Obserwuj w Google News

Agorafobia: lęk przed wychodzeniem z domu. Jak się go pozbyć?

2 min. czytania
11.09.2020 14:04
Zareaguj Reakcja

Czujesz lęk, gdy musisz wyjść z domu? Ogarnia cię niepokój, gdy podróżujesz komunikacją miejską lub znajdujesz się w galerii handlowej? To mogą być objawy agorafobii. Lęk przed opuszczaniem domu i samodzielnymi podróżami może paraliżować i wykluczać społecznie. Dowiedz się, jak rozpoznać i jak leczyć agorafobię.

Agorafobia - lęk przed wychodzeniem z domu
fot. Shutterstock

Agorafobia (gr. agora – rynek, plac; phobos – strach) to lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, wyjściem z domu, podróżowaniem środkami komunikacji miejskiej. Lęk powodowany jest obawą przed napadem paniki i brakiem pomocy.

Odwrotnością agorafobii jest klaustrofobia, czyli lęk przed przebywaniem w ciasnych lub zamkniętych pomieszczeniach.

Spis treści:

Agorafobia: objawy

Osoba z agorafobią odczuwa intensywny, irracjonalny, trudny do opanowania lęk przed znalezieniem się w takich miejscach jak tłum, miejsca publiczne (sklep, centrum handlowe, kino), oddaleniem się od domu i samotnym podróżowaniem (metrem, autobusem, pociągiem czy samolotem). 

Opuszczanie domu samotnie i samotne podróżowanie postrzega jako sytuacje niebezpieczne, podczas których może się coś stać. Osoba z agorafobią obawia się, że gdy coś się stanie, nie będzie miał jej kto pomóc lub nie będzie ona mogła szybko opuścić miejsca, w którym się znajduje.

Z punktu widzenia osoby zdrowej, postronnej, agorafobia jest zupełnie irracjonalnym zjawiskiem, zwłaszcza gdy obawy przed nagłym zagrożeniem stanu zdrowia są nieuzasadnione, ale dla osoby z agorafobią opuszczenie domu lub innego miejsca, w którym czuje się bezpiecznie, może być bardzo silnym przeżyciem. Lękowi towarzyszą często bardzo przykre doznania somatyczne wynikających z silnego wzburzenia, może to być szybkie tętno, uderzenia gorąca, zawroty głowy, drętwienia, intensywne pocenie się, trudności w oddychaniu, uczucie duszenia się, nudności.

Agorafobia może mieć różne nasilenie - od unikania miejsc potencjalnie niebezpiecznych, po niewychodzenie z domu. Jeśli w porę nie podejmie się leczenia, lęk może się nasilać i zmieniać swą intensywność.

ZOBACZ:  Strach przed chodzeniem i upadkiem, czyli wszystko o ambulofobii

Agorafobia: przyczyny

Agorafobia jest często obawą przed nawrotem przeżytego w niedalekiej przeszłości napadu paniki, występuje zwykle u osób, które w przeszłości miały napady paniki i boją się takich doświadczeń.

Agorafobia jest nasiloną formą ''lęku przed lękiem'' opisywanego jako integralna część zaburzenia panicznego.

Dokładne przyczyny agorafobii nie są znane. Wiadomo natomiast, że wiele osób z agorafobią relacjonuje trudną historię życia. Wystąpienie zaburzeń może poprzedzać poważna choroba, śmierć bliskiej osoby lub inne wydarzenia, które sprawiają, że zaczyna pojawiać się lęk o zdrowie i życie.

Agorafobia często współistnieje z depresją, która może być jednym z czynników sprzyjających wystąpieniu lęku. 

Agorafobia: diagnozowanie

Według podręcznika diagnostycznego DSM-V, stosowanego przez specjalistów zdrowia psychicznego, agorafobię można stwierdzić gdy:

  • Występuje lęk przed przebywaniem w miejscach lub sytuacjach, z których ucieczka może być utrudniona lub w których pomoc może być niedostępna.
  • Dochodzi do unikania sytuacji wywołujących lęk, a w momencie spotkania z nimi przeżywane są z dużym trudem.
  • Występują objawy, których nie da się lepiej wyjaśnić innymi zaburzeniami psychicznymi.

Agorafobia: leczenie

Leczenie agorafobii przypomina leczenie depresji. Leczenie ustala się indywidualnie w zależności od nasilenia objawów, cech osobowości, okoliczności życiowych. Można zastosować psychoterapię lub farmakologię (leki przeciwdepresyjne), a także połączenie tych dwóch metod.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: online.synapsis.pl