Zamknij

Kobiety chorują na depresję inaczej niż mężczyźni. Naukowcy sprawdzili, dlaczego

14.01.2022 13:58

Objawy depresji różnią się u kobiet i mężczyzn. Choć emocje są podobne, zachowania towarzyszące chorobie różnią się w zależności od płci. Naukowcom udało się ustalić, jakie jest źródło różnic w przebiegu choroby u mężczyzn i kobiet.

Dlaczego objawy depresji zależą od płci? Odpowiedź tkwi w mózgu
fot. Shutterstock

Choć według statystyk to kobiety częściej chorują na depresję, to wśród mężczyzn dochodzi do ogromnej liczby samobójstw. Chorujących na depresję mężczyzn może być zatem znacznie więcej, niż można wyczytać w liczbach. Męska depresja różni się objawami od depresji kobiecej. Mężczyźni często nie ujawniają swoich emocji, a chorobę można poznać po zachowaniu, które uległo zmianie. Depresja u mężczyzn niekiedy prowadzi do ryzykownych zachowań, agresji i złości, jednak objawy mogą być różne. Jeśli chodzi o kobiety, choroba wyzwala smutek, brak sił i motywacji i przygnębienie. Mimo że zarówno mężczyznom, jak i kobietom towarzyszą podobne uczucia, wyrażają je inaczej. Obraz depresji wygląda inaczej w mózgach kobiet i mężczyzn. Co to oznacza?

Depresja wywołuje inne zmiany w mózgu mężczyzn i kobiet

Podczas badań przeprowadzonych przez zespół badaczy z Uniwersytetu Lavala w Kanadzie u mężczyzn zauważono zmiany w m.in. jądrze półleżącym, a u kobiet w korze przedczołowej.
– Depresja bardzo różni się między mężczyznami i kobietami. U kobiet choroba jest dwukrotnie częstsza, daje inne objawy, a reakcja na leki przeciwdepresyjne nie jest taka sama, jak u mężczyzn. Naszym celem było dowiedzieć się dlaczego – mówi Caroline Ménard z Brain Research Centre, główna autorka badania.

Ménard i jej zespół już wcześniej prowadzili badania dotyczące różnic płciowych w kontekście depresji. Badania prowadzili m.in. na myszach, gdzie zaobserwowali, że  przedłużający się stres społeczny osłabił barierę krew-mózg, oddzielającą mózg od krążenia krwi obwodowej u samców myszy. Skutkiem tego były zmiany w jądrze półleżącym, czyli części układu nagrody w mózgu. Jest to główny system motywujący zachowanie. Takie same zmiany zaobserwowano w mózgach mężczyzn cierpiących na depresję, gdy zbadano ich mózgi tuż po śmierci.

Kiedy zespół powtórzył eksperyment na samicach myszy, okazało się, że zmiany w barierze krew-mózg zlokalizowane były w korze przedczołowej. Ich odkrycia były takie same, gdy zbadane zostały mózgi kobiet cierpiących na depresję w chwili ich śmierci. U mężczyzn bariera krew-mózg w korze przedczołowej nie została naruszona.

Naukowcy: przewlekły stres zmienia korę mózgową w zależności od płci

Kora przedczołowa odpowiada m.in. za planowanie działań i przewidywanie ich konsekwencji. To właśnie ten ośrodek mózgu hamuje gwałtowne emocje.

– U przewlekle zestresowanych samców myszy i mężczyzn z depresją ta część mózgu pozostała niezmieniona. Odkrycia te sugerują, że przewlekły stres zmienia barierę mózgową w różny sposób w zależności od płci – wyjaśnia Ménard.

W trakcie dalszych badań naukowcy odkryli we krwi marker związany z prawidłowym funkcjonowaniem bariery krew-mózg. Mowa o selektynach E–zapalnych cząsteczkach występujących w wyższych stężeniach u zestresowanych samic myszy. Ich obecność zauważono również w próbkach krwi kobiet z depresją, ale nie u mężczyzn.

– Nasza grupa jako pierwsza wykazała zasugerowała E-selektynę jako biomarker depresji. Może ona być potencjalnie wykorzystana do diagnozowania depresji, jej leczenia lub terapii –  podsumowuje autorka badań.

Źródło: PAP, mp.pl