Książę Harry zmaga się z zaburzeniem lękowym. "Prawie zemdlałem"

27.01.2023 14:19

Książę Harry przyznał w swojej autobiografii, że zmaga się z poważnym zaburzeniem psychicznym - agorafobią. To zaburzenie lękowe miało mu utrudniać pracę i normalne funkcjonowanie. Dowiedz się, czym się charakteryzuje agorafobia i jakie objawy na nią wskazują.

CBS/Ferrari Press/East News
fot. CBS/Ferrari Press/East News

Autobiografia Księcia Harry’ego zawiera wiele rewelacji z jego życia prywatnego. W "Spare" opisał wiele sytuacji z życia, które miały wpływ na jego zachowanie, podejmowane decyzje. Jedna informacja szczególnie poruszyła czytelników.

Harry opisuje, jak przez długie lata zmagał się z agorafobią. "Byłem agorafobem", pisze w autobiografii. "Co było prawie niemożliwe, biorąc pod uwagę moją publiczną rolę" - wyjaśnia. Książę wspomina, jak "prawie zemdlał" podczas jednego przemówienia, którego "nie można było uniknąć ani odwołać".

Agorafobia trzyma ludzi w domach

Według American Psychological Association agorafobia to nadmierny, irracjonalny lęk przed przebywaniem w otwartych miejscach (przestrzeniach) lub w nieznanej lokalizacji, skutkujący unikaniem sytuacji publicznych, takich jak stanie w kolejce lub przebywanie w tłumie, z których ucieczka może być trudna lub niemożliwa. Agorafobia może towarzyszyć lękowi napadowemu (zespołowi lęku napadowego z agorafobią), w którym osoba doświadcza nieoczekiwanych napadów paniki, lub może wystąpić przy braku lęku napadowego (agorafobia bez zaburzeń lękowych w wywiadzie), gdy osoba obawia się objawów podobnych do paniki lub napadów z ograniczonymi objawami, ale nie doświadczyła pełnych napadów paniki. W takich przypadkach strach może być związany z obawą przed przestępczością, terroryzmem, chorobą lub wypadkiem.

Osoby z agorafobią mogą bać się podróży komunikacją miejską, odwiedzin w centrum handlowym, a nawet spacerów, czy po prostu opuszczania własnego domu.

Agorafobia powoduje, że w niepożądanej sytuacji pojawia się szybkie bicie serca, szybki oddech (hiperwentylacja), uczucie gorąca i zlewającego potu, złe samopoczucie, zawroty głowy. Chcąc uniknąć ataków paniki lub stresu i złego samopoczucia, osoby dotknięte agorafobią unikają otwartych przestrzeni, nowych miejsc, stopniowo wycofują się z życia publicznego i często pozostają zamknięte w domach uważanych za "bezpieczną przystań". 

Zaburzenia lękowe i fobie warto leczyć, bo dzięki temu można odzyskać normalne życie. Terapią zajmuje się psycholog i psychiatra. Agorafobię leczy się za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej, często także z pomocą farmakoterapii, która umożliwia kontrolę lęków, stresu, ogranicza ataki paniki.

Łagodzenie objawów agorafobii opiera się także na stosowaniu technik relaksacyjnych oraz rezygnacji z używek, takich jak alkohol i narkotyki, które negatywnie wpływają na psychikę człowieka i mogą wzmagać lęk.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.