,

Matcha pomoże chorym na depresję. Według naukowców to naturalny lek

22.03.2023 13:59

Leczenie depresji opiera się na farmakoterapii, która wykorzystuje głównie leki z grupy SSRI. Stymulują one wzrost poziomu  serotoniny w organizmie. Czy depresję można wyleczyć za pomocą naturalnych substancji? Nadzieję daje nowe badanie, które udowodniło, że skutecznym środkiem w walce z depresją jest matcha. W jaki sposób “zwykła” herbata łagodzi objawy choroby?

Jak matcha wpływa na układ nerwowy? Ważne badanie
fot. Shutterstock

Matcha to zielona, sproszkowana herbata pochodząca z Chin. Jej prozdrowotne właściwości znane są od wieków. Matcha wspomaga odchudzanie, reguluje poziom cukru we krwi. Jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, które zwalczają stany zapalne w organizmie, co buduje ochronę przed wieloma chorobami.  Ale to nie koniec korzyści, jakie daje picie niezwykłej herbaty. Matcha wpływa również na układ nerwowy, dzięki L-teaniny. To aminokwas obecny w liściach zielonej herbaty, który działa na nasz mózg uspokajająco, jednocześnie poprawiając zdolności mentalne. Picie matchy odpręża, ale nie usypia.

Nowe badania potwierdziły, że matcha działa jak naturalne lekarstwo. Odkrycie może pomóc osobom zmagającym się z depresją. Jedną z głównych przyczyn tej trudnej choroby są wahania poziomu dopaminy w mózgu.  Chociaż powstały różne leki, które przeciwdziałają niskiemu poziomowi dopaminy, ich stosowanie wiąże się ze skutkami ubocznymi. Co więcej, pacjenci mogą się na nie uodparniać, co oznacza konieczność zwiększania dawek lub kolejnych zmian leków. Dlatego naukowcy poszukują rozwiązań w naturze.

Matcha a depresja: jak działa herbata?

Specjaliści z japońskiego Uniwersytetu w Kunamoto przetestowali wpływ herbaty na myszy poddawane izolacji. Część myszy była podatna na stres, a część odporna. U podatnych myszy po jakimś czasie pojawiły się objawy depresji, czyli wydłużony czas w bezruchu. Herbata, którą podawano jednej grupie gryzoni, łagodziła te objawy.

– Matcha skróciła czas bezruchu tylko u myszy podatnych na stres, które doświadczyły większego stresu z powodu izolacji społecznej i wykazywały zachowania podobne do depresji w porównaniu z myszami odpornymi nastres – mówi dr Yuki Kurauchi, główna autorka badania

Następnie naukowcy przebadali mózgi gryzoni i wykryli aktywację kory przedczołowej oraz jądra półleżącego. Regiony te pełnią ważną rolę w pracy obwodów zależnych od dopaminy i są kluczowe dla regulacji stężenia tego neuroprzekaźnika. Można też było zauważyć wyższą aktywność komórek powiązaną z poziomem dopaminy. Tymczasem efekty takie nie były zauważalne u myszy odpornych na stres.
Uzyskane wyniki badacze potwierdzili w następnym doświadczeniu. Podanie wrażliwym na stres myszom cząsteczek blokujących ważne receptory dla dopaminy niwelowało działanie herbaty. Co to oznacza?

– Wyniki te sugerują, że herbata matcha wywiera przeciwdepresyjne działanie przez aktywację dopaminergicznego systemu w mózgu, a to wpływa na stan psychiczny danej jednostki – mówi prof. Yuki Kurauchi, autor publikacji.

Źródło: Kurauchi, Y.; Ohta, Y.; Matsuda, K.; Sanematsu, W.; Devkota, H.P.; Seki, T.; Katsuki, H. Matcha Tea Powder’s Antidepressant-like Effect through the Activation of the Dopaminergic System in Mice Is Dependent on Social Isolation Stress. Nutrients 2023, 15, 581. https://doi.org/10.3390/nu15030581

Logo radiozet Dzieje się