,

Dlaczego depresja powoduje koszmary senne? Często to pierwszy, alarmujący objaw

18.07.2022
Aktualizacja: 18.07.2022 11:10

Jednym z objawów depresji są zaburzenia snu. Chorzy nie mogą zasnąć lub śpią zbyt długo. Inaczej wyglądają również ich sny. Zdarza się, że to właśnie koszmary senne są pierwszym objawem tej choroby. Co powinno nas zaniepokoić?

Dlaczego chorym na depresję śnią się koszmary?
fot. Shutterstock
  1. Dlaczego depresja wywołuje koszmary?
  2. Koszmary jako skutek uboczny leczenia depresji
  3. Jak leczyć zaburzenia snu w depresji?

Często śnią Ci się koszmary, które wybudzają Cię ze snu? Nie jesteś w stanie nad tym zapanować, a samo pójście spać wiąże się dla Ciebie ze strachem? To może być pierwszy objaw zaburzeń o podłożu psychicznym, w tym depresji. Dlaczego choroba ta wiąże się z koszmarami?

Faza REM, podczas której śnimy, w przypadku osób z depresją trwa dłużej (nawet 3 razy). Oznacza to, że chorym śni się dużo więcej. O ile widzenia senne przy depresji występują częściej, nie oznacza to, że chorzy lepiej się wysypiają. Faza REM  jest nazywana snem paradoksalnym. Mimo że śpimy, nasz mózg jest aktywny. W tym czasie organizm wytwarza sporą ilość adrenaliny i praktycznie nie wypoczywa. Między innymi dlatego chorzy na depresję mogą być bardzo zmęczeni w ciągu dnia. Rozregulowanie rytmu dobowego jest jednym z poważnych czynników zwiększających ryzyko chorób psychicznych.

Problemy ze snem i depresja są wzajemnie zależne. O ile zaburzenia snu są prawie zawsze jednym ze skutków depresji, zdarza się, że to utrzymująca się bezsenność przyczynia się do rozwoju choroby. Nie tylko depresja jest związana z koszmarami sennymi. Inne zaburzenia, w których przebiegu mogą wystąpić nieprzyjemne sny, to między innymi zespół stresu pourazowego (PTSD) czy różne formy zaburzeń lękowych. Koszmary mogą pojawić się też u osób walczących z chorobami przewlekłymi (niewydolność serca, przewlekła obturacyjna choroba płuc, nowotwory).

Dlaczego depresja wywołuje koszmary?

Nocne koszmary u osób z depresją mogą być podświadomym sposobem, za pomocą którego nasz organizm radzi sobie z trudnymi emocjami i stresem. To właśnie  poprzez sny umysł chorego stara się uregulować trudne, niezrozumiałe emocje, z którymi walczy on w ciągu dnia. Choć koszmary są dla nas negatywnym doświadczeniem, jest to mechanizm obronny mózgu. Oprócz koszmarów depresja może powodować:

  • problemy z zasypianiem o tej samej porze
  • wcześniejsze wybudzanie się ze snu
  • nadmierną senność w ciągu dnia
  • długie przebudzenia w nocy

Koszmary jako skutek uboczny leczenia depresji

Zdarza się, że niezwykłe, niepokojące sny, są częstym skutkiem ubocznym przyjmowania leków na depresję (preparaty z grupy SSRI). Leki te stymulują receptory 5-HT2A, które stymulują wzrost serotoniny. Może to skutkować nasiloną bezsennością, pobudzeniem, wydłużeniem okresu REM snu. Środki antydepresyjne często skracają i spłycają czas snu, dlatego w przypadku niektórych pacjentów niezbędne jest przyjmowanie dodatkowo leków o działaniu nasennym. Sny o nieprzyjemnej treści mogą również wystąpić w konsekwencji zażywania leków obniżających ciśnienie krwi czy preparatów stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona. Jest to skutek uboczny, o którym należy poinformować lekarza.

Jak leczyć zaburzenia snu w depresji?

Zdrowy, mocny sen to czynnik wspomagający leczenie zaburzeń psychicznych, a poprawa jego jakości pomaga złagodzić objawy związane z chorobą. Jeżeli często doświadczamy koszmarów sennych, ale nie mamy zdiagnozowanej depresji, należy skonsultować ten problem z psychiatrą. Być może dolegliwość ta związana jest z nadmiernym stresem i aby uniknąć poważniejszych konsekwencji, wystarczy wdrożyć odpowiednią terapię bezsenności (najczęściej stosuje się terapię poznawczo-behawioralną). W zależności od stanu pacjenta lekarz może wprowadzić leczenie farmakologiczne, którego celem będzie wyrównanie rytmu dobowego i poprawa jakości snu.

Terapia poznawczo-behawioralna jest pomocna również w przypadku osób ze zdiagnozowaną depresją. Jeżeli koszmary senne są dotkliwym skutkiem ubocznym przyjmowania leków, należy powiadomić o tym psychiatrę, który podejmie dalsze decyzje dotyczące metod leczenia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: sciencefocus.com, termedia.pl, terapiabezsennosci.pl, webmd.com

Logo radiozet Dzieje się