Oceń
Boisz się klaunów? Nie jesteś sam. Ponad 50 proc. populacji odczuwa irracjonalny strach przed tą postacią. Jaka jest tego przyczyna? Odpowiedzi, udzielają naukowcy z Uniwersytetu Południowej Walii (Wielka Brytania).
Ile osób boi się klaunów?
Strach przed klaunem ma swoją naukową nazwę: koulrofobia i – jak się okazuje – jest dość powszechnym zjawiskiem, zarówno wśród osób dorosłych, jak i dzieci. Skąd się bierze ten strach? Na pewno przyczyniła się do tego popkultura. Pisarzem, który popsuł klaunom reputację, był Stephen King, autor książki "To", w którym główną postacią jest morderczy klaun Pennywise. Jednak – przyznajmy to – ta reputacja już wcześniej była nadszarpnięta.
Problemowi postanowili się przyjrzeć naukowcy z Uniwersytetu w Południowej Walii. Chcieli dowiedzieć się, dlaczego ludzie boją się klaunów. Wyniki ich badań były zaskakujące, ale od początku.
Badacze opracowali kwestionariusz psychometryczny, który miał sprawdzić częstotliwość i nasilenie koulrofobii. W badaniu wzięło udział 987 osób w wieku od 18 do 77 lat. Okazało się, że ponad połowa z nich (53,5 proc.) odczuwa strach przed klaunami, z czego 5 proc. odczuwa bardzo silny strach. Co ciekawe, skrajny strach przed klaunami występuje o wiele częściej niż na przykład strach przed zwierzętami (3,8 procent), krwią, zastrzykam czy urazami (3,0 procent).
Klaunów o wiele częściej boją się kobiety niż mężczyźni.
Dlaczego boimy się klaunów?
Przyczyn strachu przed klaunami (koulrofobii) może być wiele, ale – co ciekawe – najrzadziej wskazywano osobiste doświadczenie, czy popkulturę, choć ta ostatnia z pewnością przyczyniła się do tego strachu. Wiele osób przyznało, że odczuwa lęk przed klaunem po przeczytaniu książki "To" lub po obejrzeniu jej ekranizacji. Ale, co ciekawe, ludzie boją się też postaci Ronalda McDonalda, maskotki sieci fast foodów, a ona raczej morderczych zamiarów nie wykazuje. I tu dochodzimy do sedna.
Zdaniem badaczy boimy się klaunów, bo... nie możemy poznać ich prawdziwego wyrazu twarzy. Pod makijażem kryją się ich prawdziwe emocje, intencje. Co więcej, klauni nie wyglądają jak ludzie, raczej jak lalki czy manekiny. Kolor ich makijażu (głównie czerwony) kojarzy się wielu osobom z urazem, infekcją, a nawet śmiercią, co daje poczucie zagrożenia. Poza tym nieprzewidywalne zachowanie klaunów sprawiają, że czujemy się nieswojo.
Źródło: "Why are we so scared of clowns? Here’s what we’ve discovered", Sophie Scorey, dr James Greville, prof. Philip Tyson, Shakiela Davies, University of South Wales/ "The Conversation", March 6, 2023
Oceń artykuł