, choroba ta dotyczy głównie osób żyjących w izolacji społecznej, o niskim statusie socjoekonomicznym. Chociaż dokładna patogeneza schorzenia nie jest znana,podejrzewa się, że odpowiadają za nią zaburzenia neuroprzekaźnictwa w ośrodkowym układzie nerwowym, dotyczące przede wszystkim układu dopaminergicznego.

Jak rozpoznać obłęd pasożytniczy?

Chociaż w większości przypadków obłęd pasożytniczy przebiega z objawami skórnymi, to bardzo rzadko zdarza się, że pacjenci nie mają żadnych zmian dermatologicznych. Początkowo choroba może wyglądać bardzo niewinnie: osoba nią dotknięta zwraca coraz większą uwagę na swoją skórę i stopniowo zaczyna mieć coraz większą obsesję.

Symptomy widoczne na skórze to różnego rodzaju głębokie uszkodzenia, do których dochodzi w wyniku ciągłego drapania. Zmiany te są zwykle zlokalizowane “w zasięgu ręki”: pacjent drapie się tam, gdzie może dosięgnąć.

W skrajnych przypadkach pacjenci na własną rękę dezynfekują “zainfekowaną” skórę chemicznymi, żrącymi środkami. W efekcie może rozwinąć się kontaktowe zapalenie skóry, bliznowacenie. Pacjenci przez długi czas pozostają niezrozumiani przez najbliższe otoczenie; mogą też być wyśmiewani, co przyczynia się do depresji i jeszcze większej izolacji, która tylko pogłębia chorobę.
Po rozpoznaniu obłędu pasożytniczego konieczne jest natychmiastowe wdrożenie leczenia przeciwpsychotycznego.

Źródło:

  • Stroynowska-Kosik J, Zyzak S, Biało-Wójcicka E. Delusional parasitosis (Ekbom syndrome) – a psychodermatologic disorder. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny. 2021;108(2):160-168. doi:10.5114/dr.2021.107288.
  • Bellanger AP, Crouzet J, Boussard M, Grenouillet F, Sechter D, Capellier G, Millon L. Ectoparasitosis or Ekbom syndrome? A case report. Can Fam Physician. 2009 Nov;55(11):1089-92. PMID: 19910594; PMCID: PMC2776797.
  • Seyhan M., Aki T., Karincaoglu Y, Ozcan Η.: Psychiatric morbidity in dermatology patients: frequency and results of consul-
  • tations. Indian J Dermatol 2006, 51, 18-22
  • dr n. med. Piotr Radziwiłłowicz, Obłęd pasożytniczy – rozpoznawanie i leczenie, Klinika Psychiatrii Dorosłych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

logo Tu się dzieje