Zamknij

Leczenie depresji. 13 objawów świadczących o tym, że wracasz do zdrowia

29.08.2022
Aktualizacja: 29.08.2022 08:45

Leczenie depresji to długotrwały proces. Chory jest narażony na nawroty choroby, dlatego wymaga specjalistycznego wsparcia nawet wtedy, gdy ustąpią najgorsze objawy choroby. Jak rozpoznać, że stosowana terapia przynosi efekty? Poznaj 10 najważniejszych oznak zdrowienia

Depresja: jak rozpoznać, że leczenie przynosi efekty?
fot. Shutterstock
 1. Kiedy leki na depresję zaczynają działać?
 2. Jak rozpoznać, że zaczął się proces zdrowienia? 13 symptomów

Depresja to ciężka choroba, która atakuje nie tylko duszę, ale i ciało. Nieleczona, może prowadzić do wielu konsekwencji, w tym zagrożenia życia. Im szybciej zostanie podjęte leczenie, tym szybciej pacjent będzie w stanie normalnie funkcjonować. Jednak należy pamiętać, że leczenie depresji to proces długotrwały, który w niektórych przypadkach może trwać nawet latami. Ważna jest również samodyscyplina pacjenta; regularne przyjmowanie leków i kontakt z terapeutą. Jeżeli leki wywołują nieprzyjemne efekty uboczne, poinformujmy o tym lekarza. Leków nie należy również odstawiać na własną rękę i tylko dlatego, że nie widzimy wyraźnej poprawy. Zdarza się, że na pierwsze efekty leczenia musimy trochę poczekać. Terapia obejmuje trzy etapy – leczenie właściwe, leczenie utrwalające poprawę i działania zapobiegające nawrotom. Oznacza to, że chory na depresję powinien zawsze pozostawać pod opieką lekarską. Profilaktyka wtórna zapobiega nawrotom schorzenia, a jeśli wystąpią, ich przebieg jest łagodniejszy.

Kiedy leki na depresję zaczynają działać?

Pacjenci, u których depresję zdiagnozowano po raz pierwszy, powinni zostać skierowani na badania wykluczające podstawowe choroby współistniejące, które mogą nasilać objawy psychosomatyczne. Należy wykluczyć m.in. nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, bezdech senny, zaburzenia funkcji tarczycy, nerek czy wątroby. Po postawieniu diagnozy lekarz wybiera indywidualny sposób leczenia, który jest najlepszy dla pacjenta. Choć u wielu osób wywołuje to frustrację, leki przeciwdepresyjne mogą zacząć działać dopiero po upływie 2-4 tygodni (a nawet dłużej). Dodatkowo pierwsze dni farmakoterapii mogą wiązać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. W tym czasie niektórzy pacjenci mają wrażenie, że choroba się nasiliła. To normalny proces, związany z reakcją układu nerwowego na leki. Większość tych działań niepożądanych mija samoistnie po krótkim czasie. Leki przeciwdepresyjne nie przynoszą doraźnej ulgi, ich działanie jest długofalowe.

Jak rozpoznać, że zaczął się proces zdrowienia? 13 symptomów

Farmakologiczne leczenie depresji w połączeniu z terapią ma na celu przede wszystkim złagodzenie objawów, a co za tym idzie przywrócenie pacjentowi siły i energii do życia. Pierwsze, widoczne efekty poprawy stanu zdrowia, to między innymi:

 • wyraźne polepszenie jakości snu
 • lepsza motywacja, wzrost energii życiowej
 • mniejsze rozdrażnienie
 • lepszy apetyt
 • ustąpienie natrętnych myśli
 • zwracanie uwagi na higienę, wygląd
 • poprawa nastroju (ustąpienie skrajnych wahań nastroju)
 • coraz mniej trudności w wykonywaniu codziennych zadań (na przykład samodzielne przygotowywanie posiłków)
 • chęć spotykania się z ludźmi, inicjowanie spotkań; zainteresowanie sprawami innych
 • powrót do dawnych aktywności, zainteresowań
 • rzadsze napady złości
 • snucie planów na przyszłość
 • ustąpienie lęków

Depresja jest chorobą, która dla każdego pacjenta oznacza co innego. Dotyczy to zarówno objawów schorzenia, jak i oznak zdrowienia. Każdy chory obserwuje inne, ważne dla siebie symptomy wychodzenia z choroby. Pamiętajmy jednak, że pierwsze objawy zdrowienia nie świadczą o tym, że jesteśmy już wyleczeni. Leki możemy odstawić dopiero wtedy, gdy zaleci to lekarz.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, receptomat.pl, psychiatriapolska.pl