Zamknij

Więcej Polaków popełnia samobójstwo niż ginie na drogach

Monika Piorun
06.02.2017 16:20

Mimo że w Polsce w 2011 roku uruchomiono Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, to jednak okazał się on zupełnie nieskuteczny. Naczelna Izba Kontroli opublikowała raport, z którego wynika, że paradoksalnie przyczynił się do wzrostu liczby samobójców, których jest już więcej niż ofiar wypadków komunikacyjnych.

Narodowy Program Zdrowia Psychicznego

Ze statystyk wynika, że w pierwszym półroczu 2016 roku wzięliśmy 9,5 mln dni wolnych od pracy z powodu zaburzeń psychicznych. Od 2010 roku zanotowano 70-procentowy wzrost tego typu przypadków.

Choć przez lata jedną z najczęstszych dolegliwości, z powodu których Polacy brali zwolnienie, były choroby układu krążenia, to jednak ostatnie dane odbierają im niechlubne pierwsze miejsce. Jeszcze nigdy w historii sytuacja związana z problemami psychicznymi nie była tak katastrofalna.

Zobacz także

Nawet jeśli uznamy, że część osób symuluje swoje dolegliwości w obawie przed zwolnieniem i woli iść na urlop zdrowotny niż czekać na redukcję etatu, to i tak sytuacja jest niepokojąca. Zweryfikowanie objawów chorób psychicznych jest dużo trudniejsze niż w przypadku powszechnie występujących dolegliwości (np. grypy czy zapalenia płuc) a na dodatek można z ich powodu przebywać na "chorobowym" dużo dłużej, co w znacznym stopniu przyczynia się do nasilenia tego zjawiska.

Niestety wskaźnik samobójstw w konsekwencji poważnych zaburzeń psychicznych coraz bardziej przybliża nas do przodującej pod tym względem w Europie Białorusi czy Korei Południowej lub Japonii.

samobójstwa
fot.

Polska - kraj samobójców?

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że liczba samobójstw w Polsce od kilku lat dramatycznie wzrasta. W 2011 roku zanotowano ponad 3,8 tys. tego typu przypadków, w 2014 roku było już ich około 60 proc. więcej (6165).

Z raportu Naczelnej Izby Kontroli wynika, że od czasu rozpoczęcia Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego wskaźnik liczby samobójstw jest już o 70 proc. wyższy.

Zrzut ekranu 2017-02-06 o 14.44.48
fot.

Kontrolerzy Naczelnej Izby Kontroli ostrzegają, że:

W Polsce co roku ginie śmiercią samobójczą więcej osób niż w wypadkach komunikacyjnych.Wskaźnik liczby zgonów z powodu samobójstw, przypadających na 100 tys. mieszkańców,znacznie przekracza średnią wartość dla państw Unii Europejskiej.Według danych Eurostatu wskaźnik ten wyniósł 16,35 w 2013 r.,podczas gdy w średnia dla UE osiągnęła 11,67.

Zobacz także

Tej sytuacji miał zapobiec Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, niestety według NIK okazał się on fiaskiem. Nie powstały kluczowe dla tego projektu Centra Zdrowia Psychicznego a Ministerstwo Zdrowia w stosownym czasie nie zaplanowało działań na kolejne lata ani nie zrealizowało 29 z 32 zapowiedzianych projektów.

Najczęściej na własne życie targają się mężczyźni. Według danych z 2015 na jedną kobietę, która odebrała sobie życie, przypadało ponad 5 samobójców płci męskiej. 

Niestety nadal w naszym kraju brakuje odpowiednich działań profilaktycznych i akcji promujących zdrowie psychiczne. Choć coraz więcej mówi się o zjawisku depresji, która nieleczona może prowadzić do śmierci, to większość obywateli nie ma dostępu do specjalistycznej pomocy w tym zakresie, co w konsekwencji przyczynia się do wzrostu liczby samobójstw.

 

Prawie 8 milionów Polaków boryka się z różnymi problemami psychicznymi. Co piąty dorosły przynajmniej raz w życiu przeżywa stan depresji. Według prognoz w 2030 roku depresja może stać się najbardziej powszechną dolegliwością - przekonują autorzy kampanii "Razem łatwiej"
“RAZEM ŁATWIEJ - Koszaliński Program Wspierania Osób z Zaburzeniami Psychicznymi i Niepełnosprawnych Intelektualnie", współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu „Oparcie Społeczne dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi

 

___

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π