Oceń
- Dlaczego niektórzy lubią horrory?
- Jak Twoje ciało zachowuje się, gdy oglądasz horror?
- Jak oglądać horrory?
Zombie, klauny, duchy i straszne zagadki… Niektórzy wielbiciele kina bardzo lubią takie historie. Niestety, bez względu na to, jaki typ horroru oglądasz, Twój mózg traktuje przedstawiony obraz jak rzeczywistość, na którą reaguje, przesyłając odpowiednie sygnały do ciała. W wielu przypadkach to właśnie reakcje naszego ciała zachęcają nas do strasznych seansów. To dreszczyk emocji, który mamy na wyciągnięcie ręki. Wystarczy włączyć film, aby poczuć przypływ adrenaliny.
Dlaczego niektórzy lubią horrory?
Badanie przeprowadzone kilka lat temu przez fińskich naukowców z Uniwersytetu w Turku wykazało, że istnieje grupa ludzi, która lubi odczuwać przerażenie, pod warunkiem, że dzieje się to w bezpiecznej odległości. Wówczas 72 proc. badanych przyznało, że ogląda jeden horror co sześć miesięcy. Wśród powodów wymieniano chęć poznania uczucia strachu, lęku i podniecenia w bezpiecznych okolicznościach. Kolejnym powodem był pretekst do socjalizacji: tego typu filmy lubimy oglądać w towarzystwie.
Jak Twoje ciało zachowuje się, gdy oglądasz horror?
Co dokładnie dzieje się z Twoim organizmem, gdy przeżywasz silne emocje, śledząc przerażające sceny? Oto kilka skutków ubocznych:
- Mózg
Dla mózgu filmowe sceny nie różnią się od rzeczywistych doświadczeń. Chociaż zdajemy sobie sprawę, że to co dzieje się na ekranie, nie dotyczy nas bezpośrednio, mózg nie odróżnia fantazji od rzeczywistości. To dlatego czujemy lęk, zasłaniamy oczy czy krzyczymy. Oglądanie horroru może wywołać reakcję u osób cierpiących na PTSD.
- Serce
Oglądanie strasznych filmów znacznie przyśpiesza tętno. Serce zachowuje się tak samo, jak podczas męczącej górskiej wspinaczki. U niektórych osób horrory mogą nawet zwiększać ryzyko zawału.
- Psychika
Oglądanie horrorów uwalnia dopaminę i adrenalinę, co u osób z zaburzeniami psychicznymi może doprowadzić do ataku paniki czy omdlenia.
- Emocje
U osób, które i tak mają problem z kontrolowaniem emocji, częste oglądanie horrorów może wywołać agresywne zachowanie.
- Ciało
Adrenalina, która krąży w organizmie podczas strasznego seansu może powodować nieprzyjemne dolegliwości, takie jak pocenie się dłoni, gęsia skórka, napięte mięśnie, spadek temperatury. Gdy przeżywasz silne emocje, wszystkie mięśnie postawione są w “stan gotowości”, reagują tak, jakbyśmy byli w realnie niebezpiecznej sytuacji.
- Układ oddechowy
Gdy się stresujemy, oddychamy pełniej, jednocześnie układ oddechowy zmniejsza wydzielanie śluzu (śliny).
- Sen
Oglądanie horrorów tuż przed snem nie jest dobrym pomysłem: silne emocje zaburzają fazę REM i wywołują koszmary senne. Mogą być one bardzo realne.
Jak oglądać horrory?
Przed seansem warto ustalić, które rodzaje filmów są dla nas “bezpieczne”. Ważne jest również, aby określić swoje granice i unikać obrazów i wrażeń, które sprawiają, że czujesz silny dyskomfort. Postaw swoje potrzeby na pierwszym miejscu i nie pozwól, aby inni zmuszali cię do oglądania rzeczy, które mogą cię niepokoić lub denerwować. Jeśli czujesz, że jakiś film wywoła u Ciebie emocje, których nie chcesz, a jednocześnie bardzo chcesz obejrzeć horror, rób to przy zapalonym świetle lub w ciągu dnia. Zrób sobie przerwę, jeśli uważasz, że to dla Ciebie za dużo. Nie przesadzaj też z ilością seansów w ciągu tygodnia.
Źródło: ahealthiermichigan.orgl; harmoniamentis.com A.Ali, I.Iftikhar, Effects of Horror Movies on Psychological Health of Youth, ResearchGate [dostęp 7.12.2022]
Oceń artykuł