Zamknij

To może drastycznie zmniejszyć liczbę psychoterapeutów. MZ planuje rewolucję

02.12.2022 12:14

To może drastycznie zmniejszyć liczbę psychoterapeutów. Tak o proponowanym przez ministerstwo zdrowia rozporządzeniu wypowiadają się psychoterapeuci. 

Wizyta u psychoterapeuty
fot. Shutterstock

Rząd szykuje dużo zmian w psychoterapii od nowego roku. Właśnie trwają konsultacje projektu rozporządzenia, zgodnie z którym psychoterapia stanie się jedną ze specjalizacji medycznych. Protestują przeciwko temu sami psychoterapeuci. Dlaczego?

Ministerstwo Zdrowia chce, żeby od nowego roku psychoterapia była jedną ze specjalizacji medycznych. Nad systemem szkolenia i certyfikacji psychoterapeutów pracuje już Centrum Kształcenia Podyplomowego.

Psychoterapeuci obawiają się likwidacji wypracowanego przez kilkadziesiąt lat systemu certyfikacji i szkoleń, a w efekcie spadku jakości kształcenia, ale też tego, że sami stracą prawo do wykonywania zawodu.

– Każdy psychoterapeuta, który pracuje w tym zawodzie, a obecnie jest to około 10 tys. osób, musiałby przejść postępowanie o uznanie dorobku i zdać egzamin ministerialny – tłumaczy dr Łukasz Muldner Nieckowski, Przewodniczący Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, i dodaje: – Tego rodzaju regulacja niszczy wiele rzeczy. Po pierwsze, ogranicza dostęp do specjalistów, a po drugie niszczy wypracowany system szkoleń, który przez kilkadziesiąt lat został wprowadzony.

Innego zdania jest Ministerstwo Zdrowia.

– Po zmianach pacjenci będą mieli gwarancję, że ktoś, kto podaje się za psychoterapeutę, rzeczywiście nim jest – zapewnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia, i dodaje: – Wprowadzenie specjalizacji z psychoterapii ułatwi zdobycie tego zawodu i zwiększy dostępność do psychoterapii. Liczba miejsc na specjalizacji z psychoterapii nie zostanie ograniczona, a pacjenci będą mieli możliwość sprawdzenia kwalifikacji osób pracujących w tym zawodzie.

Przeciwko tym zmianom protestuje kilka tysięcy psychoterapeutów zrzeszonych w stowarzyszeniach i organizacjach zawodowych, m.in. w Polskim Towarzystwie Psychologicznym i Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym. Uważają, że te zmiany mogą się przyczynić do drastycznego ograniczenia dostępności psychoterapeutów i obniżą jakość szkolenia.

– Pracujący teraz psychoterapeuci również będą musieli zdać egzamin potwierdzających ich kwalifikacje – przyznaje Wojciech Andrusiewicz i dodaje: – Jeżeli kwalifikują się pod kątem doświadczenia, zdobytych wcześniej kwalifikacji to ponownie uzyskają ten tytuł, tę specjalizację. Pamiętajmy też, że nie każdy musi zostać specjalistą. My chcemy mieć gwarancję, że osoba, która mówi, że jest psychoterapeutą, rzeczywiście nią jest.

Nie zgadza się z tym Łukasz Muldner-Nieckowski, przewodniczący Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

– Liczba osób, które mogłyby mieć tę specjalizację to – jak wynika z zapisów resortu zdrowia – 100 osób rocznie, a realnie szkoli się około 1000 – tłumaczy Łukasz Muldner-Nieckowski.

Konsultacje projektu rozporządzenia wprowadzającego specjalizację z psychoterapii potrwają do 15 grudnia 2022 r.

Kraków Radio ZET/ Przemek Taranek