Dlaczego chorzy na depresję czują się lepiej wieczorem i nocą? Wyjaśniamy

01.02.2023
Aktualizacja: 01.02.2023 12:09

Depresja to trudna, przewlekła choroba, która wpływa nie tylko na psychikę, ale i całe ciało. Są jednak momenty, gdy chorzy czują się trochę lepiej, zazwyczaj pod koniec dnia. Dlaczego depresja odpuszcza wieczorami?

Wieczorna poprawa samopoczucia w depresji: skąd się bierze?
fot. Shuttesrtock
  1. Depresja a kortyzol: ciekawy związek
  2. Nasilone objawy depresji o konkretnych porach: jak sobie radzić?

Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób psychicznych. Szacuje się, że w Polsce choruje już 1,5 miliona osób. Depresja dotyka zarówno seniorów, osoby w sile wieku, jak i młodzież. Choroba odbiera nam apetyt, sprawia, że nie mamy siły na podstawowe czynności. Inne objawy, to zaburzenia snu, nieustanne zmęczenie, spadek zainteresowań i brak satysfakcji. Symptomy te nie są jednak tak samo nasilone przez cały czas. Zdarza się, że u chorych następuje niewielka poprawa samopoczucia, co obserwuje się głównie wieczorem i nocą. Oczywiście nie musi tak być: dla niektórych osób to właśnie noce są najgorsze.
Czynniki, które nasilają dolegliwości nocą, to m.in.: zaburzony cykl dobowy, nadmiar niebieskiego światła, picie kawy czy alkoholu przed snem.

Depresja a kortyzol: ciekawy związek

Kortyzol jest bardzo niebezpieczny dla osób z depresją: jeśli jego nadmiar wywołany stresem utrzymuje się w organizmie przez długi czas, prowadzi to do zaburzeń snu. Problemy ze snem przyczyniają się natomiast do nasilenia objawów depresji.

W wieczornej poprawie samopoczucia przy depresji może chodzić właśnie  o poziom kortyzolu, który przed snem jest niższy. Wieczorem czujemy się bardziej zrelaksowani, nasz organizm przygotowuje się do wypoczynku, nie jesteśmy już zestresowani obowiązkami. Uspokojenie sprawia natomiast, że łatwiej nam się skoncentrować. To dlatego wielu osobom chorym na depresję znacznie łatwiej pracować wieczorami.

Znacznie trudniej jest rano, kiedy wzrasta kortyzol i spadek nastroju jest na tyle silny, że uniemożliwia nawet podniesienie się z łóżka. Poranna depresja to termin, który nie funkcjonuje oficjalnie w medycynie, jednak ze stanem tym zmaga się wiele osób. Wzrost kortyzolu rano powoduje szybsze bicie serca, niepokój, problemy z koncentracją. Silne lęki mogą być efektem nadmiernej reakcji organizmu na wzrost hormonu stresu.

Lepsze samopoczucie wieczorami może być bardzo mylące dla otoczenia: wydaje się, że nastąpiła poprawa w przebiegu choroby, tymczasem jest to chwilowy stan. Przyjaciele i rodzina mogą czuć się zdezorientowani, ale zagubienie dotyczy też samego chorego, który rano znowu budzi się bez energii.

Nasilone objawy depresji o konkretnych porach: jak sobie radzić?

Za skrajne wahania nastroju mogą odpowiadać nasze codzienne nawyki. Chodzi głównie o niedopasowanie wewnętrznego zegara organizmu z porą dnia. W regulacji rytmu dobowego mogą pomóc różne metody, m.in. leczenie jasnym światłem, pozbawienie snu w ciągu dnia, zastosowanie nowych leków przeciwdepresyjnych, leki nasenne. Jednym słowem, specjalistyczne leczenie depresji pomoże również ustabilizować wahania nastroju.

Pamiętaj: aby złagodzić objawy, które pojawiają się w ciągu dnia, konieczna jest diagnoza i leczenie. Depresja to poważna choroba, która nieleczona, jest śmiertelna. Nie ignoruj ciągłych spadków nastroju, nawet jeśli mijają po pewnym czasie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zwrotnikraka.pl; E.Frank, Do people with depression experience worse symptoms at certain times of the day?, 31 Jul 2013, BrainFacts/SfN, brainfacts.org; H.Cristol,  What Is Morning Depression?, webmd.com