Oceń
Choć według statystyk to kobiety częściej chorują na depresję, to wśród mężczyzn dochodzi do ogromnej liczby samobójstw. Chorujących na depresję mężczyzn może być zatem znacznie więcej, niż można wyczytać w liczbach. Męska depresja różni się objawami od depresji kobiecej. Mężczyźni często nie ujawniają swoich emocji, a chorobę można poznać po zachowaniu, które uległo zmianie. Depresja u mężczyzn niekiedy prowadzi do ryzykownych zachowań, agresji i złości, jednak objawy mogą być różne. Jeśli chodzi o kobiety, choroba wyzwala smutek, brak sił i motywacji i przygnębienie. Mimo że zarówno mężczyznom, jak i kobietom towarzyszą podobne uczucia, wyrażają je inaczej. Obraz depresji wygląda inaczej w mózgach kobiet i mężczyzn. Co to oznacza?
Depresja wywołuje inne zmiany w mózgu mężczyzn i kobiet
Podczas badań przeprowadzonych przez zespół badaczy z Uniwersytetu Lavala w Kanadzie u mężczyzn zauważono zmiany w m.in. jądrze półleżącym, a u kobiet w korze przedczołowej.
– Depresja bardzo różni się między mężczyznami i kobietami. U kobiet choroba jest dwukrotnie częstsza, daje inne objawy, a reakcja na leki przeciwdepresyjne nie jest taka sama, jak u mężczyzn. Naszym celem było dowiedzieć się dlaczego – mówi Caroline Ménard z Brain Research Centre, główna autorka badania.
Ménard i jej zespół już wcześniej prowadzili badania dotyczące różnic płciowych w kontekście depresji. Badania prowadzili m.in. na myszach, gdzie zaobserwowali, że przedłużający się stres społeczny osłabił barierę krew-mózg, oddzielającą mózg od krążenia krwi obwodowej u samców myszy. Skutkiem tego były zmiany w jądrze półleżącym, czyli części układu nagrody w mózgu. Jest to główny system motywujący zachowanie. Takie same zmiany zaobserwowano w mózgach mężczyzn cierpiących na depresję, gdy zbadano ich mózgi tuż po śmierci.
Kiedy zespół powtórzył eksperyment na samicach myszy, okazało się, że zmiany w barierze krew-mózg zlokalizowane były w korze przedczołowej. Ich odkrycia były takie same, gdy zbadane zostały mózgi kobiet cierpiących na depresję w chwili ich śmierci. U mężczyzn bariera krew-mózg w korze przedczołowej nie została naruszona.
Naukowcy: przewlekły stres zmienia korę mózgową w zależności od płci
Kora przedczołowa odpowiada m.in. za planowanie działań i przewidywanie ich konsekwencji. To właśnie ten ośrodek mózgu hamuje gwałtowne emocje.
– U przewlekle zestresowanych samców myszy i mężczyzn z depresją ta część mózgu pozostała niezmieniona. Odkrycia te sugerują, że przewlekły stres zmienia barierę mózgową w różny sposób w zależności od płci – wyjaśnia Ménard.
W trakcie dalszych badań naukowcy odkryli we krwi marker związany z prawidłowym funkcjonowaniem bariery krew-mózg. Mowa o selektynach E–zapalnych cząsteczkach występujących w wyższych stężeniach u zestresowanych samic myszy. Ich obecność zauważono również w próbkach krwi kobiet z depresją, ale nie u mężczyzn.
– Nasza grupa jako pierwsza wykazała zasugerowała E-selektynę jako biomarker depresji. Może ona być potencjalnie wykorzystana do diagnozowania depresji, jej leczenia lub terapii – podsumowuje autorka badań.
Źródło: PAP, mp.pl
Oceń artykuł