Obserwuj w Google News

Wegetarianie częściej mają depresję niż mięsożercy. Powód jest inny, niż myślisz

2 min. czytania
Aktualizacja 10.10.2022
10.10.2022 10:45
Zareaguj Reakcja

Jak donoszą naukowcy z Brazylii, epizody depresyjne są blisko są blisko dwukrotnie częstsze u wegetarian niż u osób spożywających mięso. Powód jest jednak zaskakujący i nie ma nic wspólnego z wartościami odżywczymi diety. Badanie ma też jedno poważne ograniczenie.

Wegetarianie częściej cierpią na depresję
fot. Schutterstock

Badanie nad depresją u wegetarian i niewegetarian opublikowane w piśmie „Journal of Affective Disorders” zostało przeprowadzone w Brazylii. Jak wiadomo, dieta Brazylijczyków opiera się w dużym stopniu na mięsie, a odsetek wegetarian nie jest duży, ale, jak zauważa „The Conversation”, badanie to pokrywa się z wcześniejszymi eksperymentami, które wykazały wyższy wskaźnik depresji wśród osób rezygnujących z mięsa. Nowe badanie sugeruje jednak, że na depresję u wegetarian nie ma wpływu ilość spożywanych składników odżywczych z dietą.

Depresja u wegetarian a składniki diety

Ze względu na rodzaj tradycyjnej diety w Brazylii odsetek wegetarian jest niewielki. Naukowcy z Uniwersytetu Federalnego w Rio Grande do Sul przebadali więc grupę 14 216 osób, w której było zaledwie 82 wegetarian. Uczestnicy mieli od 35 do 74 lat.

Po porównaniu jadłospisów, całkowitego spożycia kalorii, białka i mikroskładników odżywczych, a także stopnia przetworzenia konsumowanych produktów badacze zaobserwowali blisko dwukrotnie częstsze występowanie epizodów depresji u wegetarian. Badacze podkreślają jednocześnie, że wyższe wskaźniki depresji wśród wegetarian nie są spowodowane zawartością poszczególnych składników odżywczych w diecie ani czynnikami związanymi ze statusem społeczno-ekonomicznym.

Co może być przyczyną depresji u wegetarian?

Przyczyny większej podatności wegetarian na depresję nie są jasne, ale wymienia się co najmniej trzy możliwe powody:

  • być może to depresja powoduje, że ludzie częściej stają się wegetarianami, a nie odwrotnie. Objawy depresji mogą obejmować uciążliwe myśli, jak również poczucie winy związane z informacjami o tym, w jaki sposób na skalę przemysłową produkowane jest mięso i że jedząc je, przyczyniamy się do cierpienia zwierząt.
  • możliwe jest, że przestrzeganie diety wegetariańskiej powoduje depresję z powodów innych niż odżywianie, np. z powodu relacji społecznych. Wegetarianie z powodu swojej diety, ewentualnie zaangażowania w w działania społeczne na rzecz zwierząt, są często krytykowani, wyśmiewani, a nawet wykluczani z niektórych społeczności.
  • być może też zarówno wegetarianizm, jak i depresja mogą być spowodowane przez zupełnie co innego (to nie zostało zbadane) – tą zmienną może być, jak sie przypuszcza, ekspozycja na brutalne obrazy przemysłu mięsnego.

Co najważniejsze jednak, nowe badanie brazylijskich naukowców sugeruje, że dieta wegetariańska i zawarte w niej składniki nie są przyczyną depresji.

Źródło: The Conversation / Science Alert / PAP / „Journal of Affective Disorders”