10 ukrytych objawów depresji. Jak je rozpoznać?

01.02.2022
Aktualizacja: 01.02.2022 16:36

Depresja kojarzy się ze smutkiem i zrezygnowaniem, ale to choroba bardziej złożona, której objawy dotyczą różnych sfer życia i są bardzo zróżnicowane. Niektóre objawy depresji mogą być trudne do wykrycia, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Sprawdź, jakie mogą być ukryte objawy depresji.

Utrata apetytu jako objaw depresji
fot. Shutterstock
  1. Zmiana apetytu i masy ciała
  2. Zmiana trybu snu
  3. Zmęczenie
  4. Udawane szczęście
  5. Negatywne myślenie
  6. Pogorszenie koncentracji
  7. Utrata zainteresowań
  8. Bóle, pogorszenie się stanu zdrowia
  9. Ciągłe zdenerwowanie
  10. Utrata zainteresowania seksem

Depresja należy do tzw. zaburzeń nastroju, czyli tych zaburzeń psychicznych, których objawy koncentrują się zwykle wokół nieprawidłowej regulacji nastroju.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest jedną z głównych przyczyn niesprawności i niezdolności do pracy na świecie i najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji osób dorosłych.

Objawy depresji nie zawsze łatwo rozpoznać. Niektórzy chorzy starają się ukrywać zły nastrój i problemy, maskować objawy choroby inni mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że chorują na depresję. Chociaż typowe objawy depresji, takie jak smutek lub poczucie beznadziei, można łatwo rozpoznać, istnieją objawy, które mogą być mniej oczywiste.

Zmiana apetytu i masy ciała

Zarówno utrata apetytu i chudnięcie, jak i nadmierne, kompulsywne jedzenie mogą sugerować depresję. Nastrój, samopoczucie, kondycja psychiczna mają ogromny wpływ na apetyt, a nawet odczuwanie smaków.

Niektórzy ludzie szukają pocieszenia w jedzeniu, a spożywanie posiłków w stresie przynosi im chwilowe ukojenie. Inni z powodu złego nastroju tracą apetyt, szybko chudną, mogą mieć nawet jadłowstręt.

Dramatyczne wahania wagi mogą także zaostrzać depresję, ponieważ wpływają na samoocenę.

Zmiana trybu snu

Istnieje silny związek między nastrojem a snem. Przewlekła deprywacja snu może prowadzić do depresji, a depresja może utrudniać zasypianie.

Nadmierne, częste spanie (w tym przesypianie całego dnia, trudności ze wstawaniem) może być również oznaką depresji.

Zmęczenie

Uczucie ciągłego, nadmiernego zmęczenia jest bardzo częstym objawem depresji.

Chociaż każdy od czasu do czasu czuje się zmęczony, osoby, które odczuwają silne lub uporczywe zmęczenie – zwłaszcza jeśli towarzyszą temu inne objawy – mogą mieć depresję. Niepokojące powinno być także uczucie zmęczenie bez wyraźnego powodu (dopiero wstałam, a już jestem zmęczona, muszę się położyć).

Alarmujące powinno być także odmawianie uczestnictwa w spotkaniach, wycieczkach, innych aktywnościach z powodu zmęczenia.

Udawane szczęście

Niektóre osoby chorujące na depresję chcą ukryć chorobę, przybierając "maskę szczęścia". Na pozór wydają się wyjątkowo szczęśliwi, w towarzystwie często opowiadają o swoich sukcesach, fantastycznych przeżyciach, czasami nadmiernie wyrażają szczęście.

Jednak pod "maską szczęścia" może kryć się groźna choroba. 

Utrzymywanie wymuszonego szczęścia jest bardzo trudne, co zwykle potęguje smutek, poczucie samotności, zmęczenia, wyczerpania emocjonalnego.

Negatywne myślenie

Chorzy na depresję mogą wykazywać tzw. "realizm depresyjny". Badania sugerują, że osoby z poważnymi zaburzeniami depresyjnymi często mają bardziej negatywny obraz przyszłości.

Uwagę powinny zwrócić powtarzające się coraz częściej komentarze: "To na pewno się nie uda", "Nie ma sensu próbować", "Nic mi się nigdy nie udaje", "Za co się nie wezmę, to kończy się niepowodzeniem".

Negatywne ocenianie własnych poczynań, negatywne myśli związane z własną osobą i otoczeniem, to charakterystyczne objawy depresji.

Pogorszenie koncentracji

Nagle przerwana rozmowa, utrata toku myślenia, problemy z pamięcią, koncentracją, ciągłe zapominanie o wyznaczonych celach, spotkaniach, obowiązkach to częste objawy depresji.

Trudności z koncentracją i skupieniem mogą pogorszyć społeczny odbiór depresji, utrudniając życie zawodowe i relacje osobiste.

Utrata zainteresowań

Jednym z istotnych objawów depresji jest stopniowa utrata zainteresowania aktywnościami, które wcześniej sprawiały przyjemność, a także rezygnacja z hobby bez wyraźnego powodu.

Bóle, pogorszenie się stanu zdrowia

Podobno, gdy cierpi dusza, cierpi całe ciało. Tak się często dzieje w przypadku depresji. Chorzy na depresję miewają zaburzenia somatyczne, które mają podłoże psychiczne. 

Oprócz wahań wagi i przewlekłego zmęczenia, chorzy na depresję mogą odczuwać bóle pleców, głowy, brzucha i innych części ciała, a także problemy trawienne.

Pod wpływem czynników psychologicznych czy zaburzeń emocjonalnych również można mieć kaszel, katar, kłopoty z oddychaniem, bóle serca, bóle w klatce piersiowej, problemy skórne.

Ciągłe zdenerwowanie

Wiele osób nie kojarzy gniewu i drażliwości z depresją, ale te zmiany nastroju nie są niczym niezwykłym wśród osób z tą chorobą.

Zamiast sprawiać wrażenie smutnych, niektóre osoby z ukrytą depresją mogą przejawiać drażliwość i jawną lub tłumioną złość.

Utrata zainteresowania seksem

Obniżenie popędu płciowego jest jednym z kluczowych objawów depresji.

Istnieje kilka powodów, dla których libido u osób chorujących na depresję może się zmniejszyć:

  • utrata zainteresowania przyjemnymi czynnościami, takimi jak flirt i seks,
  • zmęczenie i niski poziom energii,
  • niska samoocena.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicalnewstoday.com; centrumdobrejterapii.pl