Oceń
Wpływ substancji zawartych w grzybach halucynogennych na terapię zaburzeń psychicznych, to kwestia badana od wielu lat. Chodzi głównie o psylocybinę, która działa psychodelicznie na układ nerwowy. Jak twierdzą naukowcy, w niektórych przypadkach może być to korzystne.
Potwierdzili to m.in. naukowcy z Uniwersytetu Yale, którzy już trzy lata temu odkryli, że podanie myszom substancji skutkuje szybkim wzrostem ilości połączeń między komórkami nerwowymi w korze czołowej, która odpowiada za wyższe funkcje poznawcze.
To właśnie w tej części mózgu znajduje się układ nagrody. Psylocybina w przypadku pacjentów z depresją zwiększa elastyczność mózgu i wpływa pozytywnie na produkcję serotoniny. Psylocybina stosowana farmakologicznie, w kontrolowanych warunkach, daje szansę na dużo szybszy powrót do zdrowia, niż w przypadku leków antydepresyjnych, które powodują wiele skutków ubocznych.
Z kolei metylenodioksymetamfetamina (MDMA), znana jako ecstasy, może znacznie złagodzić objawy ciężkiego zespołu stresu pourazowego.
Grzyby i MDMA pomogą pacjentom odpornym na standardowe leczenie
Przedstawiciele australijskiej organizacji Therapeutic Goods Administration (TGA) podkreślają, że zarówno w przypadku depresji, jak i PTSD istnieją wystarczające dowody na potencjalne korzyści dla niektórych pacjentów, wynikające z zastosowania MDMA i psylocybiny. Chodzi przede wszystkim o chorych, na których nie działają klasyczne lekarstwa.
– Poprzez tę decyzję dostrzeżono obecny brak opcji dla pacjentów chorujących na specyficznie odporne na leczenie choroby umysłowe. Możliwość przepisywania tych środków będą mieli jedynie psychiatrzy, biorąc pod uwagę ich specjalistyczne kwalifikacje i ekspertyzę w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów cierpiących na poważne zaburzenia psychiczne – napisano w oświadczeniu.
Mike Musker, badacz zdrowia psychicznego oraz znawca tematyki zapobiegania samobójstwom z Uniwersytetu Australii Południowej, powiedział AFP, że krok podjęty przez TGA był długo oczekiwany.
– Jest wiele osób w społeczności cierpiących na zespół stresu pourazowego i depresję, szczególnie wśród weteranów i osób ze służb ratunkowych, na które standardowe leki psychiatryczne nie działały – powiedział Musker.
Źródło: Guss, J., Krause, R., & Sloshower, J. (2020, August 13). The Yale Manual for Psilocybin-Assisted Therapy of Depression (using Acceptance and Commitment Therapy as a Therapeutic Frame). https://doi.org/10.31234/osf.io/u6v9y; PAP
Oceń artykuł