Zamknij

Raport UNICEF: Depresja i samobójstwa wśród młodzieży to plaga. Jest źle

05.10.2021 17:22

Według opublikowanego właśnie raportu UNICEF, aż 20 proc. młodych osób ma objawy depresji, a duża liczba popełnia samobójstwa. To wpływ pandemii COVID-19, uważają autorzy. Raport jest podsumowaniem badań przeprowadzonych w kilkudziesięciu krajach świata.

Młodzież ma depresję - raport UNICEF
fot. Shutterstock

Jedna na pięć osób w wieku od 15 do 24 lat regularnie ma objawy depresji. Wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne młodych ludzi będzie widoczny przez długie lata – ostrzega UNICEF w opublikowanym we wtorek raporcie, który podsumowuje badania przeprowadzone w 21 krajach.

COVID-19 wzmógł depresje, zaburzenia psychiczne i samobójstwa wśród młodzieży

Według najnowszych danych ponad 13 proc. nastolatków żyje ze zdiagnozowanym zaburzeniem psychicznym. Rocznie niemal 46 tys. nastolatków popełnia samobójstwo powodowane zaburzeniem psychicznym. Jest to jedna z pięciu najczęstszych przyczyn śmierci w tej grupie wiekowej.

„Dla nas wszystkich to było długie 18 miesięcy, szczególnie dla dzieci. Przez lockdowny i związane z pandemią restrykcje dzieci spędziły ten czas z dala od części rodziny, przyjaciół, rówieśników, gier i zabaw, a więc kluczowych elementów dzieciństwa” – napisała na Twitterze Henrietta Fore, dyrektor wykonawcza UNICEF.

„Wpływ (COVID-19) jest ogromny, ale jest to jedynie wierzchołek góry lodowej. Jeszcze przed pandemią zbyt wiele dzieci było obciążonych problemami psychicznymi, które były lekceważone. Rządy nie inwestują wystarczających środków, by poważnie zająć się tą kwestią. Nacisk kładziony na związek zdrowia psychicznego z jakością życia jest zaskakująco niewielki” – twierdzi Fore.

Opieka psychiatryczna wciąż niedoinwestowana na całym świecie

Raport wskazuje, że średnio jedynie 2 proc. środków przeznaczanych przez rządy na opiekę zdrowotną wykorzystywanych jest na rozwiązywanie problemów zdrowia psychicznego. W krajach wysoko rozwiniętych na 100 tys. mieszkańców przypada średnio nieco ponad pięciu psychiatrów specjalizujących się w problemach dzieci i młodzieży. W pozostałych częściach świata na milion mieszkańców przypada jedynie jeden psychiatra dziecięcy.

„Wciąż, zarówno w krajach biednych, jak i bogatych, problem zdrowia psychicznego nie jest dobrze zrozumiany i pozostaje niedoinwestowany. To musi się zmienić” – zaapelowała cytowana w raporcie Henrietta Fore.

London School of Economics szacuje, że zaburzenia psychiczne odpowiadają za 390 mld dolarów strat rocznie w światowej gospodarce.

Źródło: PAP