Wygląd może wpływać na długość życia. Kto ma najwięcej szczęścia?

17.01.2023 13:00

Czy wygląd zewnętrzny może wpływać na to, jak długo żyjemy? Naukowcy twierdzą, że tak. Pewne cechy naszej fizjonomii sprzyjają długowieczności. Chodzi dokładnie o “stopień dziecięcości”.

Młody wygląd to dłuższe życie? Ciekawe badanie
fot. Shutterstock

Młodszy wygląd to dłuższe życie? To może być prawda. Badanie na temat związku wyglądu z długością życia człowieka przeprowadzono już w 2009 roku w Saint Louis. Okazało się, że osoby, które wyglądają młodo czy wręcz dziecinnie, wywołują u innych opiekuńcze odruchy.

Przedtem specjaliści mieli podobne podejrzenia, jednak opierały się one głownie na reakcji dorosłych na zdjęcia maluchów. Tym razem, wykorzystując rezonans magnetyczny i kontrolowaną manipulację obrazem dzieci, naukowcy odkryli, że widok dzieci aktywizuje jądro półleżące, czyli kluczową strukturę układu mezokortykolimbicznego pośredniczącą w przetwarzaniu nagrody i motywacji u nieródek.

– Nasze odkrycia sugerują, że zaangażowanie tego układu  jest mechanizmem neurofizjologicznym, który wywołuje motywację do opieki, niezależnie od stopnia pokrewieństwa – tłumaczyli autorzy.

Im bardziej dana osoba jest “dziecięca”, tym chętniej się nią opiekujemy.T o z kolei ma wpływ na jej długość życia.

O jakie cechy dokładnie chodzi? To m.in. duże oczy, wysokie czoło, pucułowate policzki, mały nos i okrągła twarz, które są uważane za szczególnie urocze.

Co ciekawe, na cechy te reagujemy pozytywnie nie tylko w przypadku małych dzieci. Badanie dotyczy również dorosłych osób, zwierząt, a nawet przedmiotów. To dlatego wygląd niektórych postaci czy stworzeń filmowych wzbudza w nas opiekuńczość i empatię. Dzieje się tak również u innych gatunków, które chętniej zajmują się bardziej “atrakcyjnym” potomstwem.

Źródło: Facebook/ Bartosz Fiałek, M. L. Glocker, D. D. Langleben, K.Ruparel, Baby schema modulates the brain reward system in nulliparous women, Washington University School of Medicine, St. Louis, June 2, 2009, 106 (22) 9115-9119, [dostęp online: doi.org]