Zamknij

Ailurofobia, czyli paraliżujący strach na widok... kota

20.12.2020
Aktualizacja: 20.12.2020 23:37

Ailurofobia to jeden z rodzajów fobii, która dotyczy kotów. Fobik panicznie boi się tych zwierząt, a lęk ten jest bardzo silny i długotrwały. Czym jest ailurofobia i na czym polega jej leczenie?

Ailurofobia, czyli paraliżujący strach na widok
fot. Shutterstock

Ailurofobia objawia się przesadnym, anormalnym reagowaniem na widok kota. Choć osoba zmagająca się z fobią zdaje sobie sprawę z irracjonalności swoich obaw, to nie jest w stanie w żaden sposób samodzielnie nad nimi zapanować. Zetknięcie się z kotem powoduje takie same objawy (somatyczne i psychiczne), jak w przypadku innych fobii. Jak sobie radzić ze strachem przed kotami?

Ailuforobia – co to jest?

Ailurofobia, podobnie jak inne rodzaje fobii to przypadłość, której fobicy się wstydzą, zdając sobie sprawę z jej irracjonalności. Sama myśl o tym, że ktoś mógłby dowiedzieć się o panicznym strachu przed obiektem, sytuacją, miejscem czy osobą, może powodować ataki paniki.

W przypadku ailurofobii bodźcem inicjującym irracjonalny lęk jest nie tylko bezpośrednia styczność z kotem lub jego obecność w niedalekiej odległości, ale nawet kocie akcesoria, obrazki z kotem i wszystko inne, co kojarzy się z tym zwierzęciem. Osoba zmagająca się z ailurofobią tak bardzo boi się kotów, że nie jest w stanie przebywać w ich towarzystwie, a nawet słyszeć o kotach, ani oglądać niczego, co w jakikolwiek sposób kojarzy się z tymi zwierzętami.

Ailurofobia, podobnie jak inne fobie (arachnofobia, erytrofobia czy fobia społeczna), objawia się symptomami zarówno psychicznymi, jak i fizycznymi.

Ailurofobia – objawy

Fobia przed kotami może w zetknięciu ze źródłem lęku wywołać objawy, takie jak:

Przeciwieństwem ailurofobii jest ailurofilia – to nadmierna miłość wobec kotów, zakrawająca na fanatyzm. Zamiłowanie do tych zwierząt nie jest niczym złym ani odbiegającym od normy. Jeśli jednak całe mieszkanie jest dosłownie zawalone plakatami, figurkami, pluszakami, bądź posiada się kilkanaście takich zwierzaków – może to świadczyć o anormalnym stanie.

Ailurofobia – leczenie

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów fobii, najskuteczniejszą metodą leczenia ailuforobii jest psychoterapia. Najskuteczniejsze jest konfrontowanie fobika ze źródłem lęku. Jedna metoda polega na stopniowym oswajaniu z kotami: bezpośrednio lub pośrednio (na przykład poprzez wyobrażenia w stanie głębokiego relaksu). Terapeuta może także pokazywać na swoim przykładzie, że zwierzę nie jest groźne i nie stanowi żadnego zagrożenia – może głaskać i przytulać kota.

Takie zbliżenia z obiektem lęku przeprowadza się przez długi czas, każdorazowo coraz dłużej i intensywniej. Niektórzy terapeuci przy leczeniu fobii decydują się na metodę rzucenia na głęboką wodę – pacjent postawiony w sytuacji bez wyjścia przekonuje się, że w zetknięciu ze źródłem lęku, nie dzieje się nic złego.

Co ciekawe, lęk przed kotami przejawiał Napoleon Bonaparte, Juliusz Cezar oraz Aleksander Wielki.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!