Każdy z nas kiedyś spotkał Królową Śniegu. 5 oznak emocjonalnego zamrożenia

12.01.2023
Aktualizacja: 12.01.2023 08:28

Królowa Śniegu najlepiej czuje się w swoim towarzystwie. Stroni od ludzi, a relacja z nią jest bardzo trudna dla otoczenia, zwłaszcza najbliższych. Rani partnera, dzieci i być może nie zdaje sobie z tego sprawy. Cechuje ją neurotyczna wręcz potrzeba izolacji: wtedy jest spokojna. Jak rozpoznasz Królową Śniegu?

Syndrom Królowej Śniegu: 5 oznak
fot. Shutterstock
  1. Rezygnacja z potrzeb
  2. Niepewność co do swoich własnych emocji
  3. Unikanie przymusu
  4. Niezależność, możliwość ucieczki w każdej chwili
  5. Nagła potrzeba bliskości

Bajkowa Królowa Śniegu to postać, która słynie z niezwykłej mocy: całuje chłopca, po czym jego serce zamienia się w lód. Dziecko przestaje cokolwiek czuć, nie jest zdolne do miłości. Każdy z nas spotkał kiedyś Królową Śniegu, choć nie jest to tak magiczna historia jak ta z książki. Przebywanie z Królową Śniegu jest bardzo męczące, wymaga ciągłego dopasowywania się do jej potrzeb, a raczej ich braku. Królowa śniegu najbardziej lubi być sama.To daje jej poczucie bezpieczeństwa. Dlatego w związku to zwykle ona decyduje o tym, jak często będziecie spędzać wspólnie czas. Najczęściej zamyka się w swojej pustelni i nie potrzebuje towarzystwa. Dla partnera Królowej Śniegu życie na takiej emocjonalnej huśtawce oznacza totalne poświęcenie własnych potrzeb.

Królowa Śniegu to ktoś, kto być może ma za sobą trudne czy wręcz traumatyczne przeżycia . Dystans, który stwarza w kontaktach z innymi to sposób, by uchronić się przed ponownym zranieniem. Jak rozpoznać Królową Śniegu? Oto 5 najważniejszych cech:

Rezygnacja z potrzeb

Królowa Śniegu lubi być samowystarczalna, nawet jeśli oznacza to rezygnację z pewnych ułatwień. Woli nie mieć kontaktu z innymi ludźmi, niż być za cokolwiek wdzięczna. Cechuje ją obojętność i dystans. Nie oznacza to, że taka osoba nie odnosi żadnych sukcesów. Może świetnie rozwijać się zawodowo, jednak zawsze z dala od innych.

Niepewność co do swoich własnych emocji

Królowa Śniegu odsuwa się nie tylko od innych ludzi, ale i od własnego “ja”. Stara się zagłuszyć emocje. Może to robić na różne sposoby (np. cały czas pracując czy uprawiając sport – stara się mieć jak najwięcej zajęć). Zastanawianie się nad własnymi uczuciami jest dla niej trudne i wyczerpujące, dlatego do końca nie wie, czego chce, co sprawia jej przyjemność. Królową Śniegu bardzo trudno uszczęśliwić. Zbudowanie stałej relacji z kimś takim jest wręcz niemożliwe.

Unikanie przymusu

Syndrom Królowej Śniegu objawia się niechęcią do jakiegokolwiek przymusu, zasad. Królowe Śniegu nie potrafią odnaleźć się np. w pracy grupowej; to dla nich udręka. Najlepiej czują się prowadząc własny biznes. Jeśli chodzi o “zarządzanie” domem, często ten obowiązek je przerasta. Nie lubią angażować się w kłótnie, dyskusje.

Niezależność, możliwość ucieczki w każdej chwili

Królowa Śniegu nie znosi być w jakikolwiek sposób związana: dotyczy to wszystkich sfer życia. W pracy woli raczej samodzielne prowadzenie firmy lub umowy krótkoterminowe, w życiu wybiera raczej luźne związki. Musi mieć poczucie, że w każdej chwili może ewakuować się z niezręcznej sytuacji.

Nagła potrzeba bliskości

Zdarza się, że Królowa Śniegu sama zaczyna być zmęczona swoim wyobcowaniem i wtedy szuka kontaktu. Robi to nieco sztucznie, wręcz narzuca się ze swoimi emocjami. Musi jak najszybciej zaspokoić uczucie osamotnienia. Wtedy zaczynają się telefony, namawianie na spotkania. Wystarczy jednak chwilowe zaspokojenie tych lęków, by Królowa Śniegu znów zaczęła unikać bliskich.

Źródło: healthpsychologyconsultancy.wordpress.com