To dlatego niektórzy wierzą w duchy. Odkryto ciekawą zależność

30.01.2023
Aktualizacja: 30.01.2023 09:57

Niektórzy wyśmiewają wiarę w duchy i zjawy, inni uparcie przekonują, że postaci z zaświatów są obecne w naszym codziennym życiu. Okazuje się, że osoby wierzące w zjawiska paranormalne mają pewną wspólną cechę. Naukowcy przeprowadzili badania na dużej grupie. Wyniki zaskakują.

Skąd bierze się wiara w duchy? Ciekawe odkrycie
fot. Shutterstock

Na Facebooku istnieje wiele grup, w których znajdziemy miłośników tematów poświęconych siłom nadprzyrodzonym. Uczestnicy takich dyskusji upatrują się działania duchów w  wielu dziedzinach naszego życia. Utrzymują, że widma z zaświatów mają faktyczny wpływ na nasze decyzje, a dusze tajemniczych postaci mieszkają w przedmiotach, które mamy w domach. Chociaż teorie te brzmią absurdalnie, dla naukowców ciekawym zagadnieniem jest to, dlaczego właściwie wierzymy w tego typu opowiadania. Czy ma to związek z naszym wiekiem lub pochodzeniem? A może chodzi o wykształcenie? Odpowiedź może być dużo prostsza.

Zjawiska paranormalne, czyli jakie?

Na potrzeby badań, których wyniki opublikowano w piśmie Journal of Sleep Research, naukowcy opracowali listę najczęstszych zjawisk paranormalnych, w które wierzą niektórzy z nas. To m.in.:

  • przeświadczenie, że kosmici odwiedzili ziemię
  • wiara w demony i duchy
  • wiara w życie po śmierci
  • przekonanie, że można rozmawiać ze zmarłymi

Naukowcy wykazali, że takie teorie mogą mieć związek z… zaburzeniami snu. Badania wykazały, że osoby, które gorzej spały, silniej wierzyły w dziwne zjawiska. Chociaż już wcześniej wiadomo było, że istnieje zależność między problemami ze snem a  wiarą w duchy, dopiero teraz potwierdzono to w tak obszernym badaniu. W internetowej ankiecie uczestniczyło niemal 9. tys. osób, które odpowiadały na następujące pytania:

  • jak długo zasypiają
  • czy wybudzają się w nocy
  • czy mają inne symptomy bezsenności

Paraliż senny wpływa na umysł

Ci, którzy źle spali, jednocześnie głęboko wierzyli w rzeczy, których nie da się rozsądnie wyjaśnić. U osób zmagających się z paraliżem sennym było to najbardziej nasilone. Paraliż senny to inaczej stan, w którym doświadcza się bezwładu swojego ciała. Jesteśmy obudzeni, ale nie możemy się ruszyć. U badanych osób, które doświadczają tego regularnie, występowała głęboka wiara w życie po śmierci i istnienie kosmitów. Mogło to być związane ze strachem, jaki towarzyszy im podczas nocnych ataków.

–  Według naszej najlepszej wiedzy to zupełnie nowy wniosek, warty dalszego zbadania – tłumaczą autorzy badania.

Naukowcy zaznaczają, że celem eksperymentu było jedynie sprawdzenie, czy istnieje jakikolwiek związek między zaburzeniami snu a wiarą w tajemnicze opowieści. W kolejnym etapie prac specjaliści spróbują odpowiedzieć na pytanie, dlaczego te dwa zjawiska są połączone. Wiadomo jednak, że niektóre zaburzenia snu powodują objawy, które mogą sprzyjać wierze  duchy. To m.in. halucynacje wzrokowe czy słuchowe.

Źródło: Rauf, B., Perach, R., Madrid-Valero, J. J., Denis, D., Sharpless, B. A., Poerio, G. L., French, C. C., & Gregory, A. M. (2023). The associations between paranormal beliefs and sleep variables. Journal of Sleep Research, e13810.