Depresja u seniorów. Kto jest bardziej zagrożony: kobiety czy mężczyźni?
Depresja to poważna choroba i nie można jej lekceważyć. Choć odpowiedzialnością za wycofanie i gorszy nastrój u starszych osób obarczamy zwykle ich wiek, choroby i zmęczenie życiem, to powodem może być też depresja, która zdarza się wcale nie tak rzadko, zwłaszcza po 70. roku życia. Kanadyjskie badanie dowiodło, że jedna z płci jest bardziej zagrożona depresją niż druga.

Naukowcy z Uniwersytetu Simona Frasera w Burnaby w Kanadzie zbadali częstość występowania depresji u starszych osób. Choroba ta dotyka nawet 25 proc. całej kanadyjskiej populacji, choć w powszechnej świadomości depresja często kojarzona jest z młodymi ludźmi. Prawdopodobieństwo wystąpienia objawów depresji rzeczywiście maleje w połowie życia, ale wskaźniki ponownie wzrastają, gdy ludzie – zwłaszcza kobiety – kończą 70 lat. Badanie zostało opublikowane w piśmie „Journal of Affective Disorders”.
Seniorki częściej mają objawy depresji niż seniorzy
John Best i jego zespół z Uniwersytetu Simona Frasera przeanalizowali dane z długoterminowego badania (Canadian Longitudinal Study on Aging (CLSA), w który bierze udział ponad 50 tys. osób w wieku od 45 do 85 lat. Prześledzono liczbę zgłaszanych objawów depresji w zależności od wieku.
Naukowcy odkryli, że związek między wiekiem a depresją istnieje – objawy depresji są związane z późnym okresem życia, a kobiety zgłaszają je częściej niż mężczyźni.
– Stwierdziliśmy, że w wśród osób w wieku 45-85 lat więcej objawów depresji zgłaszały kobiety niż mężczyźni. Jednak różnica między seniorami i seniorkami jest najbardziej widoczna po skończeniu przez nich 80. roku życia – powiedział główny autor pracy John Best. Uważa również, że nie ma jednego powodu, dla którego wskaźniki depresji wzrastają w późnym wieku, wiadomo jednak, że osoby starsze częściej doświadczają żałoby, pogarszającego się stanu zdrowia, samotności i stają się mniej samodzielne.
Wsparcie dla seniorów to konieczność
Zespół naukowców zamierza w przyszłości zbadać także poszczególne czynniki wpływające na depresję seniorów, jednak dotychczasowe ustalenia mogą pomóc już teraz w wypracowaniu sposobów wspierania starszych osób.
– Już sama świadomość tego, że nasz starszy rodzic może doświadczać stanów depresyjnych w wieku 70 i 80 lat, może wiele zmienić w postępowaniu rodziny. To niezwykle ważne, by otoczenie zadbało o aktywność umysłową, fizyczną, społeczną i być może także duchową seniorów – uważa Best. – Moja rada jest taka: upewnijmy się, czy seniorzy utrzymują dobre kontakty społeczne i zachęcajmy ich do bycia tak aktywnymi fizycznie, jak to tylko możliwe”.
Źródło: Neurosciencenews.com