Oceń
Depresja utrudnia normalne funkcjonowanie i wymaga specjalistycznego leczenia. Choroba ta występuje również u dzieci i objawia się m.in. brakiem chęci kontaktu z rówieśnikami. Nieleczona może rzutować na dorosłe życie chorego, dlatego tak istotne jest, aby jej w porę zaradzić. Jak pomóc dziecku z depresją.
Depresja – czym jest?
Depresja to stan psychiczny, który charakteryzuje się długotrwale obniżonym nastrojem, a także towarzyszącymi temu innymi objawami, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Depresja to choroba należąca do grupy zaburzeń nastroju.
Choroba ta może mieć zróżnicowany charakter – może być zarówno przewlekła, jak i przyjmować postać nawracających epizodów chorobowych. Depresja może towarzyszyć innym chorobom natury psychologicznej, zaburzeniom lękowym, a także może być reakcją na traumatyczne wydarzenia.
Depresja u dzieci
Na depresję mogą chorować nie tylko dorośli. Schorzenie to dotyka także najmłodszych i bardzo ważne jest to, aby tego nie lekceważyć.
Depresję odnotowuje się u 2% dzieci, w podobnym stopniu dotyka ona chłopców co dziewczynki. Z kolei odsetek zachorowań wśród nastolatków wynosi 8% i w tym przypadku częściej chorują dziewczęta. Z danych wynika, że zaburzenia depresyjne o różnym podłożu mogą występować aż u 20% nastolatków. Inne źródła natomiast podają, że objawy depresji stwierdza się nawet u co trzeciego nastolatka.
Depresja u dzieci w niewielkim stopniu różni się od tej, na którą cierpią dorośli. Jakie objawy na nią wskazują?
Depresja u dzieci – objawy
Pomimo tego, że objawy depresji u dzieci w znaczącym stopniu przypominają te u dorosłych, istnieje grupa objawów charakterystycznych dla tej grupy wiekowej. U najmłodszych często ciężko jest zauważyć objawy depresji, ponieważ dzieci same mają problem z określeniem swojego stanu emocjonalnego. Jeśli jednak dziecko jest osowiałe i sygnalizuje złe samopoczucie, nie należy tego ignorować.
Symptomy depresji u dzieci to:
- wycofanie z życia towarzyskiego
- brak chęci kontaktu z rówieśnikami
- apatia
- przygnębienie, smutek i płaczliwość
- nadmierna reakcja na krytykę
- depresyjne myślenie
- poczucie odrzucenia i bycia niepotrzebnym
- zrezygnowanie z hobby
- ciągłe zmęczenie
- pesymistyczna ocena rzeczywistości
- objawy psychosomatyczne (np. omamy)
- działania autoagresywne (np. samookaleczenia)
- myśli samobójcze
- podejmowania impulsywnych działań
Depresji towarzyszą także inne, mniej charakterystyczne objawy takie jak:
- zaburzenia snu
- problemy z koncentracją i pamięcią
- zwiększony apetyt lub brak apetytu
- pobudzenie psychoruchowe, które często wynika z przeżywanego lęku
Zdarza się także, że depresja u dzieci i młodzieży przyjmuje nietypowy obraz. W takiej sytuacji przeważają takie objawy jak:
- ból głowy
- wymioty
- duszności
- biegunki
- omdlenia
- bunt wobec rodziców
Jak pomóc dziecku z depresją?
Kiedy objawy depresyjne utrudniają dziecku normalne funkcjonowanie i utrzymują się dłużej niż przez 2 tygodnie, najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się ze specjalistą, którym w tym przypadku będzie psycholog. Możliwe, że potrzebna okaże się psychoterapia. Bardzo ważne jest także to, aby rodzice rozmawiali z dzieckiem o jego samopoczuciu i czuwali nad jego stanem.
Szczególną sytuacją, która wymaga natychmiastowej pomocy, jest podejrzenie, że dziecko jest w stanie popełnić samobójstwo. Może to być próba zwrócenia na siebie uwagi, jednak w żadnym wypadku nie należy tego bagatelizować.
Oceń artykuł