Zamknij

Halucynogenne grzyby mogą zwalczać depresję

Monika Piorun
23.05.2016 23:06

- Psychodeliczny związek występujący w grzybach może pomagać w leczeniu pacjentów chorych na depresję - przekonują brytyjscy naukowcy.

Halucynogenne grzyby mogą zwalczać depresję

Psylocybina, która występuje naturalnie w wielu gatunkach grzybów i wywołuje efekty psychoaktywne, wykazuje również pozytywne efekty w przeciwdziałaniu depresji. Ten halucynogenny alkaloid może wywoływać euforię i prowadzić do odczuwania mistycznych doświadczeń.

Naukowcy od lat spierają się, czy warto wykorzystywać znane od wieków odurzające właściwości grzybów do leczenia poważnych zaburzeń nastroju i załamań nerwowych. O ile mogą okazać się pomocne w przynoszeniu ulgi w cierpieniu pacjentów onkologicznych w zaawansowanym stadium raka, to w pozostałych przypadkach ceną za wyleczenie jednej choroby może być nałóg i uzależnienie od tego typu substancji.

W Polsce posiadanie grzybów halucynogennych jest karane, a psylocybina oficjalnie wymieniana jest w wykazie środków odurzających. Sprzedaż tzw. "magicznych grzybków" zdelegalizowano nawet od 2008 roku w liberalnej Holandii z powodu samobójstwa popełnionego pod ich wpływem przez siedemnastolatkę.

Po raz pierwszy jednak grupa naukowców z Imperial College w Londynie zdecydowała się opublikować na łamach The Lancet Psychiatry wstępne wyniki badań przeprowadzonych na bardzo małej grupie 12 pacjentów. Zebrane przez nich dane wskazują na obiecujące efekty w leczeniu depresji dzięki psychoaktywnym właściwościom psylocybiny.

Wśród wszystkich uczestników zdiagnozowano depresję, na którą leczyli się od 8 do maksymalnie 30 lat. Pacjentom najpierw podano kontrolną, małą dawkę psylocybiny (10 mg). Po tygodniu ilość halucynogenu zwiększono do 25 mg.

W wyniku działania odurzającej substancji zawartej w grzybach, silne przeżycia duchowe i doznania o charakterze mistycznym spowodowały, że przez następne 3 miesiące aż pięcioro chorych nie zaobserwowało żadnych objawów depresji.

Choć niektórzy pacjenci odczuwali skutki uboczne w postaci niepokoju, mdłości i migren, to jednak 75% z nich przyznało, że ich nastrój nie pogarszał się przynajmniej przez tydzień od podania im psylocybiny.

Brytyjscy badacze podkreślają, że uzyskane przez nich wyniki zebrano na małej próbie, dlatego pominięto podanie niektórym uczestnikom placebo i na razie należy je traktować z rezerwą. Działanie halucynogennych związków chemicznych zawartych w grzybach jest jednak obiecujące i wymaga dalszych badań na większą skalę, tym bardziej, że nauka posiada coraz więcej dowodów na to, że egzystujące na pleśni mikroby mogą mieć bezpośredni związek z depresją.

 

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π