To, jaką decyzję podejmiesz, widać w oczach. Sygnał trwa krócej niż mrugnięcie

05.01.2023 12:58

Czy da się przewidzieć, jaką decyzję podejmiemy? Naukowcy przekonują, że jeszcze zanim dokonamy wyboru, nasze oczy zdradzają, co myślimy. Jak to możliwe?

Oczy zdradzają, jaką decyzję podejmiemy. Ciekawe badanie
fot. Shutterstock

Podejmowanie decyzji dla niektórych z nas bywa bardzo trudne. Są osoby, które nad wyborem herbaty zastanawiają się kilkanaście minut. Inni podejmują decyzję ot tak, bez żadnego zastanowienia. Co ciekawe, to, czy jesteśmy zdecydowani czy nie, nie musi mieć wpływu na to, czy nasze wybory są dla nas korzystne. Czy da się sprawdzić, jakiego wyboru dokonamy, jeszcze zanim powiemy to na głos? Naukowcy z University of Colorado Boulder (CU Boulder) właśnie dowiedli, że oczy faktycznie mogą być zwierciadłem duszy.

– Odkryliśmy dostępny pomiar, który w ciągu zaledwie kilku sekund powie ci nie tylko, co wolisz, ale jak bardzo to wolisz – mówi prof. Alaa Ahmed z CU Boulder.

To ruchy kaskadowe oczu zdradzają, co myślimy

To, od czego zależą nasze decyzje, jest niezwykle trudne do zbadania. Jak dotąd nie powstały żadne technologie, za pomocą których moglibyśmy sprawdzić, co dokładnie dzieje się w mózgu w trakcie procesu decyzyjnego. Oczy ujawniają jednak pewne szczegóły. Pomocne są tzw. ruchy sakkadowe, które trwają krócej niż mrugnięcie (jedynie kilkadziesiąt milisekund).

Na czym polegało badanie? Naukowcy ustawili bieżnię na kampusie CU Boulder i poprosili 22 osoby, by na niej poćwiczyły. Chodziło o to, by wybrać formę aktywności (2-minutowy trekking po stromym zboczu lub dłuższy spacer po płaskiej powierzchni). Badani mieli tylko 4 sekundy na podjęcie decyzji. Naukowcy dokładnie prześledzili ruchy gałek ocznych uczestników: okazało się, że gdy patrzyli oni w kierunku opcji, którą później wybrali, towarzyszyło temu bardzo szybkie mruganie i poruszanie gałkami ocznymi. Co ciekawe, gdy uczestnicy dokonali już wyboru, ich oczy “uspokajały się”.

– W przeciwieństwie do rąk czy nóg, szybkość ruchów oczu jest niemal całkowicie mimowolna. Odczyty w czasie rzeczywistym tego procesu decyzyjnego wymagają zazwyczaj inwazyjnych elektrod umieszczanych w mózgu. Posiadanie tej łatwiejszej do zmierzenia zmiennej otwiera wiele możliwości – wyjaśnia dr Colin Korbisch, jeden z autorów badania.

Źródło: C. C. Korbisch, D. R. Apuan, R. Shadmehr, A. A. Ahmed, Saccade vigor reflects the rise of decision variables during deliberation, Current Biology, Volume 32, Issue 24, 19 December 2022, Pages 5374-5381.e4 [dostęp online 5.01.2023]