Obserwuj w Google News

Telefon zaufania dla mężczyzn: gdzie szukać pomocy w kryzysowej sytuacji?

2 min. czytania
04.10.2022 09:49
Zareaguj Reakcja

Depresja dotyka 10 proc. społeczeństwa, w tym mężczyzn. Niestety, mężczyźni rzadziej zgłaszają się do lekarzy, co w wielu przypadkach kończy się tragicznie. W Warszawie od miesiąca działa telefon zaufania, który powstał z myślą o mężczyznach. Zobacz, gdzie zadzwonić, gdy potrzebujesz pomocy.

Telefon zaufania dla mężczyzn: gdzie szukać pomocy?
fot. Shutterstock

Każdego roku w Polsce ponad 5 tys. osób odbiera sobie życie. 8 na 10 osób to mężczyźni. W naszym kraju cały czas panuje pewien stereotyp silnego mężczyzny, któremu „nie wypada” okazywać słabości. Być może to dlatego mężczyźni nie sięgają po pomoc i tłumią emocje. Nieleczona depresja jest chorobą śmiertelną. By zapobiegać tragediom, stworzono specjalny telefon zaufania dla panów. Powstał on po to, by mężczyźni mogli swobodnie rozmawiać o swoim życiu, problemach, psychice, męskich sprawach. Przy telefonie dyżuruje psycholog, który również jest mężczyzną.

Telefon zaufania dla mężczyzn: gdzie zadzwonić w kryzysie?

Pierwszy telefon zaufania dla mężczyzn został stworzony przez Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom, we współpracy z Dzielnicą Śródmieście m. st. Warszawy.
Pomoc psychologiczną można uzyskać pod numerem telefonu 608 271 402.

Psycholog dyżuruje cztery dni w tygodniu:

  • w poniedziałki 17:00-19:00
  • we wtorki w godzinach 17:00-19:00
  • w środy w godzinach 17:00-19:00
  • w czwartki w godzinach 19:00-21:00

Pomoc można też otrzymać, pisząc na adres mailowy pomoc@pomesku.org.

– Telefon ten powstał po to, aby pomagać mężczyznom i zapewnić im bezpieczną przestrzeń do tego, aby móc mówić o swoim życiu, psychice, o swoich męskich sprawach i porozmawiać z psychologiem (mężczyzną). Zależy nam na tym, aby mężczyźni nie obawiali się dzwonić i rozmawiać z psychologiem, ponieważ nie ma niczego wstydliwego w trosce o własne zdrowie psychiczne i emocjonalne, zaś #proszenieopomocjestmęskie – Fundacja Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom.

Źródło: PAP, medicover.pl, stopuzaleznieniom.pl, fundacjaipw.org