Oceń
Fobiami nazywa się taki stan psychiczny wywołany strachem i obawą związaną z jakimś przedmiotem, sytuacją czy człowiekiem, który wywołuje objawy psychosomatyczne: bóle głowy oraz zawroty, kołatanie serca, drżenie rąk, uwięzienie głosu w gardle, oblanie się potem czy słabość mięśni.
Zobacz także: Atak paniki ‒ jak sobie z nimi radzić? [VIDEO]
Szacuje się, że z różnego rodzaju fobiami zmaga się nawet co dziesiąta osoba, a nawet 2 % spośród wszystkich dotkniętych problemem fobii, to przypadki ekstremalne – zetknięcie z obiektem fobii może prowadzić do napadów paniki, zaburzeń świadomości i utraty przytomności. Fobie społeczne to lęki związane z wszystkimi lub wybranymi sytuacjami społecznymi. Fobią społeczną będzie na przykład:
- fobia szkolna – dziecko odczuwa paniczny strach i niechęć na samą myśl o chodzeniu do szkoły
- androfobia – patologiczny lęk związany z osobnikami płci męskiej
- erytrofobia – lęk przed zaczerwienieniem się w miejscu publicznym.
Fobie społeczne – skąd się biorą?
Tendencja do fobii społecznych pojawia się zwykle w okresie dzieciństwa lub w dojrzewania, rzadziej w wieku dorosłym. Każda fobia społeczna może mieć inną przyczynę: w przypadku fobii szkolnej może to być na przykład odrzucenie przez rówieśników czy nadmierne wymagania co do wyników nauki przez rodziców.
Nie ma jednoznacznych przyczyn kształtowania się fobii społecznej – to najczęściej suma czynników biologicznych i psychospołecznych. Jeśli w rodzinie występowały przypadki fobii społecznej, ryzyko tego, że będzie się z nią zmagać młodsze pokolenie, znacznie wzrasta. Sposoby radzenia sobie z rzeczywistością, szczególnie w wieku dziecięcym i w okresie dojrzewania, mają znaczny wpływ na przyszłość i reagowanie na poszczególne sytuacje.
Jak leczyć fobie społeczne?
Sposób leczenia lęku związanego z funkcjonowaniem wśród innych ludzi jest uzależniony od konkretnego, indywidualnego przypadku i podłoża strachu. Choć osoby zmagające się z fobiami zdają sobie sprawę z tego, że mają problem i że reakcje są przesadne i irracjonalne, często poczucie wstydu i „inności” powoduje zamknięcie się w sobie i nie szuka się pomocy.
Tymczasem odpowiednio dobrana przez psychologa, psychoterapeutę czy psychiatrę terapia, czasem wspomagana lekami o działaniu antydepresyjnym i uspokajającym, przynosi bardzo dobre efekty. Podstawą jest jednak zgłoszenie się do specjalisty, a prawidłowe i spokojne funkcjonowanie w społeczeństwie szybko może stać się codziennością.
Co powodują nieleczone fobie społeczne?
W wielu przypadkach samodzielne radzenie sobie z przezwyciężaniem lęku jest możliwe i skuteczne. Nie brakuje jednak przypadków, gdy fobia przejmuje kontrolę nad życiem i uniemożliwia normalne, codzienne funkcjonowanie. Osoby dotknięte fobią społeczną często izolują się, zamykając się w domu, w poczuciu beznadziei, przegranego życia i z nerwicą lękową. W takich przypadkach stan chorego pogłębia się coraz bardziej, niechybnie prowadząc do depresji, a nawet myśli samobójczych.
Zobacz także: Boisz się pająków? Oglądaj Spidermana
Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.
Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio Zet na Facebooku!
Oceń artykuł