Oceń
Akrofobia to uczucie, które fobicy przeżywają tylko w sytuacji bezpośredniej styczności z ekspozycją na wysokość. Lęk nie jest odczuwany w sytuacji na przykład oglądania zdjęć czy filmów. Lęk wysokości jest dość groźny – strach, a nawet panika, mogą pojawić się nie tylko podczas chodzenia po górach, ale nawet przy wchodzeniu na drabinę czy wysokie piętro budynku. Może to wywołać niekontrolowane zachowania.
Lęk wysokości – co to jest?
Lęk wysokości jest jednym z najbardziej znanych zaburzeń lękowych i należy do tak zwanych fobii specyficznych. Objawia się panicznym strachem przed przebywaniem na dużych wysokościach.
Lęk wysokości - objawy
Jego nasilenie może być różne i o ile na co dzień nie występują sytuacje przyprawiające o lęk (wchodzenie po schodach, stanie na drabinie, przebywanie na wieży widokowej), o tyle w sytuacji silnej ekspozycji (na przykład w wysokich górach) mogą wystąpić objawy zarówno fizyczne, jak i somatyczne. Mowa o:
· Przyspieszeniu akcji serca
· Wzroście ciśnienia tętniczego krwi
· Kołataniu serca (tachykardii)
· Uczuciu „guli w gardle”
· Uczuciu ściśnięcia żołądka
· Drżeniu rąk
· Uczuciu „miękkich nóg” i osłabieniu mięśni
· Poczuciu rychłej śmierci
· Instynktownej, impulsywnej chęci ucieczki z miejsca zagrożenia
· Poczuciu bezradności wobec sytuacji.
Zdarza się jednak, że o powyższe objawy przyprawia, nawet wyjście na balkon czy przejście przez most. Znalezienie się na wysokości może wywołać atak paniki – a kierowany nią fobik może nie panować nad swoim zachowaniem. Często kończy się to ucieczką na oślep, puszczeniem się trzymanej poręczy, liny czy innej asekuracji, przewróceniem się na ziemię i niemożnością ruszenia się.
Zobacz także: Zespół lęku uogólnionego - czym jest?
Lęk wysokości – przyczyny
Jako źródło lęku wysokości wskazuje się najczęściej traumę przebytą w przeszłości – na przykład w okresie dzieciństwa. Upadek z wysokości czy nieprzyjemne doświadczenie towarzyszące przebywaniu na wysokości odciskają piętno w postaci niemożliwego do opanowania lęku przed wysokością. Jednoznaczne przyczyny występowania akrofobii nie są jednak poznane i powyższe źródło jest jedynie jednym z kilku branych pod uwagę.
Lęk wysokości – leczenie i leki
Naturalną reakcją wobec sytuacji stresującej jest unikanie jej. Jednak fobie pozostawione same sobie znacznie utrudniają życie, obniżając jego jakość. Unikanie wchodzenia na schody, wieże widokowe, drabiny, balkony czy rezygnacja z wyjścia w góry to rozwiązanie tylko pozornie skuteczne. Psychologowie zwracają uwagę na to, że unikanie kontaktu z obiektem lęku tylko potęguje stres i utrwala strach.
Akrofobię można skutecznie zwalczyć dzięki psychoterapii. Do tego potrzebnych będzie kilka sesji, a cała sztuka polega na metodzie małych kroczków. W pierwszej kolejności zamienia się reakcję lękową na neutralną, poprzez systematyczny i kontrolowany kontakt z obiektem lęku – w tym przypadku z wysokością.
Inną metodą jest „rzucenie na głęboką wodę”, polegające na zdecydowanej konfrontacji z obiektem lęku. To terapia szokowa, która ma za zadanie przełamanie bariery strachu poprzez postawienie fobika w sytuacji bez wyjścia.
Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio Zet na Facebooku!
Oceń artykuł