Obserwuj w Google News

Hafefobia to paraliżujący lęk przed dotykiem. Zwróć uwagę na 8 objawów

2 min. czytania
Aktualizacja 05.10.2022
05.10.2022 10:10
Zareaguj Reakcja

Hafefobia, czyli lęk przed fizycznym kontaktem z innymi utrudnia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, nie wspominając o budowaniu trwałego związku. Jak zachowują się osoby, które zmagają się z hafefobią?

Hafefobia: objawy, przyczyny, leczenie
fot. Shutterstock
  1. Hafefobia: 8 alarmujących objawów
  2. Skąd się bierze strach przed dotykiem?
  3. Jak leczyć hafefobię?

Na samą myśl o buziaku w policzek od kogoś obcego czujesz wstręt, paraliż? Oczywiście to normalne, że nie zawsze masz ochotę na kontakt fizyczny (zwłaszcza z ludźmi, z którymi nie łączy cię bliska relacja), ale jeżeli dotyk innych powoduje objawy somatyczne, możemy mieć do czynienia z hafefobią. Fobia ta sprawia, że dotyk jest nieprzyjemny, wręcz bolesny, a wrażenie takie dotyczy również osób z bliskiego otoczenia. Gesty, które dla większości ludzi są przyjemne i pozytywne, u osób z hafefobią wywołują przykre dolegliwości. Jak rozpoznać to zaburzenie? Skąd się bierze?

Hafefobia: 8 alarmujących objawów

Hafefobia to nie tylko „kurczenie się w sobie” na samą myśl o dotyku, coo zdarza się każdemu z nas, gdy akurat nie mamy ochoty na bliskość. Hafefobia oznacza silny, paraliżujący lęk, który może mieć druzgocący wpływ na całe życie. W przypadku hafefobii często występuje fizyczna reakcja na dotyk, która może obejmować:

  • szybkie bicie serca
  • problemy z oddychaniem
  • ataki paniki
  • biegunkę
  • mdłości
  • wysypkę skórną
  • zawroty głowy
  • nadmierną potliwość

Lęk spowodowany dotykiem może mieć różne nasilenie. U niektórych osób strach może być tak silny, że dodatkowo wywołuje agorafobię, czyli fobię przed konkretnymi miejscami. Gdy tylko znajdą się w warunkach, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie, zaczynają odczuwać dyskomfort. W takiej sytuacji zaczynają unikać sytuacji, które powodują niepokój. Osoby z hafefobią często muszą rezygnować z codziennych aktywności, całkowicie zmieniają swój plan dnia, by tylko uniknąć kontaktu fizycznego  z innymi. Jest to naturalny mechanizm obronny.
Strach przed kontaktem fizycznym jest trudny do rozpoznania przez otoczenie chorego. Hafefobia często bywa diagnozowana dopiero wtedy, gdy objawy zaczynają wpływać na codzienne wybory danej osoby (na przykład, gdy rezygnuje z pracy lub przestaje wychodzić z domu).

Skąd się bierze strach przed dotykiem?

Nie ma jednej znanej przyczyny hafefobii. Ludzie, którzy unikają dotyku, nie do końca potrafią opisać, jakie uczucia temu towarzyszą. Według niektórych badaczy ludzie mogą rodzić się z taką funkcją mózgu. Przyczyną mogą być również traumatyczne doświadczenia z przeszłości, których nawet nie pamiętamy. Hafefobia często rozwija się u osób, które doświadczyły przemocy na tle seksualnym, a także zaniedbań emocjonalnych ze strony rodziców.

Osoby z hafefobią bardzo cierpią, ponieważ przez większość życia unikają dotyku, którego jednocześnie potrzebują. Często przyciągają i odpychają od siebie ludzi; choć brakuje im bliskiej relacji, kontakt fizyczny powoduje realny ból.

Jak leczyć hafefobię?

Hafefobia powoduje cierpienie chorego i jego otoczenia, dlatego powinna być leczona. Pomóc może terapia poznawczo-behawioralna, czasami konieczne są też leki łagodzące stany lękowe. Skuteczny jest trening ekspozycyjny, czyli eksponowanie pacjenta na czynnik, który wywołuje u niego lęk (w kontrolowanych warunkach). Dzięki terapii możliwe jest ustalenie przyczyny nadmiernego strachu przed kontaktem z innymi.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: healtline.com, spokojwglowie.pl