Zamknij

Hawking: Depresja jest jak czarna dziura, ale da się z niej wyjść

Monika Piorun
15.03.2018 15:55

Genialny astrofizyk i badacz czasoprzestrzeni, który nie mógł samodzielnie się poruszać i wypowiadać swobodnie własnych myśli, jedno z ostatnich wystąpień publicznych poświęcił depresji z powodu niepełnosprawności. Porównywał ją do czarnych dziur, których tajemnice zgłębiał przez całe życie. Naukowiec miał niezwykłe przesłanie dla ludzi tracących nadzieję na to, że uda się im pokonać wszelkie przeciwności losu.

Stephen Hawking
fot. Murdo Macleod/East News

Zdrowemu człowiekowi trudno sobie wyobrazić, co musi czuć ktoś, kto nie może poruszyć ręką ani nogą, a paraliż odbiera mu możliwość wypowiadania własnych słów. Depresja wydaje się zbyt łagodnym słowem na to, by opisać stan ducha genialnego umysłu niemogącego wyrazić swobodnie tego, o czym myśli.

Zobacz także

Cierpiący na stwardnienie zanikowe boczne Stephen Hawking podczas wystąpienia w Royal Institute w Londynie wygłosił przejmujące przemówienie, w którym udowadniał, że niepełnosprawność fizyczna wcale nie skazuje na niepełnosprawność psychiczną bez względu na to, jak bardzo cierpimy z powodu choroby.

Hawking był specjalistą od czarnych dziur i jak nikt inny na świecie doskonale rozumiał ich naturę. Paradoksalnie porównywał je do tego, z czym muszą się zmagać osoby cierpiące na depresję i uczucia bezsilności wobec choroby, z którym sam zmagał się przez całe życie

Czarne dziury wcale nie są tak czarne, jak się je maluje... To nie są studnie bez dna ani wieczne więzienia, z których nie można uciec. Nawet jeśli dany obiekt w nie wpadnie, to może się z nich wydostać na zewnątrz, najprawdopodobniej do innego wszechświata...Jeśli więc czujesz, że jesteś w czarnej dziurze, nie poddawaj się — istnieje z niej wyjście!
* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Z każdej czarnej dziury (nawet takiej, jaką jest depresja) jest wyjście 

Stwardnienie zanikowe boczne, na które Stephen Hawking zachorował w wieku 21 lat, doprowadziło u niego m.in. do paraliżu ciała i utraty zdolności mówienia. Niepełnosprawność fizyczna według niego nie powinna skłaniać chorych jednak do tego, by sami skazywali się na dodatkowy problem z własną psychiką. Naukowiec nie krył, że nie były mu obce rozważania o sensie istnienia:

Zawsze powinniśmy mieć prawo wyboru, czy chcemy żyć dalej. Osobiście uważam jednak, że odebranie sobie życia byłoby błędem. Nawet gdy życie jest tak trudne, jak moje, wciąż można być w czymś dobrym i odnosić sukcesy. Dopóki żyjesz, możesz mieć nadzieję. Niepełnosprawność to nie Twoja wina i nie możesz za nią winić całego świata, ale nie licz na litość. Zadbaj o pozytywne nastawienie i szukaj szczęścia w każdej sytuacji. Jesteś tylko niepełnosprawny fizycznie, a nie psychicznie...

Hawking swoją niezłomną postawą inspirował nie tylko naukowców, ale także dawał nadzieję zwykłym ludziom, borykającym się z problemami, które wielu wydają się nie do zwyciężenia. Wielokrotnie podkreślał, że nauka jest ogromną szansą do rozwoju dla osób niepełnosprawnych i pacjentów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne. Nie wymaga bowiem zaangażowania ciała, jedynym ograniczeniem jest tylko umysł. Tylko od tego, w jaki sposób go wykorzystamy, zależy, jak bardzo będziemy się czuć spełnieni w życiu. 

Zobacz także

Czy jesteś zagrożony depresją? Test online

loader
Rozwiąż quiz

Czy masz depresję?

Czy wieczorem łatwo jest Ci zasnąć?

źródło: IFL Science

________

zdrowie.radiozet.pl/π