Czy leki przeciwdepresyjne uzależniają? Wyjaśniamy
Wiele osób obawia się rozpoczęcia leczenia depresji ze względu na niektóre mity dotyczące leków. Czy środki przeciwdepresyjne faktycznie mogą uzależniać?

Leczenie depresji to długotrwały proces, który wymaga współpracy pacjenta i lekarza. Terapia nie zawsze jest związana z przyjmowaniem leków. Zdarza się, że łagodną postać depresji leczy się wyłącznie za pomocą psychoterapii. W przypadku nasilonych objawów jedyną skuteczną metodą jest przyjmowanie środków farmakologicznych. Umożliwiają one pacjentowi normalne funkcjonowanie i powrót do dawnego życia. Zapobiegają też nawrotom choroby.
Na temat metod farmakologicznych powstało jednak wiele szkodliwych mitów, które często zniechęcają pacjentów do podjęcia leczenia. O lekach antydepresyjnych możemy przeczytać m.in., że wszystkie leki powodują tycie, obniżają libido i silnie uzależniają. Oczywiście niektórzy pacjenci mogą trochę przytyć po lekach; wtedy zaleca się zmianę preparatu. Z kolei spadek libido jest związany bezpośrednio z chorobą, a nie sposobem jej leczenia. Podczas rozpoczynania terapii lekarz powinien przekazać pacjentowi wszystkie te informacje, by rozwiać jego obawy.
Uzależnienie od leków na depresję: czy to możliwe?
Leki przeciwdepresyjne nie uzależniają. To kolejny mit na temat leczenia. Pacjenci powinni jednak pamiętać, że tego typu środków nigdy nie można odstawić z dnia na dzień, na własną rękę. Środki przeciwdepresyjne należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, do końca terapii. Nie rezygnujmy z nich mimo wyraźnej poprawy samopoczucia. Nagłe odstawienie leku czasami może wywołać tzw. zespół odstawienia po lekach przeciwdepresyjnych. Dochodzi wtedy do zaburzenia równowagi poziomu neurotransmiterów w mózgu. Antydepresanty wpływają na neuroprzekaźniki w mózgu, których działanie jest zaburzone z powodu choroby. Pozwala to na wyeliminowanie nieprzyjemnych symptomów choroby (obniżenie nastroju, brak motywacji, utratę zainteresowań). By działały, trzeba je jednak przyjmować systematycznie.
Zespół odstawienia nie ma nic wspólnego z mechanizmem uzależnienia, jednak może wywoływać objawy, takie jak:
- rozdrażnienie
- płaczliwość
- ból i zawroty głowy
- nadwrażliwość na światło
- chwiejność emocjonalna
- drętwienie kończyn
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego
Zespół odstawienny może utrzymywać się do trzech tygodni. Odstawienie leku przeciwdepresyjnego powinno zawsze odbywać się stopniowo, według szczegółowych wskazówek lekarza.
Źródło: mp.pl, receptomat.pl