Obserwuj w Google News

Kryzysowy Oddział Ratunkowy. Bezpłatna pomoc psychologiczna dla dzieci

2 min. czytania
05.02.2023 00:02
Zareaguj Reakcja

Bezpłatną pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży oferuje Kryzysowy Oddział Ratunkowy. To ważne miejsce na mapie Warszawy. Dowiedz się, gdzie się znajduje. 

Dziecko w kryzysie psychologicznym
fot. Shutterstock

Dobra 5 w Warszawie – ten adres warto zapamiętać. Mieści się tam Kryzysowy Oddział Ratunkowy dla dzieci i młodzieży. To miejsce, do którego osoby niepełnoletnie w kryzysie psychicznym mogą przyjść bez konieczności wcześniejszego umawiania się, aby porozmawiać o swoich problemach. W odróżnieniu od szpitala – nie potrzebują do tego zgody rodziców. Co najważniejsze oferowana tam pomoc psychologiczna jest bezpłatna, nie trzeba też czekać w długich kolejkach.

Kryzysowy Oddział Ratunkowy to miejsce, w którym dzieci i młodzież uczą się m.in., jak o siebie dbać i jak budować zdrowe poczucie swojej wartości, bo to ono jest jednym z filarów zdrowia psychicznego.

To miejsce jest niezwykle ważne, bo coraz więcej dzieci i młodzieży ma problemy psychiczne. Bez szybkiej i skutecznej pomocy, mogą targnąć się na swoje życie. Jak wynika z danych z Fundacji SpaceGrow, w 2022 r. aż 2031 razy młode osoby próbowały sobie odebrać życie. Niestety 150 osób nie przeżyło. Psychologowie apelują, by rodzice i opiekunowie byli wyczuleni na wszelkie nietypowe zachowania u dzieci. Co powinno ich zaniepokoić?

– Jeżeli dziecko przez dwa tygodnie ma jakiś dziwny nastrój i rejestrujemy, że jest inne i ta inność, czyli gorszy nastrój, jest stanem trwałym, to niezależnie czy przyczyną jest depresja, czy zaburzenia odżywiania, powinniśmy się temu przyjrzeć – tłumaczy Danuta Wieczorkiewicz, psycholog i prezes fundacji Zobacz-Jestem, i dodaje, że z badań wynika, że na depresje choruje nawet 20 proc. dzieci w szkołach ponadpodstawowych. To bardzo dużo. 

Źródło: Radio ZET