Obserwuj w Google News

Strach przed pępkami może zawładnąć życiem. Czym jest omfalofobia?

1 min. czytania
Aktualizacja 23.08.2022
23.08.2022 13:19
Zareaguj Reakcja

Pępek to pozostałość po pępowinie. Każdy z nas ma inny, wyjątkowy, trochę inaczej ukształtowany. Większość osób uważa pępek za coś zupełnie normalnego, jest jednak grupa osób, które na samą myśl o pępku dostają mdłości lub popadają w lęk. To objawy "pępkowej" fobii, czyli omfalofobii. 

Strach przed pępkiem
fot. Shutterstock

Omfalofobia, czyli strach przed pępkiem to specyficzna fobia, która charakteryzuje się obawą przed zobaczeniem pępka swojego lub innych, strachem lub wstrętem przed dotykaniem pępka.

Ludzie dotknięci omfalofobią wiedzą, że strach ten jest irracjonalny, ale nie są w stanie go pokonać. Na samą myśl o pępku doświadczają nieprzyjemnych emocji - obrzydzenia, napięcia, lęku, mogą wpadać w histerię.

Fobii towarzyszą też często objawy fizyczne, takie jak:

  • suchość w ustach,
  • drżenie ciała,
  • ból żołądka,
  • biegunka,
  • uczucie zalewania potem,
  • ucisk w klatce piersiowej,
  • przyspieszone bicie serca.

Nieleczona omfalofobia może być niebezpieczna. Osoby doświadczające strachu przed pępkiem unikają oglądania swojego ciała i ciał innych ludzi, nie chcą dotykać pępka, więc nie wykonują podstawowych zabiegów higienicznych, co może skutkować groźną infekcją. Unikają miejsc, gdzie mogliby zobaczyć pępek, np. siłowni, basenów, plaż. Narastająca fobia łączy się z ogromnym stresem i prowadzi do wykluczenia społecznego.

Leczenie strachu przed pępkami

Fobia może się rozwinąć w wyniku złych doświadczeń, ale nie musi. Może być też konsekwencją dorastania lub przebywania z osobami, które mają fobie i podporządkowują im swoje życie. Fobie leczy się za pomocą terapii u psychiatry i psychologa.  Czasami konieczne jest stosowanie leków obniżających poziom lęku, ułatwiających zasypianie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: healthline.com