Obserwuj w Google News

Ciało też choruje na depresję. 6 fizycznych objawów

2 min. czytania
Aktualizacja 09.12.2021
08.12.2021 10:03
Zareaguj Reakcja

Depresja to choroba całego ciała. Objawia się nie tylko pogorszeniem nastroju. Najczęściej ma  wpływ również na samopoczucie fizyczne. O depresji mogą świadczyć nietypowe sygnały, które dla samych chorych są niejednoznaczne. Jak zachowuje się ciało dotknięte depresją?

Jak poznać depresję? 5 najważniejszych fizycznych objawów
fot. Shutterstock
  1. Zaburzenia widzenia
  2. Ból mięśni i kręgosłupa
  3. Problemy z oddychaniem
  4. Spadek libido
  5. Dobowe wahanie samopoczucia
  6. Przejadanie się

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja jest główną przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy na świecie oraz najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. W ciągu całego życia przynajmniej raz choruje na nią aż kilkanaście procent światowej populacji. Depresja uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, a nieleczona może prowadzić do ciężkich powikłań i śmierci. Dlatego warto wiedzieć, jak objawia się choroba. Często nie łączymy depresji z bólem fizycznym, jednak badania pokazują, że zaburzenie ma wpływ na cały organizm. Objawy fizyczne depresji często stanowią przyczynę wielu błędów diagnostycznych. Zdarza się, że pacjent przypisuje złe samopoczucie psychiczne właśnie dolegliwościom fizycznym. Oto 5 fizycznych objawów depresji:

Zaburzenia widzenia

Chorym na depresję towarzyszą zaburzenia funkcji poznawczych oraz problemy z koncentracją. Depresja może zmieniać odbiór i interpretację bodźców, które docierają do narządu wzroku. Osoby zmagające się z depresją mogą doświadczać zaburzeń w postrzeganiu kontrastu.

Ból mięśni i kręgosłupa

W przebiegu depresji może dochodzić do przewlekłego bólu mięśni i kręgosłupa. W niektórych przypadkach ból jest na tyle silny, że to właśnie pod jego wpływem pacjenci zgłaszają się do lekarza.

Problemy z oddychaniem

U osób chorych na depresję mogą występować nagłe problemy z oddychaniem (psychogenna hiperwentylacja i czkawka). Objawy te są związane z atakami paniki i lęku. Hiperwentylacja polega na szybkim łapaniu oddechu, co powoduje odwrotny efekt; dochodzi do utraty tlenu, a pacjent ma wrażenie, że się dusi. Hiperwentylacji towarzyszy ból w klatce piersiowej, pocenie się, ból brzucha. Może dojść nawet do utraty przytomności.

Spadek libido

Spadek libido związany jest ze spadkiem poczucia własnej wartości u chorych, ale nie tylko. Depresja powoduje, że nie mamy siły na aktywność seksualną. Życie seksualne przestaje sprawiać satysfakcję, a to stanowi kolejną przyczynę pogorszenia nastroju. U kobiet mogą wystąpić zaburzenia cyklu płciowego i miesiączkowania.

Dobowe wahanie samopoczucia

Osobom chorym na depresję bardzo trudno rozpocząć dzień, za to dużo lepiej czują się po południu. Największa aktywność występuje u nich zwykle wieczorem. Wrażenie lepszego samopoczucia w godzinach wieczornych sprawia, że pacjenci często chodzą późno spać, co prowadzi do zaburzeń snu i nasila długotrwałe objawy choroby.

Przejadanie się

Depresję zwykle kojarzymy z odmawianiem jedzenia, jednak u wielu chorych zaburzenie może przyczyniać się do zwiększenia łaknienia. Zdarza się, że chorzy sięgają po produkty, których wcześniej nie lubili. Spożywanie dużej ilości przekąsek to sposób na łagodzenie stresu. Niestety, w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej, prowadzi do nadwagi i innych zaburzeń. Niezdrowa dieta może również nasilać objawy zaburzeń psychicznych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, polityka.pl, swiatoka.pl