Zamknij

Lęk wysokości dotyczy wielu osób. Jak go pokonać?

Marta Wilczkowska
18.12.2020
Aktualizacja: 18.12.2020 17:55

Akrofobia, choć brzmi dość tajemniczo, to nic innego, jak popularny lęk wysokości. Paniczny strach przed przebywaniem na dużej wysokości utrudnia życie w znacznym stopniu. Zobacz, co powinieneś wiedzieć o tej fobii.

kobieta w górach stojąca nad przepaścią
fot. Shutterstock

Akrofobia to uczucie, które fobicy przeżywają tylko w sytuacji bezpośredniej styczności z ekspozycją na wysokość. Lęk nie jest odczuwany w sytuacji na przykład oglądania zdjęć czy filmów. Lęk wysokości jest dość groźny – strach, a nawet panika, mogą pojawić się nie tylko podczas chodzenia po górach, ale nawet przy wchodzeniu na drabinę czy wysokie piętro budynku. Może to wywołać niekontrolowane zachowania.

Lęk wysokości – co to jest?

Lęk wysokości jest jednym z najbardziej znanych zaburzeń lękowych i należy do tak zwanych fobii specyficznych. Objawia się panicznym strachem przed przebywaniem na dużych wysokościach.

Lęk wysokości - objawy

Jego nasilenie może być różne i o ile na co dzień nie występują sytuacje przyprawiające o lęk (wchodzenie po schodach, stanie na drabinie, przebywanie na wieży widokowej), o tyle w sytuacji silnej ekspozycji (na przykład w wysokich górach) mogą wystąpić objawy zarówno fizyczne, jak i somatyczne. Mowa o:

·   Przyspieszeniu akcji serca

·   Wzroście ciśnienia tętniczego krwi

·   Kołataniu serca (tachykardii)

·   Uczuciu „guli w gardle”

·   Uczuciu ściśnięcia żołądka

·   Drżeniu rąk

·   Uczuciu „miękkich nóg” i osłabieniu mięśni

·   Poczuciu rychłej śmierci

·   Instynktownej, impulsywnej chęci ucieczki z miejsca zagrożenia

·   Poczuciu bezradności wobec sytuacji.

Zdarza się jednak, że o powyższe objawy przyprawia, nawet wyjście na balkon czy przejście przez most. Znalezienie się na wysokości może wywołać atak paniki – a kierowany nią fobik może nie panować nad swoim zachowaniem. Często kończy się to ucieczką na oślep, puszczeniem się trzymanej poręczy, liny czy innej asekuracji, przewróceniem się na ziemię i niemożnością ruszenia się.

Zobacz także: Zespół lęku uogólnionego - czym jest? 

Lęk wysokości – przyczyny

Jako źródło lęku wysokości wskazuje się najczęściej traumę przebytą w przeszłości – na przykład w okresie dzieciństwa. Upadek z wysokości czy nieprzyjemne doświadczenie towarzyszące przebywaniu na wysokości odciskają piętno w postaci niemożliwego do opanowania lęku przed wysokością. Jednoznaczne przyczyny występowania akrofobii nie są jednak poznane i powyższe źródło jest jedynie jednym z kilku branych pod uwagę.

Lęk wysokości – leczenie i leki

Naturalną reakcją wobec sytuacji stresującej jest unikanie jej. Jednak fobie pozostawione same sobie znacznie utrudniają życie, obniżając jego jakość. Unikanie wchodzenia na schody, wieże widokowe, drabiny, balkony czy rezygnacja z wyjścia w góry to rozwiązanie tylko pozornie skuteczne. Psychologowie zwracają uwagę na to, że unikanie kontaktu z obiektem lęku tylko potęguje stres i utrwala strach.

Akrofobię można skutecznie zwalczyć dzięki psychoterapii. Do tego potrzebnych będzie kilka sesji, a cała sztuka polega na metodzie małych kroczków. W pierwszej kolejności zamienia się reakcję lękową na neutralną, poprzez systematyczny i kontrolowany kontakt z obiektem lęku – w tym przypadku z wysokością.

Inną metodą jest „rzucenie na głęboką wodę”, polegające na zdecydowanej konfrontacji z obiektem lęku. To terapia szokowa, która ma za zadanie przełamanie bariery strachu poprzez postawienie fobika w sytuacji bez wyjścia.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio Zet na Facebooku!