Uwrażliwiajmy dzieci, na to co mówią ich rówieśnicy. Apeluje psycholog
Aż 55 proc. dzieci i młodzieży zwierza się z planów samobójczych swoim rówieśnikom. Uwrażliwiajmy dzieci na problemy innych, dzięki temu można będzie kogoś uratować.

Uwrażliwiajmy dzieci na to, co mówią do nich ich koledzy i koleżanki. Niech reagują na niepokojące sygnały o kłopotach psychicznych ich znajomych. W ten sposób mogą uratować komuś życie – apeluje Tomasz Bilicki, psychotraumatolog i interwent kryzysowy.
Rośnie liczba prób samobójczych i samobójstw wśród dzieci i młodzieży – w 2022 r. aż 2031 razy podejmowano takie próby, 150 z nich zakończyło się tragicznie. Najmłodsza ofiara miała 7 lat – tak wynika z najnowszych danych przedstawionych przez Fundację SpaceGrow. To dramatyczne informacje, z których wynika, że od 2020 r. liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży wzrosła aż o 150 proc.
– Jeśli chcemy poprawić tragiczne statystyki dotyczące samobójstw wśród młodych ludzi w Polsce, musimy zacząć rozmawiać o tym ze swoimi pociechami – tłumaczy Tomasz Bilicki i dodaje: – Aż 55 proc. nastolatków i dzieci o swoich kłopotach mówi rówieśnikom, a tylko 30 proc. osobom dorosłym. To oznacza, że w pierwszej kolejności warto uwrażliwiać młodych ludzi na to, co mówią ich rówieśnicy. Musimy im powiedzieć, by nie bali się reagować, gdy ich koleżanka lub kolega mówi o swoich problemach, lub że planuje śmierć.
Z zamówionego przez Rzecznika Praw Dziecka ogólnopolskiego badania wynika, że rodzice nie wiedzą, jak czują się ich pociechy. Nie zauważają smutku i poczucia samotności. Tymczasem samotność odczuwa już jedna piąta dzieci z szóstych klas podstawówek i ponad 37 procent uczniów z klas drugich szkół średnich.
Tomasz Bilicki podkreśla, że często dzieci z lojalności wobec rówieśników milczą, nie chcą zdradzać sekretów przyjaciela, i apeluje do ich rodziców, by porozmawiali z dziećmi, by wytłumaczyli im, na czym tak naprawdę polega lojalność.
– Niedawno uczestniczyłem w sytuacji, w której 15-latek uratował życie swojemu kolegi, dlatego, że nie zachował tajemnicy. Powiadomił dorosłych o problemach i próbę samobójczą w porę udało się przerwać – opowiada psychotraumatolog i dodaje, że na tym polega właśnie lojalność wobec przyjaciół. Na pomocy im, a nie na milczeniu.
Samobójstwom można i trzeba zapobiegać. W społeczeństwie potrzeba wiedzy i świadomości, jakie sygnały świadczą o zagrożeniu samobójczym i jak udzielać pierwszej pomocy emocjonalnej. Nie bójmy się o tym rozmawiać.
Źródło: materiały pokonferencyjne Fundacji SpaceGrow