Obserwuj w Google News

Jesteś ciągle przygnębiona? To może być niedobór serotoniny

3 min. czytania
Aktualizacja 15.02.2021
14.01.2021 20:10
Zareaguj Reakcja

Serotonina, podobnie jak endorfiny, nazywana jest hormonem szczęścia. Jeśli czujesz się zmęczona i rozdrażniona, możliwe że w twoim organizmie jej brakuje.

Produkty, które podnoszą poziom serotoniny w organizmie m.in.: banan, łosoś, awokado, orzechy, brokuły, czekolada
fot. Shutterstock

Ciągłe rozdrażnienie i zmęczenie może być spowodowane niedoborem serotoniny. Jej zbyt niskie wartości w ludzkim organizmie niekorzystnie wpływają na zdrowie. Nie bez powodu osobom o obniżonym nastroju zaleca się wyjście na spacer w słoneczną pogodę czy zjedzenie czegoś słodkiego. Pozwala to podnieść poziom serotoniny i co za tym idzie poprawić samopoczucie. Jakie jeszcze produkty sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat poziomu serotonicy w twoim organizmie i za co ona w ogóle jest odpowiedzialna. 

Zobacz także: Hormony szczęścia - jak podnieść ich poziom w naturalny sposób? 

Serotonina – co to?

Serotonina jest bardzo ważnym hormonem wydzielanym w podwzgórzu. Jest ona swoistym posłańcem organizmu, który odpowiada za przekazywanie informacji pomiędzy komórkami w mózgu. Dlatego jej niedobór może mieć niekorzystny wpływ dla naszego zdrowia. 

Przede wszystkim serotonina to neuroprzekaźnik wytwarzany w ośrodkowym układzie nerwowym, w płytkach krwi i w błonie śluzowej jelita. Odpowiednia ilość serotoniny w organizmie ma pozytywny wpływ na perystaltykę jelita cienkiego i zmniejszenie ilości kwasu solnego wydzielanego w żołądku.

Serotonina to ważny hormon, który odpowiada za nasz nastrój. Jej niedobór może prowadzić nawet do stanów depresyjnych, dlatego warto zadbać o jej odpowiedni poziom w organizmie. 

Zobacz także: Co to jest depresja? Rodzaje i przyczyny depresji

Serotonina – źródła

Serotonina powstaje z aminokwasu egzogennego ( tryptofanu). Nie jest on wytwarzany w organizmie, należy więc go dostarczać np. w postaci odpowiednich produktów pokarmowych. Bogate są w niego m.in. banany, ser, jajka, fasola oraz mięso z kurczaka i indyka.

Warto także dostarczać organizmowi produkty, które wspomagają syntezę serotoniny. Są to kasze, pieczywo razowe, brązowy ryż, brokuły czy kiełki.

Aby podnieść poziom serotoniny w organizmie warto, abyś ustabilizowała swój rytm dobowy. Dobrym sposobem będzie także regularna aktywność fizyczna, która pobudza produkcję tego i innych neuroprzekaźników.

Poziom serotoniny w organizmie podnieść może także przebywanie w słońcu oraz zjedzenie czekolady. Jako źródło serotoniny sprawdzą się także pocałunki i zbliżenia seksualne.

Zobacz także: Dlaczego warto jeść gorzką czekoladę? 3 powody

Serotonina – rola w organizmie

Serotonina ma wpływ na wiele procesów w organizmie. Jest wśród nich miesiączka, dojrzewanie czy nawet regulacja krwi i jej krzepnięcia. Hormon ten działa antydepresyjnie i reguluje pracę układu pokarmowego. Ponadto serotonina zapobiega wrzodom żołądka i dwunastnicy, powoduje także skurcze mięśni gładkich oraz wpływa na zasypianie, samopoczucie i apetyt.

Serotonina wpływa również na popęd seksualny, a seks jest jednym ze sposobów podniesienia jej ilości w organizmie.

Niedobór serotoniny jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Jak się przejawia?

Zobacz także: Żelazo - jego niedobór i nadmiar są bardzo niebezpieczne dla organizmu. Dlaczego? 

Serotonina – niedobór

Z racji na to, że serotonina nazywana jest hormonem szczęścia, jej niedobór może objawiać się obniżonym nastrojem oraz powodować problemy ze snem takie, jak bezsenność. O zbyt małej ilości tego hormonu świadczyć będzie także rozdrażnienie i zwiększony poziom agresji.

Jeśli więc obniżony nastrój utrzymuje się przez długi czas, warto dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę serotoniny, ponieważ jej niedobór może być przyczyną takich poważnych schorzeń, jak np. depresja.

Serotonina – nadmiar

Niedobór serotoniny dla organizmu jest szkodliwy, jednak jej nadmiar również nie jest dobry. Zbyt duża ilość tego hormonu prowadzić może do takich poważnych dolegliwości, jak halucynacje, zaburzenia snu czy zesztywnienie mięśni.

Nadmiar serotoniny w organizmie spowodowany przyjmowaniem leków może powodować zespół serotoninowy. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.