Oceń
Zdrowemu człowiekowi trudno sobie wyobrazić, co musi czuć ktoś, kto nie może poruszyć ręką ani nogą, a paraliż odbiera mu możliwość wypowiadania własnych słów. Depresja wydaje się zbyt łagodnym słowem na to, by opisać stan ducha genialnego umysłu niemogącego wyrazić swobodnie tego, o czym myśli.
Cierpiący na stwardnienie zanikowe boczne Stephen Hawking podczas wystąpienia w Royal Institute w Londynie wygłosił przejmujące przemówienie, w którym udowadniał, że niepełnosprawność fizyczna wcale nie skazuje na niepełnosprawność psychiczną bez względu na to, jak bardzo cierpimy z powodu choroby.
Hawking był specjalistą od czarnych dziur i jak nikt inny na świecie doskonale rozumiał ich naturę. Paradoksalnie porównywał je do tego, z czym muszą się zmagać osoby cierpiące na depresję i uczucia bezsilności wobec choroby, z którym sam zmagał się przez całe życie
Czarne dziury wcale nie są tak czarne, jak się je maluje... To nie są studnie bez dna ani wieczne więzienia, z których nie można uciec. Nawet jeśli dany obiekt w nie wpadnie, to może się z nich wydostać na zewnątrz, najprawdopodobniej do innego wszechświata...Jeśli więc czujesz, że jesteś w czarnej dziurze, nie poddawaj się — istnieje z niej wyjście!
Z każdej czarnej dziury (nawet takiej, jaką jest depresja) jest wyjście
Stwardnienie zanikowe boczne, na które Stephen Hawking zachorował w wieku 21 lat, doprowadziło u niego m.in. do paraliżu ciała i utraty zdolności mówienia. Niepełnosprawność fizyczna według niego nie powinna skłaniać chorych jednak do tego, by sami skazywali się na dodatkowy problem z własną psychiką. Naukowiec nie krył, że nie były mu obce rozważania o sensie istnienia:
Zawsze powinniśmy mieć prawo wyboru, czy chcemy żyć dalej. Osobiście uważam jednak, że odebranie sobie życia byłoby błędem. Nawet gdy życie jest tak trudne, jak moje, wciąż można być w czymś dobrym i odnosić sukcesy. Dopóki żyjesz, możesz mieć nadzieję. Niepełnosprawność to nie Twoja wina i nie możesz za nią winić całego świata, ale nie licz na litość. Zadbaj o pozytywne nastawienie i szukaj szczęścia w każdej sytuacji. Jesteś tylko niepełnosprawny fizycznie, a nie psychicznie...
Hawking swoją niezłomną postawą inspirował nie tylko naukowców, ale także dawał nadzieję zwykłym ludziom, borykającym się z problemami, które wielu wydają się nie do zwyciężenia. Wielokrotnie podkreślał, że nauka jest ogromną szansą do rozwoju dla osób niepełnosprawnych i pacjentów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne. Nie wymaga bowiem zaangażowania ciała, jedynym ograniczeniem jest tylko umysł. Tylko od tego, w jaki sposób go wykorzystamy, zależy, jak bardzo będziemy się czuć spełnieni w życiu.
Czy jesteś zagrożony depresją? Test online
źródło: IFL Science
________
zdrowie.radiozet.pl/π
Oceń artykuł