Poruszające wystąpienie na TEDx Koszalin. Lawina komentarzy

11.01.2023 14:35

Janina Bąk była gościem konferencji TEDxKoszalin 2023. Słynąca z poczucia humoru blogerka opowiedziała o tym, jak się żyje z chorobą psychiczną w Polsce. Tym razem było "i śmieszno, i straszno".

Janina Bąk na TEDx Koszalin
fot. TEDx Talks

"Będę na scenie 18 minut. Zanim skończę mówić, niemal 30 osób na świecie zrezygnuje z życia. A 360 spróbuje to zrobić. Co 40 sekund ktoś na świecie popełnia samobójstwo. A co 3 sekundy ktoś podejmuje taką próbę" - zaczęła Janina Bąk wykład pt. "Czy istnieje matematyczny wzór na smutek? O życiu z chorobą psychiczną".

Janina Bąk o chorobie psychicznej

"Gdy miałam 18 lat, to zaczęłam płakać i nie przestałam przez kolejne 15" - te słowa rezonują w głowie po wystąpieniu Janiny Bąk na TEDx Koszalin.

Naukowczyni (Janina Bąk zawodowo zajmuje się statystyką) opowiedziała o życiu z chorobą afektywną dwubiegunową. "Przez całe życie balansujemy między depresją a manią. Jesteśmy ludźmi na huśtawce. A to sprawia, że przez całe życie jesteśmy dla siebie samych niewystarczający" - mówiła.

Prelegentka przypomniała, że chorób psychicznych nie widać, dlatego tak ważna jest delikatność na co dzień. "Nigdy nie wiesz, gdzie boli osobę po drugiej stronie" - podkreśliła.

Janina Bąk poruszyła też ważny wątek "hierarchii problemów". "Pamiętajcie, że każdy powód złego samopoczucia jest tak samo istotny. Nie istnieje hierarchia traum czy lista powodów, które zasługują na złe samopoczucie i te, które nie" - zaznaczyła. "Nigdy nie powiedzielibyśmy osobie chorującej onkologicznie, żeby wzięła się w garść, to wyzdrowieje" - zauważyła.

Poradziła też, co zrobić, jeśli nie wiemy, co powiedzieć: "Gdy nie wiemy, jak się zachować, to czasem wystarczy spytać wprost: jak ci mogę pomóc?".

Wystąpienie poruszyło internautów. "Dziękuję z całego serca! Za odwagę, za bycie i za szerzenie świadomości", "To jest Twoje najważniejsze do tej pory wystąpienie", "Pomożesz wielu osobom", "Każdy powinien to obejrzeć" - komentują fani.

Źródło: TEDx Talks

loader