Oceń
- Smutek, który nie mija, gdy stosujesz wcześniejsze sposoby
- Utrata zainteresowania planami, marzeniami
- Coraz niższe poczucie własnej wartości
- Spadek libido
- Nieustanne zmęczenie, problemy z zasypianiem
- Inne niepokojące symptomy
Nieleczona depresja powoli odbiera nam wszystkie ważne rzeczy. Zaczyna się od utraty zainteresowania sprawami, które były dla nas istotne, później tracimy przyjaciół, często również pracę. Ale depresja to też choroba całego ciała, która wywołuje silne objawy fizyczne, prowadzi do przewlekłego bólu, z którym nie da się funkcjonować. Mimo że o depresji coraz więcej się mówi i teoretycznie wiemy, jakie są jej symptomy, rozpoznanie choroby jest niezwykle trudne. Wiele osób, mimo że choroba szybko się rozwija, trafia do lekarza w jej zaawansowanym stadium. Oto dolegliwości, których nie należy bagatelizować:
Smutek, który nie mija, gdy stosujesz wcześniejsze sposoby
Depresja nie jest zwyczajnym “dołem”, którego objawy można złagodzić idąc do kina czy spotykając się z przyjaciółmi. Jeśli coraz częściej widzisz, że metody, które wcześniej przynosiły ulgę i poprawiały Ci nastrój, przestały działać z dnia na dzień, to ważny symptom.
Utrata zainteresowania planami, marzeniami
Depresja sprawia, że przestajemy czekać na różne rzeczy, wydają nam się one bezsensowne, bez większego znaczenia. Każdy dzień wygląda podobnie, jak poprzedni i nie mamy na to żadnego wpływu. Depresja powoduje fundamentalną zmianę w sposobie myślenia: podczas gdy inni reagują entuzjastycznie na pewne wydarzenia, z perspektywy chorej osoby wygląda to zupełnie inaczej. Objaw ten może być przez długi czas niewidoczny, zarówno dla nas, jak i bliskich.
Coraz niższe poczucie własnej wartości
Częstym symptomem depresji jest myślenie o sobie samym w coraz gorszy sposób i towarzyszące temu silne poczucie winy. Zaczynamy obwiniać się o niepowodzenia, wszystkie złe rzeczy, jakie dzieją się w naszym życiu tłumaczymy własną niezaradnością.
Spadek libido
Depresja sprawia, że przestajemy mieć ochotę również na seks. Oczywiście może to być skutek uboczny przyjmowania leków, ale taki objaw obsewuje wiele osób jeszcze zanim zaczną leczenie. W depresji trudno myśleć o przyjemnościach, poza tym choroba wpływa na postrzeganie samego siebie. Chorzy bardzo często po prostu czują się źle ze swoim ciałem.
Nieustanne zmęczenie, problemy z zasypianiem
U chorych na depresję występuje pewien paradoks: w ciągu dnia są bardzo zmęczeni i każda czynność wymaga ogromnej motywacji i wysiłku. Gdy zbliża się wieczór, zaczynają czuć się dobrze. Jest to związane z poziomem kortyzolu w organizmie. Poza tym, depresja sprawia, że mimo zmęczenia, nie możemy spać. Ale bywa też tak, że u pacjentów występuje nadmierna senność i trudno wybudzić ich ze snu. Każdy przypadek jest indywidualny.
Inne niepokojące symptomy
Pamiętajmy, że początki depresji mogą być inne u każdej osoby i zależy to od wielu czynników. Tak naprawdę każda zmiana samopoczucia, której nie da się niczym wyjaśnić, powinna skłonić nas do wizyty u lekarza. Zwłaszcza jeśli dolegliwości przeszkadzają nam w codziennym życiu. Ostrzeżenia, które powinny zaniepokoić, to też:
- częste napady płaczu
- uczucie irytacji wobec bliskich, w najmniej uzasadnionych sytuacjach
- myśli o śmierci
- wybudzanie się w środku nocy lub bardzo wcześnie rano i problemy z ponownym zaśnięciem
- problemy z apetytem, spadek wagi, utrata zainteresowania jedzeniem
- trudności z koncentracją; problem z zadaniami, które wcześniej były dla nas proste
- unikanie przyjaciół
- lęki, poczucie zagrożenia, napięcia; ataki paniki, których nigdy wcześniej nie mieliśmy
- zaburzenia cyklu miesiączkowego
Jeżeli powyższe objawy towarzyszą Ci już jakiś czas i nie znajdujesz żadnej przyczyny, możliwe że to depresja. Warto poszukać pomocy u specjalisty: nawet jeżeli postawi inna diagnozę, regularną kontrolę zdrowia psychicznego powinniśmy przeprowadzać tak, jak każde inne badanie, np. morfologię. Pamiętajmy, że nasza psychika wpływa na ciało i odwrotnie.
Źródło:
- Bailey RK, Mokonogho J, Kumar A. Racial and ethnic differences in depression: current perspectives. Neuropsychiatr Dis Treat. 2019 Feb 22;15:603-609. doi: 10.2147/NDT.S128584. PMID: 30863081; PMCID: PMC6390869.
- Assari S, Lankarani MM. Association Between Stressful Life Events and Depression; Intersection of Race and Gender. J Racial Ethn Health Disparities. 2016;3(2):349–356
- Kennedy SH. Core symptoms of major depressive disorder: relevance to diagnosis and treatment. Dialogues Clin Neurosci. 2008;10(3):271-7. doi: 10.31887/DCNS.2008.10.3/shkennedy. PMID: 18979940; PMCID: PMC3181882.
- Clayton A., Pradko J., Croft H., et al. Prevalence of sexual dysfunction among newer antidepressants. J Clin Psychiatry. 2002;63:357–366
Oceń artykuł