7 objawów, które dowodzą, że depresja jest nie tylko „w głowie”
Czy depresja boli? Badania pokazują, że depresja może objawiać się również jako ból fizyczny. I chociaż często łączymy tę chorobę psychiczną z emocjonalnym bólem, takim jak smutek, płacz i poczucie beznadziejności, daje ona również objawy fizyczne. Poznaj 7 najczęściej występujących.

- Często nie łączymy depresji z bólem fizycznym, a badania pokazują, że ta choroba psychiczna również wywołuje ból różnych części ciała.
- Objawy fizyczne mogą podpowiedzieć, czy masz depresję.
Pacjenci często są nieświadomi tego, że ból fizyczny może być oznaką stresu psychicznego, udają się więc do lekarza, aby pozbyć się objawów fizycznych, zamiast skupić się na leczeniu depresji. Oto siedem najczęstszych fizycznych objawów depresji:
1. Zmęczenie lub nieustannie niski poziom energii
Zmęczenie jest częstym objawem depresji. Czasami wszyscy odczuwamy niższy poziom energii, wtedy szczególnie rano jesteśmy ospali. Chociaż wyczerpanie często wynika z nadmiernego stresu, należy pamiętać, że również depresja powoduje zmęczenie. Jednak w przeciwieństwie do codziennego zmęczenia, to związane z depresją powoduje problemy z koncentracją, uczucie drażliwości i apatię.
Dr Maurizio Fava, dyrektor Programu Badań Klinicznych w Bostońskim Szpitalu Massachusetts, zwraca uwagę, że osoby z depresją częściej doświadczają uczucia senności, co oznacza, że czują się ospali nawet po pełnym odpoczynku.
Wiele chorób fizycznych, takich jak infekcje i wirusy, może również powodować zmęczenie, dlatego ustalenie, czy wyczerpanie jest związane z zaburzeniem psychicznym, jest naprawdę trudne.
Jednym ze sposobów na powiedzenie diagnozy, jest zaobserwowanie, czy współwystępują inne objawy, takie jak smutek, poczucie beznadziejności i anhedonia (brak przyjemności w codziennych czynnościach).
2. Zmniejszona tolerancja na ból
Czy zdarza się, że czujesz silne zdenerwowanie, a jednak nie możesz znaleźć żadnego fizycznego powodu napięcia? Jak się okazuje, depresja i ból często współistnieją.
Badanie z 2015 r. wykazało zależność między osobami z depresją a zmniejszoną tolerancją na ból, podczas gdy inne badanie z 2010 r. wykazało, że ból ma większy wpływ na osoby z depresją. Te dwa objawy nie mają wyraźnego związku przyczynowo-skutkowego, ale ważne jest, aby ocenić je razem, szczególnie jeśli lekarz zaleci leki.
Niektóre badania wskazują, że stosowanie leków przeciwdepresyjnych może nie tylko pomóc złagodzić depresję, ale też zadziałać przeciwbólowo, zwalczając ból.
3. Ból pleców lub bolące mięśnie
Odczuwany ból pleców ma różne przyczyny. To może być stres i siedzący tryb życia, ale także objaw depresji. Chociaż często związane jest to ze złą postawą lub urazami, bóle pleców mogą dawać sygnały stresu psychicznego.
Badanie z 2017 przeprowadzone przez kanadyjskich studentów wykazało bezpośredni związek między depresją a bólem pleców. Psychologowie i psychiatrzy od dawna twierdzili, że problemy emocjonalne powodują przewlekłe bóle, ale wciąż badane są szczegóły, takie jak związek między depresją a reakcją zapalną organizmu.
Kolejne badania sugerują, że zapalenie w ciele może mieć wiele wspólnego z obwodami mózgowymi. Takie zapalenie zakłóca sygnały mózgowe, a zatem wpływa na depresję i sposób jej leczenia.
4. Bóle głowy
Niemal wszyscy doświadczają sporadycznych bólów głowy. Są tak powszechne, że często nie traktujemy ich, jako coś poważnego. Stresujące sytuacje w pracy, takie jak konflikt ze współpracownikiem, mogą już powodować ból tej części ciała.
Jednak ból głowy nie zawsze wywołane są stresem. W przeciwieństwie do stanów migrenowych, bóle głowy związane z depresją niekoniecznie zaburzają funkcjonowanie. Ten rodzaj bólu głowy może wydawać się łagodnym pulsującym uczuciem, szczególnie wokół brwi.Oczywiście bóle głowy nie są jedyną wskazówką. Ludzie z depresją często doświadczają dodatkowych objawów, takich jak smutek, drażliwość i zmniejszona energia.
5. Problemy z oczami lub pogorszenie widzenia
Podczas gdy depresja dawać poczucie, że świat wygląda na szary i ponury, jedno z badań przeprowadzonych w 2010 r. w Niemczech sugeruje, że ta obawa o zdrowie psychiczne faktycznie wpływa na wzrok i nie jest to tylko wrażenie. W badaniu 80 osób osoby z depresją miało trudności z dostrzeżeniem różnic w czerni i bieli. Naukowcy nazywają to „postrzeganiem kontrastu”, może to wyjaśniać, dlaczego depresja sprawia, że świat wydaje się mglisty.
6. Ból brzucha
To uczucie kurczenia żołądka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych objawów depresji. Jednak gdy brzuch zaczyna się kurczyć, łatwo jest go podciągnąć pod ból gazowy lub ból menstruacyjny.
W rzeczywistości ból, który nasila się, zwłaszcza gdy pojawia się stres, może być oznaką depresji. Naukowcy z Harvard Medical School sugerują, że dyskomfort w żołądku, taki jak skurcze, wzdęcia i nudności, często jest oznaką złego stanu zdrowia psychicznego.
Według badaczy z Harvardu depresja może powodować stan zapalny układu trawiennego, który łatwo pomylić z chorobami takimi jak choroba zapalna jelit lub zespół jelita drażliwego.
Lekarze i naukowcy czasami nazywają jelito „drugim mózgiem ”, ponieważ znaleźli związek między zdrowiem jelit a dobrostanem psychicznym. Nasze żołądki są bakterii i jeśli występuje nierównowaga dobrych bakterii, mogą pojawić się objawy niepokoju i depresji.
7. Problemy z trawieniem
Problemy trawienne, takie jak zaparcia i biegunka, mogą wiązać się lękiem i depresją. Emocje, takie jak smutek, niepokój i przytłoczenia, mogą zakłócać pracę układu trawiennego.
Jeśli odczuwasz dyskomfort podczas rozpoznawania i mówienia o niepokojących emocjach, takich jak smutek, złość i wstyd, może to powodować, że uczucia manifestują się w ciele.
Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów fizycznych przez dłuższy czas, umów się na wizytę do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub psychiatry, terapeuty.
Źródło: www.healthline.com